Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Vše o Jízdě králů v Hluku: Tady jsou kluci, kteří budou jezdit + povídání o novém králi, který je vnukem známého primáše

Pokud vás zajímá tradice Jízdy králů, najdete tady na webu v průběhu příštích týdnů a měsíců nejvíce informací o této tradici. Nyní se můžete seznámit s nejčerstvějšími informacemi o Jízdě králů v Hluku, která se jezdí každé tři roky - další ročník připadá právě ma letošní rok, na neděli 3. července.

Tady na videu uvidíte kluky, kteří pojedou letos, většinou jde o kluky s datem narození 1993. Zachytil jsem je při jejich druhé schůzce, kdy si zkoušeli vyvolávky na krojový ples, který bude 26. února od 19.30. Všichni kluci se ukáží v krojích i se svým králem, kterého jsem nedávno představoval čtenářům MF DNES - článek i s dalšími iformacemi dám také sem na web.

Pohled na desítky koní, které s jezdci projíždějí Hlukem, Kunovicemi, Vlčnovem nebo Kyjovem patří k těm pohledům, které si člověk uchovává až do smrti. Jsem šťastný, že tradici této jízdy se podařilo uchovat od našich předků až do dnešních dnů, byť je jasné, že tak jako se měníme my a přicházející generace, tak se mění i přístup k tradicím.  Proto mě velmi zajímá, jak dnešní mladí získávají či nezískávají vztah k tradicím a jak na ně tyto tradice předků působí.

Pozorovat toto měsíce přes samotnou jízdou je stejně zajímavé jako den, kdy kluci nasednou na  koně a prožijí chvíle, které většina z nichž už nikdy jindy nezažije.    

RB

 

 

 

 

A tady je prosím článek o novém hluckém králi, psáno pro MF DNES:

 

Novým hluckým králem je Přemek Polách, vnuk známého primáše 

 

Hluk - Poláchovi? Zeptejte se na ně v Hluku, a zejména starší generace vám bez přemýšlení okamžitě odpoví: „Josef Polách byl přece primáš známé hlucké Cimbálové muziky Dolňácko, která hrávala například v populárním televizním seriálu Slovácko sa nesúdí. A jeho paní vedla mnoho let folklorní soubory."

 

Teď, po letech, na slavnou éru tohoto rodu naváže jejich vnuk, dvanáctiletý Přemek Polách. Právě on byl totiž o víkendu vybraný jako nový král slavné a starodávné hlucké Jízdy králů, která projede městečkem v neděli 3. července, kdy se v Hluku konají každé tři roky vyhlášené Dolňácké slavnosti písní a tanců.

 

„Když jsem to dědovi a babičce oznamoval, byli nadšení, měli velkou radost," říká Přemek. V okamžiku, kdy jeho taťkovi zavolal místostarosta Hluku David Hájek s dotazem, jestli by nemohl být Přemek králem, požádal otec o čas na rozmyšlenou. A to především o čas pro svého syna. „Taťka mně vykládal o jízdě králů, a také mně dal různé hlucké zpravodaje, kde se o této jízdě psalo. Po týdnu jsme se rozhodli, že se jízdy jako král zúčastním," říká Přemek a jeho mamka Radka dodává: „Chtěli jsme, aby věděl do čeho jde, do ničeho jsme ho nechtěli nutit."

 

Na folklor nebo zpívání se ho ale neptejte, je to především sportovec tělem i duší. „Hraju hokej, fotbal a florbal, jezdíme také lyžovat. V hokeji hraju žákovskou ligu za Uherské Hradiště, kam mě naši vozí několikrát týdně už od čtyř let, fotbal a florbal hraju za Hluk," vyjmenovává.

 

I když svou novou „královskou roli" pečlivě zvažoval, určitě ho čekají překvapení, u kterých se mu hodí jeho bojovnost ze sportu. Že by měl strach třeba z jízdy na koni, to ani ne, horší to bude se zpíváním. „Tak, Přemku, na krojovém plese by si mohl něco zazpívat," uslyšel teď v neděli od místostarosty Hájka. Nejdříve se pořádně lekl a tvrdil, že zpívat neumí, po chvilce ale připustil, že by snad v nejhorším mohl něco zazpívat. „A nebude to dlouhá písnička?" zajímal se s obavami.

 

Jeho velká premiéra přijde už velmi brzy, v sobotu 26. února zažije hlucká tvrz zmiňovaný velký krojový ples, na kterém se ukáží dřívější hlučtí králové i Přemek se svou družinou, kterou budou tvořit především kluci narození v roce 1993. Potěšující je určitě to, že zájem hluckých rodin o tradice trvá, zájemců o jízdu je víc než počet koní, kteří budou k jízdě připraveni.

 

Být králem nepřináší jen slávu, ale ze všeho nejvíce spoustu starostí. Manželé Poláchovi podle svých slov nemají strach z ničeho, vyjma počasí a zdraví svého syna. V Hluku mají spoustu kamarádů, kteří už jim nabízejí o slavnostech pomoc. „Vína mám dost, slivovica je také a koláčky naděláme. Ve všem se budeme snažit vyjít vstříc, aby se jízda králů povedla," slibuje otec Martin Polách.

 

A až se 3. července ráno otevřou vrata a jeho syn vyjede na koni mezi tři desítky dalších jezdců, bude tam stát s houslemi také jeho děda Josef. Už slíbil, že na ten slavný den určitě něco nachystá.

 

Radek Bartoníček

 

Tady je pro zajímavost článek o jeho předchůdci, Lukáši Šimčíkovi - už je to předlouhé tři roky, co jsem tento článek psal. A možná bych ještě někde našel i článek o králi před šesti lety, snažím se tradici Jízdy králů sledovat a mapovat roky, ale jestli to bude k nějakému prospěchu, nevím :)

 

 

Tady je ještě rodina Poláchů na společné fotografii, kterou jsem pořídil na jejich zahradě, kde si postavili svým způsobem repliku původního slováckého sklípku. Byl jsem jim velmi vděčný za jejich ochotu, s jakou k mému focení i psaní přistoupili, udělali si čas a věnovali se mi tolik, kolik jsem pro článek potřeboval.Když jsem viděl jejich krásný dům i tento "sklípek", stejně jako jsem slyšel, kolik času věnují dětem, ale také třeba lyžování nebo dělání vína, nemohl jsem nepřemýšlet nad svým vlastním životem.

Jejich velké štěstí spočívá také v tom, že jsou v Hluku pevně usazeni a mají tady spoustu kamarádů a známých, což vždycky život člověka i rodiny velmi obohacuje. Navíc je dobře, že řada těchto kamarádů jim pomůže se vším, co obnáší mít v domě pravého hluckého krále pravé Jízdy králů.