Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Návrat na slovácké slavnosti vína do Hradiště: video povídání s ženami z Polešovic a mladými folkloristy z Jalubí

I když by se mohlo zdát z povahy minulého psaní o kultuře a člověku, že jsem - pokud jde o lidi - hodně velký pesimista, není to se mnou až tak zlé. Ve skutečnosti rád lidem naslouchám, rád je fotím a také nahrávám. Zastavuji se přitom především u lidí, u kterých cítím, že jsou dobré povahy a dá se s nimi příjemně mluvit. Proto můžete i na mé "videostránce" najít řadu rozhovorů ze Slovácka, kterými se snažím přibližovat Slovácko i lidi, kteří tady žijí.

Postupně jsem dokonce začal dávat kameře přednost před foťákem, takže se stále častěji stává, že sice vidím šanci na výborný záběr, ale raději nechám běžet nahrávání, abych zachytil atmosféru nebo přiblížil nějakého člověka.

Točil jsem tedy i letos na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Netočil jsem mnoho, protože průvod jde rychle a na natáčení není až tolik času, přesto několik nahrávek mám a postupně všechny na web dám.

Tady jsem zachytil atmosféru ve chvíli, kdy procházel ženský folklorní soubor z Polešovic. S ženami jsem se dal pochopitelně i do řeči a jak se sami budete moci přesvědčit, narazil jsem na ženu, která se snad narodila jako vypravěčka...

 

Další skupinkou, kde jsem se zcela náhodně zastavil, byli mladí z Jalubí. Nejdříve jsem si vykládal s klukama, ke konci uvidíte i šikovné "baby". A v příštích dnech přidám další videoukázky, uvidíte (a uslyšíte povídání) bobkovníků z Bystřice pod Lopeníkem, folkloristy z Uherského Hradiště - Sadů, a muziky z Ostrožské Nové Vsi, Ostrožska a Veselí nad Moravou.