Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

VIDEO: Muzikanti z Horňácka v Národním divadle v Brně - ve výborné inscenaci Gazdina roba

Následující "téma" by šlo probírat dlouze a dlouze, já ho ale spíš "nabízím" jako pozvánku, kterou vám vřele doporučuju. Jde o pozvánku na představení Gazdina roba v Mahenově divadle Národního divadla v Brně. Včera jsem toto představení viděl a osobně se mi velmi líbilo.

 

Pokud byste chtěli jít, musíte si pár týdnů počkat, další představení jsou 22. září a 1. října. Když kliknete TADY, můžete si lístky lehce a klikem zablokovat, režisérem je Břetislav Rychlík. 

 

Tak to by byla "komerční" část této přílohy, po které vám nabídnu videoukázku z představení, jde o konec představení. Ukázku jsem ještě zkrátil, abyste mohli především slyšet závěrečné zpívání a hraní  horňáckých muzikantů Petra Mičky, Aleše Mičky a Marka Smaženky, plus děkovačku, která se několikrát opakovala, ale já ji střihl.

 

Video z konce Gazdiny roby se zpíváním horňáckých muzikantů je TADY - myslím, že kluci byli skvělí, v představení mají hned několik "výstupů", divadlem zní především nádjerný zpěv Petra Mičky, nejraději bych sem dal každou písničku, s kterou vystoupili...

 

Psát a povídat si o celé inscenaci i jejím přesahu do dnešní doby by bylo skutečně na dlouhé hodiny. Rád bych o tom alespoň napsal článek do červencového časopisu Krajem svatého Antonínka. Jako námět k přemýšlení vám nabízím například detailní recenzi představení, kterou najdete TADY. A mnoho informací, včetně několika recenzí z renovovaných médií je rovněž TADY. A ještě TADY - stejně na takové čtení nebudete mít v dnešní, superrychlé době čas...

 

Je mi líto, že jsem neměl odvahu postavit se po skončení představení před divadlo a pokládat divákům některé otázky. Třeba: Koho byste v této hře nejvíce odsoudili, Evu (tedy sebevražedkyni Gazdinu robu) která odejde od manžela za mužem, který chce v jednu chvíli kvůli ní opustit manželku a dvě děti? Nebo tohoto muže, který Evu svádí a slibuje jí rozvod a nové manželství? Nebo třeba jeho matku, která trvá na tom, aby se její syn vrátil za manželkou a dvěma dětmi. A co tradice a víra? Jakou roli mají hrát v našem životě, pokud vůbec ještě u někoho nějakou roli hrají? Svazují člověka nebo naopak mu pomáhají k vlastní důstojnosti? Kdy má právo člověk odejít od druhého člověka nebo i od dětí? A má vůbec někdy takové právo?

Formuluji tyto otázky příliš jednoduše a v rychlosti (inscenace má mnohé další souvislosti), ale chci jimi nastínit, že Gazdina roba i dnes útočí na naše srdce i mysl a nutí nás k přemýšlení, v jakém žijeme třeba tady na slovácké vesnici prostředí, jak moc je toto prostředí ne- svobodné, jak moc či málo lpít právě na tradicích, víře či rodině.  Jistě, všechny tyto hodnoty zakopáváme hluboko pod zem. A Gazdina roba možná může někomu "pomoci" kopat ještě hlubší jámu do země nebo naopak nezakopávat vůbec nic. Co myslíte?

Místo ankety před divadlem jsem nakonec skončil v divadelním klubu, kde jsem pobral od Petra, Aleše a Marka tolik informací o nich samotných, že by to bylo ještě na další článek, který jistě také někde sepíšu. V klubu se s nimi sedělo móc příjemně.

Takže nezapomeňte - Brno, září, říjen, Gazdina roba :)  

 

RB     

 

Ps. A moc rád vzpomenu, že jsem TADY na web dával článek i zajímavé ukázky z představení Gazdiny roby  v podání ochotníků z Louky - podívejte se prosím TADY...