Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Smutná zpráva: zemřel známý hudebník, textař a člen mužského sboru Boršičané Vladimír Salčák z Veselí nad Moravou + audioarchiv jeho pořadů

Následující zpráva je smutná a mluví o tom, že v pondělí zemřel pan Vladimír Salčák z Veselí nad Moravou, známý muzikant, textař i rozhlasový moderátor, který byl blízký mnoha a mnoha příznivcům dechové i lidové muziky. Zemřel v Rehabilitačním ústavu v Hrabyni, kde pobýval v poslední době po vážných zdravotních problémech.

Co o něm napsat? Jsem ten poslední, kdo by měl o něm psát, slovo by měli dostat mnozí jeho přátelé, kterých bylo opravdu hodně. Získával si je svým vstřícným chováním při osobních setkáních, prostřednictvím ohromného množství písniček a také přes rozhlasové přijímače, protože léta moderoval pořady s dechovkou na Českém rozhlase Brno i Rádiu Proglas.  

Moc bych vám doporučoval vzpomínkové texty, které psal pan Salčák do nedávné doby na internetové stránky mužského sboru Boršičané, které najdete TADY. Přiznám se, že nikdy dříve jsem je nečetl, i když na ně pravidelně posílal anonce, nikdy jsem neměl čas se do nich začít. Od pondělí, kdy jsem se dozvěděl zprávu o jeho úmrtí, ale tyto jeho texty pročítám a žasnu, kolik zajímavých informací v nich je, a jak nesmírně bohatý život pan Salčák prožil.

Ke konci života našel svou největší lásku v Bošicích u Blatnice, kam od jara velmi rád jezdil a stejně rád chodil mezi členy mužského sboru Boršičané - však také s nimi absolvoval nejedno vystoupení. Když se začtete do textů pana Salčáka, najdete tam mimo jiné také slova o tom, jak strašně moc se vždycky po zimě do Boršic těšil a jak moc rád měl jaro.

Bohužel, do Boršic se už nikdy nepodívá, pevně ale věřím tomu, že památka na něj bude v této vesnici žít dál. A nejen tady, ale také ve Veselí nad Moravou a na spoustě jiných míst, kam přinášel radost, potěšení a optimismus. Čest jeho památce.

RB 

 

Ps. TADY přidávám článek o úmrtí pana Salčáka z webu Proglasu, TADY jsou jeho pořady, kde můžete slyšet jeho hlas.. A TADY ještě jeden článek o něm ...

 

Tady dávám video Tondy Vrby z dubna 2012, na začátku můžete pana Salčáka vidět a slyšet. Přijel jako jeden nejvzácnějších hostů na oslavu čtyřicetin Dechové hudby Blatnička