Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Podívejte se na Folklorní magazín: manžele Smutní, velmi zajímavá dvojice z Veselí nad Moravou

Velmi rád bych vás upozornil na zatím poslední pořad Folklorního magazínu, jehož část byla věnována manželům Vlastimile a Jaroslavu Smutným z Veselí nad Moravou. Toto vysílání jsem velmi uvítal, protože mám už dlouho pocit, že obrovská práce manželů nebyla stále dostatečně oceněna - připomínám, že například sesbírali a zapsali přes 2 700 (!) písniček. Vždycky, když jsem se setkal s nimi nebo s jejich prací, přišlo mi, že dělali a dělají tolik, že je to až neuvěřitelné. I proto bych vám chtěl Folklorní magazín (ve scénáři a režii Moniky Rychlíkové) moc doporučit.

Během deseti minut, co pořad trvá, se pochopitelně nedá obsáhnout tak ohromně bohatý život, jaký manželé prožili. Pan Smutný dokáže například velmi hezky povídat o smyslu lidových písniček, o tom, proč a jak při nich vychovávat děti, nebo proč se vyhýbat umělému folkloru. Některé jeho zkoušenosti zazní i v magazínu, mluví například o tom, jak je pravdivost jedním ze základů lidových písní, nebo, jak by se soubory měly věnovat vlastní tvorbě a neměly by se opakovat po jiných.

Doporučuji vám také koupit si knihy Smutných, vydali jich několik. Občas není třeba jejich práce tak viditelná, ale o to je ještě cennější. Když jsem jel například do Veselí na přehlídku dětských zpěváků Slovácká stuha, poznal jsem, že k přehlídce je brožura s texty všech zpívaných písní, včetně zápisu not. Nakonec jsem se dozvěděl, že takové brožurky jsou ze všech ročníků, navíc je zpívání dětí také nahrané. A k tomu ještě, když si děti na přehlídku vybírají písničky, manželé se snaží, aby děti přišly spíše s písničkami neobehranými. Vyprávěl jsem si v zákulisí s dětmi a některými prarodiči a pochopil jsem, že taková snaha více vede k tomu, aby v rodinách písničky poctivě hledaly a objevovaly. Úžasná práce a dědictví! 

O tom například nebyla v magazínu zmínka, stejně jako třeba o tom, že manželé Smutní byli u založení veselského souboru Radošov. Přesto ale říkám - díky za tento pořad, práce manželů Smutných by se nevešla ani do hodinového pořadu, ani do pořádně tlusté knihy. Ještě jedna zmínka - zapomenuta by v žádném případě neměla být i práce pana Smutného pro rozvoj lidové kultury v posledních letech v Blatnici pod Sv. Antonínkem, kdy se tam začal věnovat mladým muzikantům! A další a další věci... Třeba jejich činnost v Sokolu! Jak to tak vidím, poprosím je, jestli bych se za nimi mohl vydat a všecko to sepíšu sem pro web! :) Potřebuju čas, kterého se mi tak nedostává !!!!! :)

 

TADY  si, prosím, můžete přímo pustit tu část Folklorního magazínu, která byla manželům věnovaná.

 

RB