Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pokračuji v dávání videoukázek z výborného pořadu Ostrožanů ke 100. výročí narození Zdeňka Galušky - zatím 17 videoukázek (aktualizováno ve STŘEDU)

Rád bych dodržel svůj dřívější slib a dal sem na stránky postupně několik videoukázek, na kterých jsem zachytil většinu vystoupení z pořadu Občanského sdružení Galuškovo Slovácko ke 100. výročí narození spisovatele Zdeňka Galušky. Některé ukázky jsem dával na stránky dříve, další doplňuji. Zároveň přidávám i plakát, díky kterému si můžete lépe představit, o jakou akci šlo.

Zároveň bych chtěl upozornit, že v právě vycházejícím čísle časopisu Krajem svatého Antonínka se na dvou stránkách věnuji tomuto pořadu, stejně jako osobě Zdeňka Galušky i záměru uherskoostrožské radnice zpřístupnit podzemí a věž. Text je to polemický, takže mi přinese bohužel další skupinku lidí, kteří se na mě budou zlobit.

Pokud jde ale o pořad k výročí Zdeňka Galušky, musím zopakovat, že se mi líbil a považuji ho za velmi vydařený. Tak trošku mě trápí, když jsem zaslechl výtku, že byl příliš dlouhý a nepřišlo ani tolik lidí. Respektuji tento názor, ale nerad bych, aby sloužil k delvaci toho, co mnozí nadšenci při výročí spisovatele předvedli.

Stojím si za tím, že to byl pořad výborný a podle mě délkou úměrný. Pokud jde o menší zájem diváků, myslím, že vliv mělo počasí, kdy se zdálo, že během pořadu bude pršet, někteří lidé prostě zůstali doma. Navíc propagace celé akce byla malá, mimo Ostroh jsem prakticky nikde reklamu neviděl, například plakát, který vidíte tady na webu, vůbec nikde na internetu nebyl, ofotil jsem si ho z vývěsky v Ostrohu.

Jsem si vědom, že hodně by šlo debatovat také o osobě a díle samotného Galušky, zajímavý - a kritický - názor na něj vyslovil například ředitel knihovny v Uherském Hradišti Radek Jančář. To by ale bylo zase na samostatné téma a povídání.

 

Zanechme ale pro tuto chvíli slov a pojďme k videoukázkám ...

RB 

 

 ... nejdříve plakát s pozvánkou

 

 

Postupně sem dávám další a další videoukázky, abych postupně ukázal většinu programu pořadu, který Občanské sdružení Galuškovo Slovácko připravilo ke 100. výročí narození Zdeňka Galušky ... Nenahrával jsem všechno ze dvou důvodů: chtěl jsem udělat i několik fotek a především točím na foťák CANON, který má sice výborný obraz, ale po určité době se zahřeje, nelze tedy točit například dvouhodinový pořad v jenom kuse. Technicky nejsou videoukázky úplně ideální, ale, prosím, mějte na paměti, že jsem točil z vlastního zájmu vlastně jen pro sebe, ukázkami jsem chtěl potěšit ty, kteří vystupovali i ty, kterým tento pořad třeba přinese potěšení - věřím, že s dalšími léty se budou lidé vracet k těmto vzpomínkovým ukázkám stále častěji. 

 

... tady je úplný začátek pořadu, nejdříve slyšeli diváci tuto písničku

 

 

... potom už přišla paní Věra Hendrychová

 

 

... následovala první výborná scénka, byla z divadelního představení Sládci

 

 

 

 

... v úterý ráno 16. července jsem přidal další ukázky, na těchto třech můžete vidět Vlčnovjany, kteří přijeli jako hostující soubor. Uvidíte a uslyšíte tamní CM Čardáš, soubor Vlčnovjan a ženský sbor Vlčnovské búdové umělkyně. Vlčnovjany nemám možnost příliš vidět, proto jsem byl na jejich vystoupení zvědavý, a myslím, že stejně jako mě, potěšili také zaplněné nádvoří uherskoostrožského zámku. Toto jsou jen ukázky z jejich vystoupení, některé další pěkné okamžiky, jsem bohužel zrovna nenatáčel, vrcholem byla velmi humorná scénka s koláčky, kterou můžete vidět na třetím videu z této série. Už dlouho jsem se tolik nenasmál jako při tomto čísle, o úspěchu scénky možná svědčí i to, že si ji na internetu pustilo už přes 500 lidí.  

 

 

 

 

 ... po vlčnovském pásmu patřilo pódium opět Ostrožanům

 

 

 

 

... další výborné číslo, u kterého se zasmějete

 

... toto už jsou Lipovjané, mnohokrát jsem je viděl, několikrát o nich i psal, tady jsem natočil téměř deset minut jejich vystoupení, Lipovjan je určitě jeden z nejvýraznějších folklorních souborů na celém Horňácku, který maximálně využívá mladí svých členů, stejně jako jejich taneční a zpěvácké schopnosti 

 

 

 

... tady už vystupují domácí Ostrožané, následuje pěkná scénka a nakonec uslyšíte první slova o knížce, kterou o Zdeňku Galuškovi napsala paní Věra Hendrychová - žena, která nejvíce pečuje o odkaz známého spisovatele 

 

 

... toto video navazuje přímo na to předcházející, můžete se podívat, jak vypadal "křest" zmiňované knížečky  

 

 

... a toto video zase navazuje na předcházející, na stránky jsem ho dával už dříve, uslyšíte písničku o "husličkách", na video se dívalo už několik stovek lidí 

 

 

... tady jsem v úterý přidal úplný konec pořadu s děkováním a ještě dalším a dalším děkováním

 

.... další videa ještě přidám snad v pondělí večer a v úterý 

... a přidávám i několik vlastních fotek

 

 

 

... chlapi z Ostrohu

 

 

... křest knížky o Zdeňku Galuškovi

 

 

Horňáci, "skokani" z Lipovjanu

 

 

... Vlčnovjanka