Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Předvánoční atmosféra u hluckých seniorů - s vánočními písničkami i cimbálovou muzikou základní umělecké školy

Postupně jsem na internetové stránky "naskládal" videoukázky, které vám umožní přesunout se na hluckou tvrz, kde v úterý večer měli další pravidelné setkání hlučtí senioři. Zbývá mi dát na stránky poslední video, z příchodu Mikuláše, to by mohlo být tady do večera...

Když jsem přemýšlel, do jakého "šuplíku" tento příspěvek zařadit, rozhodl jsem se pro "kolonku" víra. To proto, že nemálo seniorů ještě naštěstí vnímá předvánoční i vánoční období jako opravdový svátek křesťanů, což možná pocítíte i z některých videoukázek.

RB

 

Tady je úplný začátek, s kamerou jsem prošel i celý sál, abych ukázal ty, kteří byli přítomni ...

 

 

Tato videoukázka by v pořadí večera patřila na jiné místo, ale pro mě byla jedním z nejsilnějších "zážitků". Uslyšíte básničku, prostou, obyčejnou, psanou z ruky, o to ale silnější - samozřejmě, jak pro koho. Někomu neřekne nic, ale věřím, že jiní pocítíte - stejně jako já - její velký smysl a hloubku. 

 

 

Tady můžete slyšet hlucké ženy, které nejsou žádným klasickým sborem, byť mají název Hlucké tetičky. Jsou to ženy, z nichž většina zpívá také v místním chrámovém sboru.

 

A hlucký mužský sbor. Stejně jako u žen, najdete také u většiny z nich vztah k místnímu kostelu, chrámovému sboru i víře.

 

A tady už jsme u mládí. Stále lepší cimbálová muzika při místní základní umělecké škole. Průvodkyně večerem paní Šuránková se vždy snaží, aby se lidé během něho dozvěděli také co nejdříve informací. Proto tady uvidíte, jak po "hlucku" představovala všechny členy muziky. A velmi sympaticky děkovala panu Říhovi, který vychovává další a další mladé muzikanty... A na této ukázce také uslyšíte Lucku Rybnikářovou, nejlepší dětskou zpěvačku lidových písniček v zemi.

 

 

 

A ještě jednou cimbálová muzika, kterou je radost poslouchat. Primáškou je sympatická Míša Křápková - ale v této muzice to sluší každému :) 

 

 

Rád bych ještě dodal pozvánku, která na setkání seniorů zazněla. Ta pozvánka se týkala štědrovečerní mši i dalších mší, které můžete v Hluku navštívit. Ženy z chrámového sboru všechny přítomné na tyto mše zvaly, a já bych rád jejich pozvání takto "přetlumočil". Bývají to překrásné chvíle.

Když jsem nedávno psal o vstupu slovácké jízdy králů  na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, přemýšlel jsem, co dalšího máme na Slovácku cenného. Myslím, že to je právě vztah mnoha lidí k víře, který se mimo jiné projevuje na nádherných mších. Byť, abych končil s mírným úsměvem - se hlucký farář nedávno v kostele hodně rozčiloval, protože prý s úklidem kolem kostela pomáhá málo věřících ...