Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Velká sláva ve Svatobořicích-Mistříně: podívejte se na výborný koncert k 50. výročí Varmužovy cimbálové muziky (video, text a fotky Tonda Vrba)

Cimbálová muzika s padesátiletou historií je něco, co lze považovat i na našem muzikálním Slovácku za ojedinělý počin. Takovou muzikou je Varmužova cimbálová muzika, která v sobotu slavila toto veleváznamné výročí  na koncertě ve Svatobořicích - Mistříně. Díky Tondovi Vrbovi se nyní můžete podívat na videozáznam tohoto koncertu a přečíst si také jeho psaní o této akci. Později ještě doplním jeho fotky ...

RB 

 

Skvělý koncert Varmužovy cimbálové muziky k připomenutí jejich půl století

Obecní kulturní dům se stal v sobotu 10. května dějištěm velké oslavy Varmužovy cimbálové muziky. Padesát let vzniku jedné z nejvyhlášenější kapely na Moravě s rozsáhlými rodinnými kořeny, což se jen tak někde při lidové hudbě nesetkáme, si připomenuli před zcela zaplněným hledištěm muzikanti, zpěváci, pamětníci.

 

U založení v roce 1964 stála sourozenecká, nyní už seniorská dvojice Josef a Pavel Varmužovi. „Jejich muzicírování je velmi ušlechtilé, protože tito kluci vyhrávají a vyzpívávají svůj život. Je to hudba, která přechází z generace na generaci a je příkladem, velice šlechtí kyjovské Dolňácko a je jeho výsostnou hodnotou," zhodnotil pochvalně kapelu Jan Rokyta, syn slavného legendárního cimbalisty, který dlouhá léta udržuje hudební styk a přátelství s Varmužovou muzikou.

Na podiu se objevili vedle muziky neméně umělecky vyhlášené jména jako jsou Vlasta Grycová, Vojtěch Račický, Jan a Liselotte Rokytovi, Miroslav a Václav Hlostovi, Jan Zaviačič, František Koráb, Josef a Jaroslav Kolečkářovi, Jiří Frolec, Kateřina Martykánová, Hanka Varmužová a maminka současného většího jádra kapely, skvělá zpěvačka Heda Varmužová.

„Neznamená, že i když je někdo talentovaný, že není třeba nad ním držet přísnou ruku. Tak nějak to bylo u nás doma, když byly děti malé," utrousila v zákulisí vydařeného koncertu s úsměvem bez velkých řečí na adresu svých čtyř kluků a dvou dcer Heda Varmužová.

„Pro příznivce na které se neušla vstupenka mám ještě vzkaz, že větší část tohoto vystoupení budeme reprízovat v létě při milockých slavnostech," dodal Petr Varmuža, tercáš kapely a člen autorského týmu tohoto slavnostního vystoupení.

Antonín Vrba 

TADY    jsou všechna videa  

 

TADY   jsou internetové stránky muziky 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

... a ještě přidávám Tondovo video, na kterém zachytil v obraze výborné vinařství, jehož víno se na koncertě popíjelo - Vinařství Janásovi z Blatničky