Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ČERVENEC 2022: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky (ještě doplním)

Konečně měsíc, kdy snad budu mít čas napsat více řádků. Konečně dovolená a také plnění slibu manželce, že se konečně budu věnovat rodině. První slova píši v pondělí 4. července po víkendu, kdy jsem žil Dolňáckými slavnostmi a jízdou králů v Hluku.

 

Ještě před zmínkou o Hluku dávám zmínku o třech výstavách v Praze, každá z nich byla zajímavá a každá z nich mi opět ukázala, jak je svět nesmírně zajímavý a pestrý Replica Handbags . 

 

  

 

  

 

 

A několik článků na domovský web Aktuálně.cz

 

Dobrovolníci odpracovali přes náš systém 200 tisíc hodin, říká spoluautor Vlny pomoci 

David Suslík je jedním z lidí, kteří stojí za projektem Vlna pomoci. Ten umožnil a umožňuje, aby se tisíce dobrovolníků mohly co nejlépe organizovat při pomoci lidem. Ať už to bylo v nemocnicích v době epidemie covidu, nebo v posledních měsících při pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. "Není nad to, když přijdete s něčím, co někomu opravdu pomůže," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

 

Musíme vyrazit z kostelů za lidmi, říká nový biskup. A celibát může být nepovinný  

Brněnskou diecézi řídí nový biskup Pavel Konzbul. Poslední červnovou středu vystřídal Vojtěcha Cikrleho, který v úřadu skončil po více než 30 letech. V rozhovoru pro Aktuálně.cz nový biskup vysvětluje, jak se katolická církev potřebuje proměnit, i to, co si myslí o zrušení celibátu. "Dovedu si to představit, ale nemysleme si, že se tím vyřeší nedostatek kněží," říká. 

 

 

Volební souboj o Senát čeká Vystrčila, Špidlu či Töpfera. Škromach nakonec odmítl 

V letošních senátních volbách se snaží obhájit post hned několik výrazných členů této komory parlamentu včetně jejího předsedy Miloše Vystrčila a jeho zástupce Jiřího Růžičky. Kromě toho se zkusí dostat do Senátu některé známé tváře, jako například expremiér Vladimír Špidla nebo herec Tomáš Töpfer. Aktuálně.cz přináší výběr z nejznámějších ohlášených kandidátů a zajímavých volebních soubojů. 

  

 

4. červenec

Co napsat k víkendovému Hluku? Uvědomil jsem si opět, jak mám toto městečko rád, kolik lidí rád potkávám, byť zároveň vím, že možná zdaleka ne všichni potkávají třeba rádi mě. Udělal jsem několik video ukázek i fotek, postupně je publikuji, připisuji k nim i krátké příběhy a snad časem napíši i něco většího.

  

TADY jsem dal některé věci z Hluku, další ještě přidám. 

 

5. červenec 

Směr dovolená! Chorvatsko. Moc se mi nechce, mám v hlavě spoustu slov a dojmů z víkendových hluckých slavností, potřeboval bych psát, navíc i práce v redakci je zajímavá. Ale dovolená je dávno zaplacená, dokonce vyšla o několik tisíc dráž, protože jsem trval na tom, že pojedu jedině AŽ PO slavnostech, takže jsme spadli z levnější cenové kategorie červen do dražšího července.  

 

 

12. červenec  

Chorvatsko končí, už se moc těším na několik posledních dní dovolené na Slovácku! Chorvatsko bylo ale velmi zajímavé, v mnoha směrech skvělé.

 

 

13. červenec 

Zůstávám sám ve Lhotě, potřebuji psát, potřebuji psát, potřebuji psát !!!! Opakuji si v duchu neustále a jsem zoufalý, že mám velký skluz. 

 

18. červenec

Návrat po dovolené. Stejné jako vždy po takovém volném čase. Z hlavy se po volných dnech vypřily všechny informace a dostat se do obrazu a tempa není jednoduché.  

 

Babiš jako Salvini. Předvolební body sbírá na cestách za voliči místo ve sněmovně

Poslední předprázdninová schůze sněmovny potvrdila nezájem šéfa hnutí ANO Andreje Babiše o jednání. Většinu dní se jednání opět neúčastnil a místo toho objížděl voliče ve svém obytném voze. Podle některých politologů a sociologů mu takový postup může pomoci vyhrát prezidentské volby, pokud se kandidovat rozhodne. Samotný Babiš trvá na tom, že setkávání s voliči je součástí jeho poslanecké práce. 

 

Starostové jedou na sněm po aférách s touhou po změně. Rakušana ale chtějí v čele dál 

Po sérii afér, které otřásly důvěryhodností strany, mají před sebou Starostové narychlo svolaný mimořádný sněm. Hnutí Víta Rakušana se chystá vyměnit téměř celé vedení, aby před podzimními volbami zabránilo odlivu voličů. Naposledy stranu těžce zasáhla korupční kauza pražského politika Petra Hlubučka. Na sobotním sněmu se do vedení chystá několik nových tváří, Aktuálně.cz všechny oslovilo. 

 

22.červenec 

Začínají Horňácké slavnosti! Do poslední chvíle nevím, jestli se dostanu z práce a nasednu vlak praha - Slovácko, ale nakonec jsem moc rád, že stíhám trojici výstav, které předchází samotnému zahájení hudební části slavností.  

 

JAVORNÍK 2022, otevření muzea Aničky Zellingerové 

 

 

 

HORŇÁCKÉ MÚZY LENKY JUREČKOVÉ: sestřih vernisáže výstavy na Horňáckých 2022, hraje HCM Petra Mičky 

 

 

23. červenec 

Na otočku do Hradce Králové na mimořádný sněm hnutí ANO.  

 

Rakušan zůstává v čele Starostů a nezávislých. Farský bude řadovým místopředsedou 

Předsedou Starostů a nezávislých bude i nadále Vít Rakušan. Na mimořádném sněmu v Hradci Králové získal od 305 přítomných delegátů 292 hlasů. Ve svém projevu Rakušan zmínil, že by chtěl navrátit důvěru voličů v hnutí po nedávných kauzách. Prvním místopředsedou se nově stal poslanec Lukáš Vlček, dostal 291 hlasů. Oba neměli protikandidáta. Zvoleno bylo kompletní vedení hnutí. 

 

Politika mě zajímá, sněm stál za pozornost, ale co mě fascinovalo, bylo samotné město.

 

 

 

24. červenec 

Nedělní návrat na Horňácké slavnosti - do Kuželova!  Nejdříve program u větráku, potom osezení ve stínu stromů po skončení programu, kdy muziky hrají už jen tak pro sebe a ty, kteří zůstali. Miluju tyto chvíle, těším se na ně jako malý kluk, i když věkem už pořádně stárnu. A potom, při odjezdu, nádherný zážitek na pomezí Kuželova a Vrbky, kde jsem měl to štěstí uvidět následující obrázek - viz video.

 

 

 

25. červenec

Je čas opět vyrazit do Prahy a do redakce. Sedím v pondělí ráno ve vlaku a jako stokrát, možná tisíckrát předtím při takových cestách myslím na všechno to, co jsem na Slovácku zažil a mám v očích slzy. Musím si dát brýle, aby si spolucestující neřekli, co ten chlapík tropí. A rychle se myšlenkami přeorinetovat na Prahu, redakci, politiku, o které píši předvším.  

 

Chyběl někdo, kdo by řekl, ať neblbneme, soudí o kauzách STAN hejtman Půta  

Liberecký hejtman Martin Půta patřil na sobotním sněmu STAN k lidem, kteří vystoupili s největší kritikou poměrů v hnutí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o svých připomínkách, ať už se týkaly neřešení kauz, nebo volání po větší pomoci lidem v těžké ekonomické situaci. "Příště budeme mít na předsedu více kandidátů, konkurence k politice patří," komentoval fakt, že šéfem chtěl být jen Rakušan.