Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Lenka Jurečková miluje malování, Alena Hrabalová chtěla mít vždycky květinářství... Teď se sešly na vernisáži obrazů v květinářství Floreus v Uherském Brodě - TADY se podívejte na sestřih vernisáže i s krásným zpíváním

Kvanto, Kvanto, Kvanto? Netušil jsem vůbec, kde ho hledat. A vůbec, tušíte, co Kvanto je? No, Kvanto je název obchodního domu v Uherském Brodě. A právě v tomto "obchoďáku" je květinářství Floreus, a právě v něm byla v pátek vernisáž Lenky Jurečková. Nakonec jsem to všechno našel, na místě se chvíli zdržel, vše zachytil a teď vám sestřih z toho tady předkládám. 

Moc mě mrzí, že jsem neudělal video rozhovor s Lenkou a Alenou, jenže vernisáž tak nějak hezky plynula, ženský sbor z Nivničky s Vlastikem Ondrou dál a dál krásně zpíval, vynikající víno od Jurečků - myslím, že s názvem Lipka - se pilo a pilo, ručičky hodinek běžely a pro rozhovor už nějak nebyla ta pravá chvíle. Tedy pro rozhovor, řekl bych oficiální, pro internetový svět. Ale nevzdávám se ho, protože setkáním těchto dvou žen a jejich vzájemnou alchymií by mohlo vzniknou pěkné povídání.

Když totiž jako anonci na vernisáž píši, že tyto dvě ženy milují to, co dělají, stejně jako že po své práci velmi toužily, nijak tím nepřeháním. Dovolím si říci, snad se nebudou zlobit, že obě jsou to tvrdohlavé ženy s vlastními názory, které není možné jen tak někde postavit do koutka, jak to spousta chlapů se svými ženskými dělá. Také proto je Lenka tak silně spojena s malováním, přestože musí zároveň vychovávat tři děti, také proto se Aleně nakonec splnil sen o vlastním květinářství, sen, který žila spoustu let, protože předcházejících dvacet let věnovala výchově svých tří dětí.

A tak celé to video a toto není není pro mě "jen" pouhou vernisáží a sestřihem  zní, ale je také úvahou nad tím, že má smysl jít za svými plány a sny, dělat to, co člověk skutečně miluje a udělat si třeba zrovna radost takovou vernisáží - vznikala doslova během jediného týdne. Což, mimochodem, je opět důkaz mého přesvědčení, že ženy jsou mnohem schopnější než muži, protože muži by nikdy vernisáž za týden nedokázali uspořádat :) V případě Lenky a Aleny bych ale rád jejich muže vzpomněl, Lenka se může tak intenzivně věnovat malování také díky tomu, jakého muže má, Alena zase pro změnu může mít květinářství, protože má oporu ve svém manželovi Víťovi. Neznám moc párů, které souzní tak jako Alena a Víťa. I když, Víťo, na vernisáži si mohl dát prostor i Aleně, byť ona chtěla být v tomto případě asi v koutě - lépe řečeno mezi ženami ze souboru Nivničky, které jsem viděl poprvé v takových šátcích s takovým vázáním.   

RB 

TADY  je článeček ze Slováckých novin ... 

 

FOTO: Oldřich Prajza 

 

FOTO:rb