Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Podívejte se na včerejší začátek novoveských hodů + připomenutí pořadu Magdaleny Múčkové + víkendové akce, hody, Jablečná slavnost, výstavy ovoce a zeleniny, báleše ve Lhotě!

Přeji vám pěkný, sváteční den, který je státním svátkem, nebudu vás dlouho zdržovat. Rád bych vám ukázal včerejší začátek hodů v Ostrožské Nové Vsi, na které se můžeme podívat díky Miroslavu Kusákovi. Ten natočil video a pořídil také fotky.

Pokud jde o video, je zajímavé tím, že na něm můžete vidět stavění máje. Novovešťané jo ještě staví zcela klasickým způsobem, tedy ručně, strom už v týdnu vyberou v lese, uříznout, upraví a připraví si ho na páteční stavění. Potomo ho za pomocí koní přivezou na místo, kde má stát, a postaví ho. Nejde o zrovna jednoduchou činnost, je ale velmi dobře, že si to neusnadňují jeřábem, jak se už občas děje i na Slovácku. Nebo někde strom staví pracovní četa obce - strašné, jak můžou dopadnout některé tradice.

TADY jsou také fotky z novoveského zahájení hodů.

Když jsem podíváte na hlavní stránku mého webu vpravo, najdete tam plakát s detailním programem hodů v Ostrožské Nové Vsi. A je tam také plakát na právě probíhající hody v Kunovicích. A hody jsou také ve Starém Městě. A nezapomeňte - v neděli je velká Jablečná slavnost v Hostětíně. A běží také další výstavy ovoce a zeleniny, dnes a zítra jsou například v Ostrožské Lhotě a Louce. A zítra přijďte na domky ve Lhotě okoštovat báleše! Také na ně máte pozvánku na hlavní stránce vpravo.

"Uslyšíme" se v pondělí, kdy se také vrátím k významnému senátnímu ocenění pro Jiřího Pavlicu, primáše Hradišťanu. A podívejte se v repríze také na pořad Magdaleny Múčkové o lidové kultuře "U nás", nyní běžel 81. díl, TADY najdete informaci o reprízách tohoto pěkného pořadu.

Tak, to je všechno, mějte se hezky, venku je krásné podzimní počasí ...

RB

TADY jsem přidal sobotní fotky, jejich autor je Novovešťan, jméno zatím nevím, zjistím! Na fotky jsem se ještě nedíval, ale moc toužím po co nejlepší fotce stárkovského páru, rád bych je dal do časopisu, v Ostrožské Nové Vsi jsem sice chvíli fotil, ale než chasa došla ke stárce, musel jsem spěchat do Kunovic na výstavu krojů

 

 

... zatímco kluci z hodové chasy staví strom, holky zpívají, a když strom stojí, je čas na zábavu - Novovešťanům se hody díky mladým daří