Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Přijďte pomoci, maminka pětiletých dvojčátek z Polešovic má leukémii a potřebuje dárce kostní dřeně - pomoci můžeme 14. dubna nebo 28. dubna... DÍKY!!!

Už jste si možná všimli výzvy, které běží po internetu a týká se maminky pětiletých dvojčátek z našeho Slovácka, konkrétně paní Barbory Halodové z Polešovic. Paní Halodová minulý rok zašla na vyšetření poté, co jí na kašel nezabrala antibiotika. Verdikt lékařů byl šokující a neúprostný. Od té doby hledají lékaři dárce kostní dřeně, který by jí zachránil život - zatím se bohužel nenašel. 

Dlouho přitom lidé z okolí o její nemoci nevěděli a ona o ní nikde nemluvila, a to až do chvíle, kdy se objevilo psaní jedné její známé, která začala svou výzvu takto:

Ahoj všichni,

obracím se na vás všechny s velkou prosbou o pomoc. V Polešovicích onemocněla akutní leukémií mladá maminka, maminka asi 5. letých dvojčátek. Ze své vrozené skromnosti a pokory se asi rok léčí ve vší tichosti - v podstatě nikdo jsme o její smrtelné nemoci nevěděli. Až nyní, kdy nastaly komplikace a nemoc má stále horší průběh se Barunka odvážila poprosit o pomoc s hledáním vhodného dárce kostní dřeně, který zatím v registru není, ani v zahraničí. Barunka je hluboce věřící a zároveň prosí o modlitbu. Vše zatím bere s nadhledem a velkou nadějí..... 

 

Od té doby se podařilo oslovit veřejnost, ale stejně, vždycky zůstává dost lidí, kteří o této smutné události nevědí - navíc v Česku nejsme zvyklí být dárci kostní dřeně, viz statistiky, kde obrovským způsobem zaostáváme například za Německem. Proto je tady i následující výzva, na jejímž konci má být právě nalezení vhodného dárce, kterým může být i někdo z nás.

 

A teď nejdůležitější informace: Uherskohradišťská nemocnice bude přijímat nové dárce právě nyní, a to v úterý 14. dubna a také 28. dubna. Kdo chcete, přijďte na transfuzní stanici v Uherském Hradišti, a to buď dnes od 13 do 15 hodin nebo 28. dubna od 6 do 7 hodin. Do registru dárců se může zapsat každý člověk ve věku 18-35 let s osobní anamnézou bez závažných chorob.

 

Kdo má zájem, můžete si přečíst velmi zajímavý článek s celým příběhem Barbory Halodové TADY ve Slováckých novinách - včetně informací od doktorky Zdeňky Wasserbauerové, která má v kraji už 18 let na starosti registr dárců kostní dřeně...

 

TADY si najdete detaily o odběru kostní dřeně ... 

 

A TADY je článek o Českém registru dárců kostní dřeně 

 

 

 

Kdo se může stát dárcem?

Dárcem dřeně může být každý zdravý člověk. K darování dřeně pro rodinné příslušníky nejsou žádné striktní věkové hranice. Věkové omezení pro vstup dobrovolníků do registru je dáno hlavně ekonomickými důvody. Vstoupí-li do registru mladý člověk, může v něm setrvat při stejných finančních nákladech na úvodní vyšetření desítky let.

Základní kriteria pro vstup nových dobrovolníků do ČNRDD jsou:

• věk 18 - 35 let

• dobrý zdravotní stav, žádné závažné onemocnění v minulosti

• ochota překonat určité nepohodlí a ztrátu času, spojené s jednou či několika návštěvami zdravotnického zařízení, případně s odběrem krvetvorných buněk v zájmu záchrany života druhého člověka.

 

TADY jsem ještě přidal mapu Uherskohradišťské nemocnice s místem, kde je transfuzní stanice.... 

 

 

Paní Halodová se svým manželem a pětiletými dvojčátky, Barunkou a Olinkou. Manželé mají vztah k lidovým tradicím, často chodí v kroji a seznámili se na Slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti.