Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

LEDEN 2024: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Další rok je tady, klidné a tiché dny skončily a je načase se pustit opět do práce. Před každým začátkem roku mám obavy, jak to budu zvládat v práci, zda vydrží zdraví, co a jak se přihodí. Vždycky si slibuji, že si budu více užívat života, ale potom se to nějak zkoplikuje a zjistím, že jsem většinu času pracoval. A pracoval jsem rád :) Ale teď na začátku roku 2024 si už opravdu slibuji nastokrát: Život má tolik fantastických podob, zvolním a budu se je snažit mnohem více vnímat.

 

1. leden 2024, pondělí

  

  • Jedeme z rodného kraje do Prahy, snažíme se jezdit pokud možno co nejdířve, abychom projeli v pohodě dálnici. Po cestě posloucháme s manželkou naši neojblíbenější rozhlasovou stanici Český rozhlas Plus, ve kterém zazněl i projev prezidenta Petra Pavla. Hned po jeho poslechu jsem napsdal tuto první reakci na sociální sítě  

   

  

2. leden 2024, úterý 

 

  • Těžké ráno, první den do redakce po dnech volna, do toho prší a je celkově nevlídno. Nevěřím, že se mi podaří natočit video, ve kterém budu alespoň trochu optimistou. Nakonec jsem video natočil.... 

  


3. leden 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Já se do eura pouštět nebudu, říká Fiala. Volání po evropské měně už zní i z jeho ODS 

 

Když prezident Petr Pavel v novoročním projevu vyzval politiky ke konkrétním krokům pro přijetí eura, v případě ODS ťal do živého. I když hodně členů dál trvá na české koruně, přibývá těch, kteří volají po přehodnocení postoje. Ministr financí Zbyněk Stanjura odhaduje, že poměr příznivců a odpůrců eura v ODS se vyrovnává. Premiér Petr Fiala ale řekl, že současná vláda se eurem zabývat nebude. 

 

4. leden

 

 

  

 

Velké změny ani reformy už nechystáme, řekl Stanjura. Voliči je podle něj nechtějí 

Chceme měnit Česko, ale žádné výrazné reformy od nás už v tomto volebním období nečekejte, prohlásil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj voliči ani žádné výraznější reformy nechtějí. Vláda se nyní bude soustředit na ozdravování veřejných financí, digitalizaci nebo snížení byrokracie. 

 

 

5. leden

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalousek o založení nové strany: Vyčkávám, návrat do politiky jsem nikdy nevyloučil  

Na kandidátku Spolu pro evropské volby se nedostal, přesto bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek opakuje, že návrat do politiky nevylučuje. Současnou vládu Petra Fialy (ODS) často kritizuje, podle něj ztratila až 750 tisíc svých voličů. "Pokud se koalice nevzpamatuje, tak si pro jejich hlasy někdo půjde," míní. A neodmítá, že to bude on se svou novou stranou.

 

 

 

 

 

6. leden

 

 

  

7. leden

 

 

 

 

 

Posílali mě k psychiatrům, vzpomíná Američan, který do Česka přivedl zdravotní klauny  

Když Američan Gary Edwards přišel v 90. letech do Česka, málokdo tušil, že existuje něco jako zdravotní klaun. "Spoustě lidí se to zdálo jako něco zvláštního, nepatřičného," vzpomíná muž na počáteční odmítání. Nakonec ale uspěl a dnes už má téměř stovku následovníků. Rozveselují děti v nemocnicích i seniory. "Moc mě těší, jak organizace jede dál," pochvaluje si Edwards.xx

 

 

8. leden

 

 

 

 

 

 

 

 

O Jurečkovi lidovci rozhodnou zítra. Sám jim návrh na své odvolání dávat nebudu, řekl

O budoucnosti šéfa lidovců Mariana Jurečky se rozhodne v úterý, kdy se sejde celostátní výbor strany. Jeho členové budou jednat o tom, zda by Jurečka neměl rezignovat z postu ministra práce kvůli tomu, že se zapletl do vysvětlování okolností, za kterých proběhl večírek na jeho úřadu v den, kdy se střílelo na pražské filozofické fakultě. 

 

 

 

 

 

Vláda "magorů" by to s eurem měla těžší. Babiš klidně otočí znovu, říká Drobil z ODS  

V ODS je stále více příznivců zavedení eura a mezi mladými už výrazně převažují, říká člen výkonné rady Pavel Drobil, který je také podnikatelem a zmocněncem pro euro ve Svazu průmyslu a dopravy. Euro považuje za symbol silnějšího ukotvení Česka k EU a Západu. "Kdyby tady zítra začala vládnout vláda nějakých 'magorů', tak to bude mít mnohem těžší, pokud budeme mít euro," míní. 

 

 

9. leden

 

 

 

 

 

 

 

Nespíte a říkáte si: Proboha, co jsme mohli udělat jinak? popsal policejní prezident 

Devatenáct dní po tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy přišel policejní prezident Martin Vondrášek se svými lidmi před novináře, aby čelili dotazům, jak policie celou událost zvládla. Na jedné straně ocenil, že podle interního šetření se policie nedopustila vážných chyb. Zároveň přiznal, že on i další se potýkají s výčitkami. "Říkáte si, co jsme mohli udělat jinak," popsal. 

 

 

 

 

 

 

10. leden

Policejní zásah proti střelci ve škole: Pět otázek, na které stále chybí odpověď

I když policejní odbor vnitřní kontroly nezjistil v jednání sboru v den střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy žádné výrazné pochybení, zůstává kolem událostí několik nezodpovězených otázek. Některé zatím nemohou objasnit kvůli probíhajícímu vyšetřování. U dalších jsou ale reakce policie nejasné, nebo si dokonce protiřečí. Aktuálně.cz shrnuje nejzásadnější z nich. 

 

 

11. leden, čtvrtek 

 

 

 

12. leden, pátek 

 

Ach ta rána :( Čím jsem starší, tím hůře spím. A bohužel, také dřív usínám, což mě štve nejvíc, protože jsem miloval večerní a noční psaní. Když se brzy nad ránem probouzím, vesměs přemýšlím kromě rodinných věcí nad prací. A právě nyní pracuje s kolegyní Bárou nad článkem o paní, o které mluvím na tomto videu. Mám velkou výhodu, že redakce je ve vedlejší ulici, kde bydlím, takže když se v pět probudím, do půl hodinky sedím v podcastovém studiu redakce.

 

 

 13. leden

 

 

  • Nejsem na Celostátním fóru Pirátů. Trpím :( Nejstarší dcera má maturitní ples, což je, jak jsem slyšel, jedna z největších událostí dospívající dcery. Tož tomu mosím dat přednost :) Ale i tak se snažím alespoň doma pracovat na různých věcech na další dny. Třeba se připravuji na rozhovor s ministrem školství, na který se fakt těším. A hlavně - považuji za nesmírně důležité se tématu vzdělávání věnovat! Proto jsem dal i tuto výzvu čtenářům, zajímají mě jejich postřehy, zkušenosti, inspirace...

 

 

 

 

 

  • Na fóru Pirátů je ale kolegyně, která přináší čerstvé informace