Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Vinařství roku 2014: Podívejte se TADY na parádní večer s vyhlášením nejlepších - po Sonberku a Bzenci vyhrálo Chateau Valtice! A ještě pár slov o pančování vína

Mám toto setkání špičkových moravských a českých vinařů velmi rád, na vyhlášení nejlepšího vinařství roku se scházejí v pražském Veletržním paláci, a po loňském vyhlašování jsem se byl nyní ve čtvrtek podívat také na to letošní. Atmosféra byla opět velmi hezká, moderátorem byl opět Marek Eben, který byl samozřejmě opět vtipný, pohotový a milý, a jak jinak, opět byla také připravena fantastická vína.

Co mě ale vždycky tady fascinuje nejvíce, jsou lidé. Těch, kteří by stáli za napsání je určitě mnoho, největší pozornosti se pochopitelně těší ti, kteří byli vybráni jako nejlepší a nakonec jsou také oceněni. Poslouchám je potom na pódiu ve světle reflektorů, nebo později v zákulisí při povídání z očí do očí, a líbí se mi, jak moc často vzpomínají svou rodinu, své blízké, historii svého podnikání i kraj, ve kterém žijí. V tom je podle mého názoru tato pompézní a velmi pěkně připravovaná akce ojedinělá, nesmírně zajímavá, a proto i pro mě tak lákává. Jedou bych chtěl co nejvíce vinařů zmapovat a napsat o nich stylem, který mi je nejbližší - tedy co nejvíce osobně, bez jakéhokoliv úředního nebo "oficiózního" jazyka.   

Postupně vám představím finalisty a napíši, co říkali při předávání cen ti nejvíce ocenění, ale rád bych vám TADY dal odkaz na webové stránky soutěže, kde najdete mnoho informací. Velmi vám doporučuju natočené portréty jednotlivých finalistů, jsou natočeny opravdu skvěle. 

 

TADY se můžete podívat na několik fotek, které jsem letos udělal, upozorňuji, že jsem na akci byl jen jako návštěvník, na focení jsem se nijak nesoustředil, proto fotky berte s touto vstřícností...

TADY jsem psal o loňském ročníku, vyhlášení Nejlepšího vinařství 2013

 

TADY článek o letošním vyhlašování na Novinkách 

TADY ještě letošní článek z Parlametních listů - tam, prosím, nempíšu! :) 

A ještě TADY článek z Reflexu

 

Fotografie pořadatelů soutěže, můžete na ní vidět čtvrteční focení vítězů celé soutěže, rodina Šťastných z vinařství z Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice. 

 

 

Tady jsem si povídal s prezidentem Svazu vinařů JUDr. Tiborem Nyitrayyem. Je z Velkých Bílovic, a protože se v den vyhlašování nejlepších vinařství sešel s premiérem Bobuslavem Sobotkou, kdy mluvili o velmi vážném problému pančování vína, zepzal jsem se jej ve videorozohovru právě na toto téma. Mimo kameru jsme potom mluvili o saotné soutěži Vinařství roku, zajímalo mě, v čem se liší tato soutěž o některých jiných vinanřských soutěží. A on mi vysvětloval, že špičková vína jsou u finalistů soutěže už naprostou samozřejmostí, u nich ale porota posuzuje ještě další kritérie, o kterých se zmíním... A pokud jde o pančování, ještě se k tomuto tématu vrátím, dám sem všechny články, které na toto téma v poslední době vyšly. Pro zajímavost dávám ještě odkaz na Svaz vinařů, TADY najdete mnoho a mnoho informací.

 

 

Chtěl jsem čtenářům mých stránek představit i zástupce vítězů, tady je, David Šťastný z vinařství Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice. Šťastný byl šťastný, celá rodina působila velmi sympaticky a pak Štastný senior mluvil při vyhlašování o tom, jak se právě letos věnuje vínu už padesátý rok! Co přesně řekl, dám také sem na své stránky. TADY jsou oficiální stránky vinařství.

 

 

Pochopitelně, tam kde je víno, tam je také příjemná atmosféra, říkal jsem si, že by byla ji škoda nezachytit, tak jsem některé momenty nahrál. No, bylo to už někdy po jedné ráno, v půl třetí jsme šel spát, v pět vstával, v šest mi jel vlak na Slovácko, a dopoledne jsem stihl ještě několik důležitých setkání kvůli jednomu článku (potrtét nové místopředsedkyně ČSSD Lenky Tesky Arnoštové), který píší do MF DNES. 

 

 

 

... a tady je oficiální tisková zpráva pořadatelů se všemi zásadními informacemi... 

 

DRŽITELEM TITULU VINAŘSTVÍ ROKU 2014 SE STALA SPOLEČNOST CHATEAU VALTICE - VINNÉ SKLEPY VALTICE, A.S.

 

Vítězem šestého ročníku soutěže o titul Vinařství roku 2014, pořádané Svazem vinařů ČR, se stala společnost Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice a.s. Ocenění převzal během slavnostního galavečera 26. března v pražském Veletržním paláci ředitel pro marketing a strategii David Šťastný se svým otcem Antonínem Šťastným.

 

Celoroční práci a úspěchy společnosti Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice a.s. v uplynulém roce ocenila sedmičlenná odborná porota, která ji ohodnotila jako nejlepší v kategorii „velké vinařství", společně s Žernoseckým vinařstvím, s.r.o., které zvítězilo v kategorii „střední vinařství" a Vinařství Špalek, které získalo prvenství v kategorii „malé vinařství".

 

Rozhodující slovo měla ale i letos veřejnost. Ta svými hlasy zaslanými do kategorie Mediatel Vindemia Publica určila mezi zmíněnými třemi vinařstvími absolutním vítězem právě vinařství Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice, a.s.. Celkově nejvíce hlasů ovšem obdrželo Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova, které tak s více než sedmi tisíci hlasy získalo cenu veřejnosti Mediatel Vindemia Publica 2014

 

V samotném finále se utkali Vinařství Kořínek, Víno J. Stávek, Vinařství Špalek, SONBERK, a.s., Vinařství Vladimír Tetur, Žernosecké vinařství, s.r.o., Vinařství Lahofer, a.s., CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s. nebo Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova. Rovnou šanci uspět, měla letos opět všechna vinařství, protože se soutěžilo ve třech kategoriích dle velikosti. „Konkrétně u Chateau Valtice nás určitě ovlivnilo, že se jedná o jeden z pilířů tuzemského vinařství, s týmem nadšených vinařských odborníků s citem pro osvětovou a společenskou činnost," uvádí předseda sedmičlenné odborné poroty František Mádl a dodává: „Usilují zde o budování moderní firmy na staletých, tradičních základech s širokou škálo vín pouze moravského původu. Navíc s velmi dobrým poměrem ceny a kvality."

 

Zástupci společnosti Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice, a.s. převzali od Svazu vinařů ČR skleněnou trofej od sklárny Preciosa, zájezd od společnosti Čedok, unikátní 3D minci od společnosti E-mince.cz a dárkový koš od BS vinařské potřeby. Vítěz obdrží také tradiční bronzovou plaketu a čeká jej uvedení do Síně slávy vinařství ČR zřízené v Národním vinařském centru ve Valticích. „Současně bude mít oceněný možnost užívat titul pro své marketingové účely, a to bez časového omezení vždy s uvedením roku 2014, za který jej získal," říká výkonný ředitel Svazu vinařů ČR Martin Půček.

 

Soutěž, která je postavena na komplexním hodnocení vinařských soutěž, vyhlašuje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR, hlavních partnerů Erste Corporate Banking, Mediatel spol. s r.o., Čedok a.s. a Tesco Stores ČR a.s., v jehož vybraných prodejnách je možné vína od devíti finalistů až do poloviny května zakoupit. Akce je pořádána pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška.

 

 

DOPROVODNÝ PROGRAM Během večera měli hosté možnost ochutnat nejen vína devíti finalistů, ale také se zde představila stovka vín letošního Salonu vín ČR a regionální potraviny označené národní značkou kvality Klasa. Průběh slavnostního večera zpestřily svým vystoupením akrobaté ze skupiny Vertigo a zpěvák Ondřej Ruml. Celým večer bravurně provázel moderátor Marek Eben.

 

 

PŘEHLED DALŠÍCH OCENĚNÍ VINAŘSTVÍ ROKU 2014:

 

MEDIATEL VINDEMIA PUBLICA 2014 (cena veřejnosti): Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova

 

CENA VILÉMA KRAUSE (významné vinařské osobnosti s celoživotním přínosem pro tento obor) ING. DRAHOMÍR MÍŠA Známý vinohradnický a vinařský odborník a pedagog, který působil jako pedagog na Střední zemědělské technické škole oboru vinohradnického ve Valticích a později jako odborných asistent na Zahradnické fakultě MZLU Brno v Lednici na Moravě. Publikoval řadu odborných článků ve Vinařském obzoru, napsal knihy jako Vinařův rok, Zakládání vinic, Pěstování stolních hroznů a učebnice Ochrana rostlin pro střední školy.

 

ENOLOG ROKU 2014 (enolog - mladý vinař do 38 let): FILIP MLÝNEK, ENOLOG SPOLEČNOSTI VINAŘSTVÍ VOLAŘÍK

 

VINDEMIA ACTA 2014 (cena za kvalitní novinářskou práci propagující víno): FILIP VRÁNA - REDAKTOR BRNĚNSKÉ ČTK za kvalitní novinářskou práci publikující nezkreslené informace o vinařství v ČR

 

VINDEMIA LIBRI 2014 (cena za nejlepší literaturu propagující víno): DOC. ING. MILOŠ MICHLOVSKÝ, DRSC. za kvalitní publikační činnost ve prospěch vinařství v ČR publikací titulů Bobule, Lexikon chemického složení vína a Příprava bílých vín

 

Držiteli titulu Vinařství roku se v uplynulých letech stala vinařství:

Vinselekt Michlovský a.s.,

Bohemia Sekt, a.s.,

Malý vinař - František a Hana Mádlovi,

Znovín Znojmo, a.s. a

Sonberk a.s.

 

Podrobné informace na www.vinarstviroku.cz

 

Kontakt pro média: Ing. Kateřina Martykánová

PR manager Tel. +420 602 576 870

E-mail: martykanova@locomotion.cz

www. locomotion