Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ve Slavkově se snaží obnovovat tradice, kroje, písničky... "Začínali jsme od nuly, chybí nám tady kořeny," říká starosta... Držím palce! Plus vystoupení Dolněmčanů, Bystřičanů, Slováků a Slavkovských od Brna

Původně jsem se do Slavkova vůbec nechystal, ale když jsem tak odpoledne seděl doma, v jednu chvíli jsem si řekl, cože to může být v tom Slavkově za akce, na kterou jsem měl navíc docela dost dlouho tady na webu pozvánku. Tak velká akce? Tolik vystupujících? A ve Slavkově? Nedalo mě to a do Slavkova na chvilku zajel. Původně jsem se chtěl jen mrknout a odjet, nakonec jsem zůstal na několik vystoupení. Tady se můžete na natočené videoukázky podívat, některé dám potom do samostatných článků, protože si zaslouží i samostatnou pozornost - ve Slavkově byli totiž skutečně zajímaví vystupující.

 

Na tomto místě bych chtěl ale upozornit především na rozhovor se starostou Slavkova. Velmi zajímavě mluví o tom, proč zrovna ve Slavkově byl takový folklorní den, jak se snaží tady lidovou kulturu "probudit", co pro to dělají, a také, jak to není jednoduché. Držím jim palce, přál bych si i kdyby tento příspěvek s videoukázkou k tomu pomohl - a především, aby se Slavkovským podařilo vést jejich děti k tradicím, ke zpěvu, písničkám, muzice, k zájmu o historii, k zájmu o život předků. Hodně štěstí!

 

RB  

 

Ps. Ještě přidám pár fotek