Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Poněkud smutnější videoukázka z Ostrožské Lhoty - muž, který se přistěhoval, brání dětem v tom, aby jezdily na sněhu. Co s tím?

Neznáte něco takového ze svého okolí? Najednou se objeví někdo, komu vadí hrající děti. Jako například tento člověk, který se přistěhoval do Ostrožské Lhoty a vadí mu děti na sněhu v místech, kam celé generace lhotských dětí chodily sáňkovat, bobovat i lyžovat. Mám na tato místa nádherné dětské vzpomínky, a když teď vidím, jak tam někdo odhazuje sníh, aby dětem znemožnil hraní, nechápu to... Byť je to před jeho domem, ale ne na jeho silnici...

  

Přemýšlel jsem nad tím, jestli sem tuto videoukázku Dušana Dufky (kterému i takto děkuju za zachycení události) dávat, jestli jde o nějakou "prkotinu", nebo něco obecnějšího, co se netýká jen jedné lhotské epizody. Nevím... Abych se zachoval správně novinářsky, měl bych zajít za tím mužem a vyslechnout jeho pohled na celou věc. Nevím, proč ten sníh uklízí a dětem brání v jezdění, co jsem ale slyšel, nic mu neprovedly, jen prostě chtěly jezdit na sněhu po silnici, která je zcela jistě obecní. Navíc chtějí jezdit v místdch, kde se jezdí už desítky let, byť toto místo už zdaleka není tak nádherné pro zimní radovánky jako v dobách, které si já pamatuji ze svého dětství. 

Zdá se mi ale, že ta videoukázka ukazuje na něco obecnějšího, co můžeme pozorovat všude možně. Lidé se uzavírají do svého soukromí, v domě i kolem svého domu chtějí mít absolutní klid a jediné, co je v jejich vesnici či městě zajímá, je těch několik metrů před jejich domem. Tady bychom to mohli svést na to, že onen muž se přistěhoval, není nijak propojen s vesnicí, nic o ní neví, neví nic o její historii ani místech, kde bydlí, k nikomu z těch dětí nemá vztah a proto to chladné a nepřející chování.

Mohli bychom to tedy svézt na to, že je "cizinec", ale dobře vím, že ve Lhotě i jinde je řada jiných různých sousedských sporů i jiných sporů, a to často mezi starousedlíky, kde nelze nic na "cizinu" shazovat. Prostě v lidech ubývá vstřícnosti, pochopení, laskavosti, dobroty. Snad to tedy alespoň dobře dopadne v případě, o kterém je tato videoukázka. Sníh jistě bude tuto zimu jen pár dnů a nechce se mi věřit, že něco takového není možné v domě vydržet.

Nevím, co by onen pán říkal, kdyby žil v tomto nejkrásnějším místě Ostrožské Lhoty v době našeho dětství. To bylo toto místo plné dětí od jara do zimy, tam, kde jsou okna, se hrávaly například kuličky, ze stromu, který stála o kousek dál, jsme měli tu nejlepší houpačku na světě a park, ten byl tím nejlepším fotbalovým hřištěm, jaké jsem kdy zažil. Všecko je to pryč, neberme tedy dětem alespoň to málo, co jim v těchto místech zůstalo. Dopřejme jim krásné vzpomínky, protože jednou to bude to nejcennější (ale i nejbolestnější), co budou mít. 

RB 

 

Ps. Doplněno o několik dní později, 8. ledna, kdy mi jeden ze Lhoťanů napsal svůj pohled, který je opačný od toho, co mám v článku a také od toho, který vyjadřuje řada lidí na fb.  Vždy se snažím dávat prostor všem podepsaným názorům, proto dávám prostor i tomuto. Protože nemám ještě souhlas se zveřejněním identity toho, kdo mi názor napsal, dávám alespoň tento názor:  "Radku, myslím, že se pleteš v panu Němcovi. Tak se jmenuje ten " cizinec" co nepřeje dětem sáňkování v Hájku. Já jsem ho poznal jako vstřícného člověka i jeho paní, kteří navštěvují sousedy a přinesou vdolky na talíři."

 

A TADY se ještě můžete podívat na další videoukázku + řadu fotek, vše od Dušana Dufky, má nové stránky, které stojí za pozornost!

 

Autor videoukázky Dušan Dufka se později rozhodl video stáhnout, protože manželé Nemcovi si přáli přes provozovatele "youtube" stažení videa.... Na videoukázce zachytil, jak pan Nemec odebírá sníh ze silnice, kde děti předtím sáňkovaly a bobovaly...