Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

PROSINEC 2020: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí

V posledních týdnech jsem měl na tyto své stránky minimum času, věnoval jsem se psaní o politice a covidu tak intenzivně, že mi téměř na nic jiného nezbýval čas. Zastavil jsem se na pár dní až nyní kolem vánočních svátků, kdy mám čas aktualizovat tyto webové stránky. Ve skutečnosti už ale stejně připravuji několik článků pro svou domovskou redakci Aktuálně.cz. 

 

Mimochodem, do Aktuálně.cz jsem přišel právě před pěti lety. Než jsem nastoupil, myslel jsem si, že se psaní v Praze už vůbec nebudu věnovat, natož, že budu psát o politice. Přestal jsem se politice intenzivně věnovat v roce 2007, kdy jsem odešel z Prahy domů na Slovácko, nesmírně moc jsem se těšil na rodné moravské Slovácko, mapování zdánlivě "obyčejného" vesnického života, lidové kultury, tradic... Bylo to nejšťastnější období, neměl jsem se vracet... Asi :)

 

Konec roku... Procházka kolem Pražského hradu s myšlenkami na to, co rok 2021 přinese mimo jiné naší zemi...

 

 

 

 

 

Dva světy... Jeden ve Lhotě při běhání ve sportovním areálu, mému srdci nejbližšímu... Druhý v Praze v redakci, která je mému srdci nejbližší... 

 

 

 

 

 

24/12 

 

Tyto řádky jsem napsal na facebook v první volný den, a to odpoledne 23/12, kdy jsem také vyrazil z Prahy domů na Slovácko. Shodou náhod vyšel tento den rozhovor s biskupem Václavem Malým, kterého jsme s mou kolegyní naštvívili minulý týden. 

 

Přeji vám pěknou středu, máme krátce před Štědrým dnem, rád bych pozdravil všechny z vás, kdo budete číst tyto řádky, po čase jsem se vrátil na svátky z Prahy domů na Slovácko a tím pádem mám také více času například na osobnější psaní tady na fb nebo svém webu SlovackoDNES.cz....

 

Přidávám také odkaz na zatím poslední svou práci, jde o rozhovor s biskupem Václavem Malým. Měl jsem velkou radost, že si na něj udělal na konci roku čas a s kolegyní Martinou jsme se opravdu hodně snažili, aby rozhovor vyjadřoval podstatu tohoto nesmírně zajímavého člověka... Věřte mi, že jsem nad otázkami a stylem rozhovoru hodně intenzivně přemýšlel a myslím, že bych byl schopný ho téměř nazpaměť odvyprávět - no, částečně :)

 

Letošní rok byl patrně pro nás všechny zcela neobvyklý, velmi mě mrzí, že se spoustou lidí, které mám rád, jsem se možná nepotkal vůbec, nebo hodně málo. Když člověk píše, tak musí být dost samotář, zejména, když žije v "cizím prostředí" a ne doma. Letos ale bylo té samoty až příliš. Po opakovaném návratu do ze Slovácka v roce 2015, kde pro mě byly poslední roky ty nejšťastnější, jsem si v Praze jaksi zase zvykl, samozřejmě výhodou je to, že mě práce, tedy psaní, novinařina, hodně moc baví. A přiznám se, že mám v hlavě tolik plánů, témat, písmenek a slov, až se obávám, kdy to má hlava, nebo srdce nevydrží.

 

Čím jsem starší, tím víc mě život kolem nás, vlastně celý svět, fascinuje. Je neuvěřitelné, jak šíleně moc věci, lidí, dějů, je neskutečně zajímavých, jak úžasně moc toho člověk v dobrém slova smyslu dokázal. Ale bohužel, kolik toho dokázal i v negativním slova smyslu. Nikdy nepochopím, jak je možné, že tolik lidí se dopouští zla, že tolika lidem je v mnoha zemích ubližováno a jak neskutečně ohromné množství lidí žije v bídě a bezpráví. Věřím, že nejen mladí lidé vnímají, jako moc je toho třeba "polepšovat" a přeji si, aby co nejvíce lidí mělo chuť, sílu a schopnosti se do této práce pustit.

 

Pokud jsem v případě některých z vás něco nestíhal, nebo nezareagoval, přestože jste to čekali, velmi se omlouvám, snažil jsem se co nejvíce soustředit na to, co se týkalo bezprostředně mého psaní, tedy psaní hlavně o politice a covidu, a další důležité věci jsem tolik nevnímal. Omlouvám se za to...

 

Mnohým z vás, se kterými se znám osobně, držím na dálku palce, raduji se z vašich úspěchů a je mi smutno, pokud něco nedobrého zasáhlo do vašich životů. Čím jsem také starší, neprožívám tak silně či naštvaně různé věci, přijde mi to zbytečné, život je příliš krátký na to, aby člověk prožíval v sobě nějakou zlobu a zášť. Hodně jsem se rozepsal, což je asi dáno tím, že po velmi dlouhé době jsem v práci uslyšel větu: Prosím, vůbec nic nedělej, odpočiň si :)  Takže v hlavě se mi uvolnilo ono místo, kde píše právě osobnější témata...

 

Všechny vás moc zdravím, pokud máte námět na zajímavé psaní, pozitivní, negativní, pochvalné, kritické, dejte mi, prosím, vědět... Ještě sem dám později přání k Vánocům a Novému roku, ale už teď vám všem přeji ze srdce krásné, klidné, odpočinkové a duchovní Vánoce a opravdu co nejvíce tohoto dobrého a šťastného v roce 2021.

 

RB - psáno 23/12 v Praze  

 

 

 

 

Výroky 2020: Politici byli Tchajwanci, chtěli vyhladovět umělce i si sami nafackovat  

 

 

25/12 

 

 

 

 

 

Vytoužená barbie i walkman. Poprvé jsme mohli vybírat, vzpomínají lidé na Vánoce 1990 

Pojďme se vrátit v čase přesně o třicet let dozadu a podívat se na to, jaké byly tehdejší Vánoce - druhé svobodné po pádu komunismu v roce 1989, ale první, kdy k nám dorazilo zboží ze Západu a tehdejší Čechoslováci poprvé vyrazili ve velkém za nákupy především do sousedního Rakouska. Vánoce roku 1990 byly skutečně převratné...      

 

24/12 

 

Slušnost bude opět vyhrávat, věří biskup Malý, který vzpomíná na Vánoce s rodiči

Před několika týdny oslavil biskup Václav Malý sedmdesát let života, během kterých bojoval za svobodu v časech nesvobody i v časech, kdy přišla demokracie. Za pronásledované a trpící se přimlouval v dřívějším Československu i Česku, stejně jako v zahraničí, ať pracoval v kotelně, nebo jako v posledních letech v pražském Arcibiskupském paláci. Právě zde poskytl rozhovor Aktuálně.cz. 

 

23/12

 

  

22/12

 

 

 

21/12 

 

 

20/12 

 

 

 

Ani typický duchovní, zpěvák či politik. Zemřel Svatopluk Karásek, bylo mu 78 let  

Svatopluk Karásek, který v neděli zemřel ve svých 78 letech, nebyl ani typický duchovní, ani zpěvák, ani politik. Možná právě proto ale dokázal mít velké množství posluchačů a příznivců. Ať už to bylo v době nesvobody, tak i v časech svobodných po roce 1989. V roce 2002 byl zvolen na čtyři roky poslancem za Unii svobody a následně vykonával dva roky práci zmocněnce vlády pro lidská práva. 

  

 

19/12

Covid v otázkách a odpovědích: Máme už nejhorší za sebou? Kde se testovat či očkovat? 

V souvislosti s epidemií koronaviru se objevují stále nové informace, často velmi různorodé, takže pro lidi je s každým dnem složitější se v nich orientovat. Deník Aktuálně.cz proto připravil co nejsrozumitelnější přehled toho nejpodstatnějšího v podobě otázek a odpovědí.  

 

 

18/12 

 

"Máme strach, že se situace vrátí." Po dnech uvolnění jsou záchranáři opět pod tlakem 

Přestože nakažených a hospitalizovaných není zdaleka tolik jako v říjnu, zdravotníci i někteří hejtmani varují před zhoršením situace v příštích týdnech. "Čísla sledujeme s obavami. Máme strach, že se situace s počty volajících vrátí do října," řekla Aktuálně.cz dispečerka liberecké záchranky Šárka Kalinová. Zhoršení situace připouští i ministr zdravotnictví Jan Blatný. 

  

 

 

 

17/12 

Bývalý komik, policejní prezident i novinářka. Kdo jsou nově zvolení hejtmani? 

Vyjednávání v Karlovarském kraji jsou u konce a Česko tak více než dva měsíce po volbách do krajských zastupitelstev zná všechny své hejtmany. O překvapení nebyla nouze - svůj mandát se povedlo obhájit jen trojici dosavadních hejtmanů, ve zbytku krajů se do funkce dostali jak zkušení političtí hráči, tak dosud téměř neznámé tváře. Kdo jsou noví krajští vůdci? Podívejte se na přehled Aktuálně.cz. 

 

16/12

Poslanci přerušili jednání o rozpočtu do pátku, Babiš prosil opozici o odchod ze sálu

Poslanecká sněmovna přerušila do pátečního rána hlasování o státním rozpočtu na rok 2021. Poslanci sice ve středu dopoledne o rozpočtu debatovali, jenže předsedovi vlády Andreji Babišovi se nedařilo pro něj získat podporu. Odpoledne už víc poslanci debatovali v zákulisí než na samotné schůzi. I přes několik přerušení schůze ale Babiš v zákulisí podporu opět zatím nesehnal.  

 

15/12

Bude to lepší, dám na odborníky, sliboval Blatný. Jenže velí Babiš a situace se horší 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný přišel do vlády na konci letošního října bojovat proti covidu se slibem, že se bude spoléhat na odborníky a data. Jeho první týdny ve funkci ale ukazují, že už několikrát se dostal do sporu s některými odborníky a zvolil rychlejší uvolňování opatření. Výsledkem je to, že nakažených opět přibývá, takže Blatný s politiky sáhli opět ke zpřísnění pravidel. 

 

12/12 

 

  

 

11/12 

 

 

 

 

 

10/12 

 

 

 

 

Senát podpořil snížení daní i náhrady obcím. Stát ročně vybere o sto miliard méně 

Senátoři upravili poslanecký návrh daňového balíčku. Počítá se zrušením superhrubé mzdy a sazbami daně z příjmu 15 a 23 procent. Sleva na poplatníka se má zvýšit o v dalších dvou letech vždy o tři tisíce korun ročně. Obcím a krajům mají být výpadky příjmů nahrazeny z 80 procent. Senát také schválil tzv. stravenkový paušál. O změnách rozhodne sněmovna, kde návrh chtějí podpořit poslanci ANO a ODS. 

 

 

Velká dohoda s nízkými daněmi je blízko, říká Fiala. Senát potěší i Babiše a Zemana 

Už za několik hodin bude jasné, jak se Senát postaví k daňovému balíčku, který vyvolal velkou pozornost a vášnivé debaty. Podle posledních informací Aktuálně.cz vše směřuje ke kompromisu. Ten uvítá jak sněmovna, které vévodí Babišovo ANO, tak pravice, která má většinu v Senátu, i prezident Miloš Zeman. Aktuálně.cz mapuje dění před tímto důležitým hlasováním, které se dotkne peněženek většiny lidí. 

 

 

 

 

9/12  

  

Pravicová trojkoalice ukázala předvolební kampaň. Jdeme do toho spolu, hlásí

Zástupci trojkoalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se snaží reagovat na vzrůstající preference konkurenčního bloku Pirátů a STAN, kteří jdou do voleb společně. Šéfové všech tří stran proto ve středu před polednem představili kampaň, jejímž hlavním heslem je slovo "spolu". Ve stejný den vystoupil také AntiCovid tým, který tvoří odborníci zmiňovaných tří stran, a představil vlastní verzi systému PES.  

 

  

 

 

  

8/12 

  

  

  

7/12 

  

Jednou opět přijde oranžová tsunami, věří Hamáček. Odchod z Babišovy vlády odmítá 

Předseda ČSSD Jan Hamáček už musel skousnout několik volebních porážek. Teď mu hrozí, že začne platit daňový balíček v podobě, se kterou jeho strana zásadně nesouhlasí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz ale přesto tvrdí, že řešením není odchod z vlády s hnutím ANO, které za snížením daní společně s ODS stojí. "V ČSSD je shoda na tom, že zbourat v této situaci vládu by bylo nezodpovědné," říká.  

 

   

 

  

5/12  

 

Že jsem neodvážný vůči Zemanovi? Není to tak. Rusku nemůžeme podlézat, míní Petříček 

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček má před sebou klíčový rok. Ukáže se, jak obstojí v diplomatických "bitvách" s prezidentem Milošem Zemanem i premiérem Andrejem Babišem a zároveň, zda ČSSD dopadne ve volbách tak špatně, jak zatím ukazují průzkumy veřejného mínění. "Určitě chci nadále zůstat v politice, časem třeba i jako opoziční poslanec," avizuje Petříček. 

 

3/12

 

 

Minář: Nechceme pět procent, ale silný mandát. Oslovíme lidi, kteří nemají koho volitit 

 

Nechceme přetahovat voliče opozičních stran, díváme se na dva miliony lidí, které stávající opozice neoslovuje a podle nás jsou oslovitelní, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Mikuláš Minář. Bývalý předseda Milionu chvilek ve čtvrtek představil hnutí Lidé PRO. Do voleb ale chtějí jít jen v případě, že na podporu kandidatury získají půl milionu podpisů. 

  

 

 

Už nestačí jen být proti, řekl Minář při startu nového hnutí. Cílí i na voliče Babiše 

Bývalý předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář představil ve čtvrtek svou očekávanou politickou iniciativu. Hned na začátku dal najevo, že půjde do voleb, pokud strana sežene půl milionu lidí pro zapsání politické strany. "Nechceme být ale další pětiprocentní stranou," upozornil Minář. 

 

Země potřebuje změnu, kterou Babiš nepřinesl, říká Bartoš a věří ve své vítězství 

Piráti jako první z deseti sněmovních stran vybrali svého lídra pro sněmovní volby v příštím roce - bude jím předseda strany Ivan Bartoš. A pokud vznikne koalice Pirátů se Starosty a nezávislými, bude Bartoš i společným adeptem na premiéra. Poslední průzkum přitom ukazuje, že jejich šance na porážku hnutí ANO jsou značné. "Země potřebuje změnu, kterou Andrej Babiš nepřinesl," říká Ivan Bartoš. 

  

1/12 

 

V Senátu přibývá starostů, právníků je málo. Většina senátorů má ještě druhou práci 

Senát prožívá hvězdné chvíle. Mnozí s napětím sledují, co udělá s kritizovaným daňovým balíčkem, který nedávno schválili poslanci. Podle analýzy Aktuálně.cz bude hrát velkou roli to, že v horní parlamentní komoře zasedá kolem padesáti dřívějších či současných komunálních politiků. V současnosti se z 81 senátorů pohybuje mezi radnicí a Senátem téměř třicítka z nich.