Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ohlédnutí za víkendem: Podívejte se na invazi Slovácka v Praze - Horňácko na Kampě, Dolňácko na Pražském hradě

Přeji vám pěkný týden, zřejmě první nefalšovaný podzimní, a hned vás zvu ze všeho nejdříve do Prahy - do mého dočasného, občasného a přechodného bydliště, jelikož Praha zažila o tomto víkendu tak trochu "invazi" moravských Slováků z Horňácka i Dolňácka. Zřejmě největší "invazi" v celém roce.

 

Na Pražském hradě bylo Vinobraní, což je akce, na které si dělá výbornou reklamu především Uherské Hradiště, jehož zástupci (Klub kultury) tady už několik let za velkého zájmu návštěvníků presují hrozny a poté prodávají hroznovou šťávu - dvě deci za třicet korun. Však se tady na ně můžete podívat a poslechnout si je... Pro zajímavost dodávám, že hrozny byly od pana Habrovanského z Polešovic (chlapi z videa se následně omluvili a opravili, protože původně na videu mluvili o hroznech z Archlebova). Pokud vás zajímá množství dovezených hroznů do Prahy, byly jich prý dvě a půl tuny. Tož nevím... A kolik Pražáci vypili? To se dozvíte z videa... A proč jezdí Hradišťáci? "Protože jsme nejlepší," odpovídaji chlapi na videu :)

   

 

Na této akci jsem byl po nějaké přestávce a byl jsem moc rád, že Hradišťáci i další krajané ze Slovácka si tady místo udrželi. Jinak je totiž stále více těžký byznys, který letos fakticky ovládlo vinařství Sonberk. Nic proti němu, nedávno jsem byl na vyhlašování nejlepšíc vinařství České republiky ve Veletržním paláci, toto vinařství tam vyhrálo a jeho zástupci působili hodně sympaticky. Na Hradě ale Vinobraní fakticky ovládli, takže jim patřila většina vinných stánků. Odkud vozili další a další hektolitry burčáku do stánků, nevím, protože jde o vinařství malé. Ptal jsem se prodávajících, ale buď nevěděli, nebo nechtěli říci. Teda, oni ho vozili z obrovského pivního "kontejneru", který tam stál, ale není mně  jasné, odkud hrozny do něj naskákaly a kdo burčák "míchal" :) :) 

 

Atmosféru Vinobraní tak drží hlavně hosté od nás ze Slovácka, ať už tedy Hradišťáci, tak vystupující soubory a cimbálovky. Bohužel, v sobotu jsem na místě nebyl, takže jsem nezachytil ani Hradišťan, ani Hradišťánek, ani jiné vystupující. V neděli jsem ale nahrál dvě muziky a jeden sbor. A jako účastník můžu potvrdit, že lidé z Prahy i návštěvníci Prahy jsou vždy za tato vystoupení velmi vděční a dokáži vystupující ocenit náležitým potleskem... Jen houšť lidové kultury a našeho rodného kraje v Praze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pražáci to potřebujú, jak prase drbání, jinak to tá globalizace tady všecko převálcuje :) A pojďme na videa - nádherné hraní! S překrásnou písničkou...

 

 

 

 

Ještě větší "invazi" provedli Horňáci, kteří už pravidelně v  tento čas vystupují na Malostranském vinobraní na dalším nádherném pražském místě - na Kampě u Karlova mostu. Moc jsem se na ně těšil, ale nakonec jsem je vůbec na vlastní oči neviděl. Chystal jsem se z jiné části Prahy na Kampu, jenže nádherné, fantastické dopoledné počasí se z ničeho nic změnilo a ve dvě, kdy vystoupení začala, přišla průtrž mračen, po kterém každou chvíli pršelo. S dětmi jsme tedy nakonec na Kampu nešli. Naštěstí byl na místě všudypřítomný Tonda Vrba díky kterému se můžeme na vystoupení Horňáků podívat.

Rád bych připomněl to, o čem se zmiňuji v souvislosti s touto akcí každoročně. Podle mého názoru jde o největší prezentaci Horňáků v Praze za celý rok, jde o překrásnou prezentaci tohoto regionu a mnozí lidé v Praze se každoročně na tuto návštěvu z Moravy těší. Ze zákulisních informací tuším, že není vůbec jednoduché  něco takového organizovat, ale chtěl bych se přimluvit za to, aby tato nedlouhá tradice měla co nejdelší pokračování, a aby se vždy našlo dost těch, kteří takovou akci finančně podpoří - a samozřejmě, aby Horňáci měli stále chuť i důvod takto do Prahy jezdit. Díky moc všem, kteří nelehkou pouť z Horňácka absolvovali, v Praze rozdali kupu radosti a následně se ubírali zpět domů. A samozřejmě díky i všem organizátorům a "donátorům".