Slováci napsali to, co si my Češi a Moravané neuvědomujeme: náš příští prezident Zeman je nejhorším možným kandidátem na Hrad
Je to hodně překvapivé, ale je to tak. Ne česká média, ale sousedé na Slovensku napsali článek, se kterým nelze než souhlasit. Bohužel, na toto téma se u nás píše strašně málo. Proč, netuším, vždyť novinářů, kteří si pamatují Zemanovu éru není vůbec málo, možná jsou média až příliš zahlcena ústavními stížnostmi na samou volbu, kritikou Fischera a dalšími tématy. Nevýhodou je i to, že některá média předkládají prezidentskou volbu jako zábavu, viz Prima, což je pro tuto zemi neštěstí. I proto sem článek ze Slovenska dávám, originál článku z deníku Sme najdete TADY ...
RB
Toto je verze, kterou převzal od ČTK server iDNES.cz
Favorit nadcházejících českých prezidentských voleb Miloš Zeman je podle slovenského listu SME nejhorším ze všech kandidátů. Jeho zvolení by znamenalo nejen pokračování, ale i vystupňování a zvulgárnění Klausovy politiky, oslabování právního státu, nacionalismu a odmítaní vyrovnat se s minulostí.
"Za Zemanem stále stojí velmi rozsáhlé - nebo se dá rychle obnovit - zázemí podivných, až hrůzu nahánějících vazeb sahajících od bývalých komunistických aparátčíků a tunelářů až do Moskvy. Navíc má Zeman bohaté zkušenosti s budováním mocenských struktur," uvedl komentátor listu Peter Morvay o sociálnědemokratickém expremiérovi.
Období Zemanovy vlády v letech 1998 až 2002 přirovnal k vládnutí bývalého autoritářského slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, a to včetně primitivismu a vulgárnosti.
"I když Zeman, pyšnící se svým vzděláním, výpady proti kritikům obvykle zaobalil trochu lépe než přízemnější Mečiar, obsah jejich vyjádření zůstal stejný," míní Morvay.
A připomněl kauzy, které provázely Zemanovo vládnutí. On a jeho spolupracovníci podle SME "zavedli do vrcholné české politiky přímé obchody typu exekutivní funkce za financování strany - viz aféra Bamberg". Morvay rovněž připomíná, že Zemanovi lidé vyvinuli "snahu fyzicky likvidovat kritika (objednaná vražda novinářky Sabiny Slonkové)", "přímo na úřadu vlády" vyrobili kompromitující materiály na vnitrostranickou oponentku (aféra Olovo) a vydírali úředníka, který odmítal vyrobit falešné důkazy (aféra Štiřín).
V neposlední řadě pak "Zeman se svým epigonem Stanislavem Grossem rozprášili ty bezpečnostní a policejní složky, které vyšetřovaly vazby mezi politikou a zločinem". Napsal rovněž, že Zeman dláždil cestu komunistů k účasti na moci a že podporoval růst vlivu "putinovského Ruska" v Česku.
Po volbách konaných v roce 1998 zase uzavřel opoziční smlouvu s ODS vedenou Klausem, která umožnila existenci menšinové vlády ČSSD a která podle hodnocení SME zrušila opoziční kontrolu vlády a zasadila rozvíjející se české demokratické politické kultuře ránu, z níž se dosud nevzpamatovala. Amnestie udělená nynějším českým prezidentem Václavem Klausem pak podle SME názorně ukazuje, že i hlava státu, která má omezené pravomoci, dokáže účinně mnohým pozitivním věcem alespoň bránit.
ČTK