Pozvánky: Bývalá věznice bude výjimečně otevřena + zajímavý doprovodný program... A slovácké slavnosti vína + řazení průvodu + seznam památek
Uherskohradišťská věznice otevře své brány v rámci slavností vína
Potřetí v historii Slováckých slavností vína a otevřených památek se zájemci dostanou do části areálu uherskohradišťské věznice.
Letos se na organizaci poprvé podílí sdružení Memoria - Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti, jehož snahou je letošní prohlídku obohatit o výstavy a další doprovodný program.
Pro návštěvníky bude věznice zpřístupněna v sobotu 13. září od 13.00 do 17.00 a v neděli 14. září od 10.00 do 14.00. Hradišťská věznice je areálem s pohnutou historií.
V počátcích první Československé republiky zde byli zavíráni dělníci usilující o lepší sociální práva, za protektorátu vězněna řada českých vlastenců a bojovníků proti fašismu.
Popravovat se zde začalo po válce, kdy u krajského soudu, který byl s areálem věznice propojen, probíhaly retribuční soudy. Popravy pokračovaly i v padesátých letech, v době procesů inscenovaných komunistickou mocí. Ve věznici byly vězněny stovky lidí nepohodlných režimu a mnozí z nich trýzněni způsobem, který si v ničem nezadal s metodami gestapa. Dosvědčují to svědectví těch, kdo touto hrůzou prošli, i zápisy z úředních protokolů.
Den otevřených dveří ve věznici nabídne kromě samotné možnosti navštívit unikátní prostor také další program.
Městská kina Uherské Hradiště zajistila dvě výstavy připravené organizací Člověk v tísni (v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách). „Příběhy bezpráví - z vězeňských spisů" představují pomocí stylizovaných postav s obličeji pořízenými policejními fotografy několik desítek obětí komunistického bezpráví.
Výstava s názvem „Nepřemožená" je věnována političce Miladě Horákové, která se stala zřejmě nejznámější obětí justičních vražd v 50. letech (celkem u nás bylo mezi lety 1948 a 1989 popraveno 241 politických vězňů). Kreslený příběh o životních osudech dr. Milady Horákové byl poprvé publikován v USA v roce 1951. První české vydání vyšlo v rámci projektu Příběhy bezpráví v roce 2010 a nyní funguje i jako putovní výstava. Informace návštěvníkům dále přinesou výstavní panely Slováckého muzea Uherské Hradiště z roku 2013 „Život za mřížemi". Návštěvníci si budou moci s sebou odnést informační materiály k historii budovy a jejím pohnutým osudům.
Moderátoři, Josef Kubáník a David Vacke ze Slováckého divadla, budou živě informovat o místě a povedou rozhovory s přítomnými pamětníky. V celách ožijí vzpomínky vězněných osob z poválečné éry naší země. Studenti Střední uměleckoprůmyslové školy vystaví své tematické výtvarné objekty. Se zajištěním otevření věznice dále pomohou studenti uherskohradišťského gymnázia a místní skauti.
V neděli 14. září od 19.00 uvede Slovácké divadlo tematicky inscenaci na motivy povídkové knihy Josefa Holcmana „Cena facky aneb Gottwaldovy boty" o Slovácku 50. let minulého století i dnes.
Na akci spolupracují: Město Uherské Hradiště, Okresní soud Uherské Hradiště, Městská kina Uherské Hradiště, Člověk v tísni, Slovácké muzeum Uherské Hradiště a Memoria - Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti
Ilustrační fotografie s uvedením Archiv Memorie je možné čerpat z facebookové fotogalerie: https://www.facebook.com/vezniceuh/photos_stream?ref=page_internal
Více o věznici a iniciativě: www.veznicehradiste.cz a www.veznice.uh.cz
Anna Stránská | Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti +420 724 367 728 / as@uh.cz