Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Skvělí zpěváci a muzikanti lidových písní na výjimečném večeru v zaplněném Národním divadle v Brně - podívejte se na videozáznam

Příznivci lidové kultury, kteří včera z různorodých důvodů nebyli na skvělém večeru v Brně, určitě čekají na videoukázky Tondy Vrby, který v Brně natáčel. Tonda postupně videa na stránky dává, takže se můžete podívat alespoń takto zprostředkovaně, jak včerejší večer probíhal a koho všeho se diváci dočkali - byla to skutečně přehlídka mnoha výborných zpěváků a muzikantů.

Pořad v Brně se do určité míry skládal ze dvou letošních pořadů, které režisér Břetislav Rychlík uvedl ve velké nad Veličkou a ve Strážnici. Z obou dávám také ukázky... 

RB 

 

 

 

K celé akci byla vydána následující tisková zpráva ještě před zahájením:

 

Květy nejen do herbáře. Leoš Janáček a folklor

V Národním divadle Brno bude představen program věnovaný inspiraci a zaujetí Leoše Janáčka lidovou hudbou, unikátním janáčkovským sběrům a úpravám lidových písní.

Večer je složen z programu, který získal dvě ceny na letošním Mezinárodním folkloristickém festivalu ve Strážnici, a také z ukázek svérázného programu Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou, tedy z regionu, jehož si Janáček cenil nad jiné („Nejdůležitějším střediskem čistého slohu lidové hudby na Slovácku jest bez odporu městečko Velká. Místa podobné důležitosti nepoznal jsem dosud na Valašsku ani na Lašsku. Ve Velké bradatý Martin Zeman, slivovice a hudec Trn, gajdy, housle a cimbál - to byl můj ráj studentský! Tu asi chytily se kořínky Její pastorkyně...").

Na koncertě vystoupí muziky a sólisté z Horňácka, Lašska, Březové, Strání, slovenské Terchové, kvartet Jiřího Pospíchala s Horňáckou cimbálovou muzikou Petra Mičky a zpěvačkou Veronikou Malatincovou.

Během večera bude mít 86 let po Janáčkově smrti světovou premiéru opomenutá kompozice lidové legendy Ach, šla Maria ráno do kostela, kterou Janáček zapsal na Hukvaldech na začátku devadesátých let 19. století. Později ji opatřil doprovodem na klávesový nástroj a současně její hudební motivy rozpracoval do nevelké kompozice, která zůstala zapomenuta v rukopise. V Brně bude mít premiéru v podání klavíristy Dušana Holého ml., působícího v Holandsku.

Mezi sólisty se objeví výrazné osobnosti lidové kultury jako Beata Bocek, Kateřina Gorčíková, Dušan Holý, Martin Hrbáč, Janíček Pavlík

Připravili: Jarmila Procházková, Jiří Plocek, Petr Mička a Břetislav Rychlík. Režie: Břetislav Rychlík. 3. prosince 2014 od 19.00 hod., Mahenovo divadlo

 

 

 

 

 První videoukázka ze včerejšího Brna, je ze zkoušky - a stojí za to, krása!!!

 

 

A tady už je první video z pořadu, začátek a další pokračování, video má přes třicet minut, díky Tondo!!!!! A díky všem, kteří se na tomto pořadu podíleli!!!

 

 

... a pokračování!

 

 

... a třetí část, čtvrtá část, už se těším až si večer všechno projdu :)

 

 

 

... a tady je závěr

 

 

 

A JEŠTĚ LÉTO 2014 

Tady jsou Tondovy ukázky z Velké nad Veličkou...

 

 

 

 

 

A ukázky, které jsem natočil ve Strážnici letos v létě...