Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Neviděli jste 100. díl skvělého pořadu Magdaleny Múčkové U NÁS aneb od cimbálu o lidové kultuře? Tady se podívejte - včetně několika krásných vystoupení!

Tak moc potřebujeme pořady o lidové kultuře a tak málo jich máme, lituji často, a o to více jsem vděčný TV Noe a Magdaleně Múčkové, že měsíc co měsíc připravuje pořad s názvem U NÁS aneb od cimbálu o lidové kultuře. Je to krásný a užitečný cyklus, který není "jenom" o zpívání a tančení, ale díky zajímavému povídání mnohdy ukazuje i kořeny, z nichž lidová kultura vychází. Mluvit o těchto kořenech, mluvit o smyslu lidové kultury má velký smysl, protože mnozí netuší, co se za takovým zpíváním či tančením ukrývá, nevidí ono kouzlo toho, proč je dobré vést člověka k lidové kultuře a učit ho mít takovou kulturu rád.

Pokud se nemýlím, jednotlivé díly tohoto cyklu nejsou zatím bohužel v záznamu na internetu, proto jsem 100. díl nahrál alespoň takto provizorně z televize. Omlouvám se za kvalitu, přiznám se, že jsem jej nahrával v práci z počítače, protože jsem chytil až poslední reprízu, která běžela kolem půlnoci a v pražském bytě (kde máme televizi) jsem nechtěl rušit své spolunájemníky. 

Tento stý díl byl hodně nezvyklý, řekl bych, že takový povídací, hostem byl totiž ministr kultury Daniel Herman a ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Jan Krist. Program byl ale "proložen" také několika archivními vystoupeními  z minulých pořadů, takže můžete vidět a slyšet také několik pěkných čísel.

Psát více o vztahu médií k lidové kultuře asi nemá teď cenu, nikdy bych neřekl, že nejvíce lidové kultuře pomáhá z televizních stanic ta, která nedostává ani korunu státních dotací a do velké míry je závislá na darech diváků a dalších lidí. Už mnohokrát jsem si říkal, že jako novinář se zkusím na toto téma poptat v České televizi, ale zatím jsem se k tomu nedostal - možná je k tomu přelom roku dobrý důvod.

RB