Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nádhera v Popovicích: podívejte se do Popovic, kde v sobotu v krásné atmosféře tančili poprvé Slováckou besedu - více slov přidám večer

Nádhera! Určitě to nebyla náhoda, když jsem si v sobotu v půl deváté večer, po dlouhém přemítání, řekl, že "do těch" Popovic musím prostě vyrazit, protože jsem slyšel, že tamní krojové plesy stojí opravdu za to, a navíc, jestliže chci na těchto stránkách přibližovat Slovácko, tak přece takový krojový ples není možné nenavštívit. Těsně před devátou jsem byl v popovickém kulturáku, a když jsem po hodině a půl odcházel, bylo to jen proto, že jsem potřeboval všechna slova, která sa na mě "valila", zachytit a zapsat. Už teď je mám tedy před sebou, ale vím, že potřebují ještě několik hodin na "uležení", abych je udělal veřejnými.

Zatím vám tedy předkládám videoukázky a k nim přidávám své nadšení z toho, co jsem v Popovicích zažil. Jde zejména o onu atmosféru, vidět tolik lidí ve výborné náladě a s tolika úsměvy, to se opravdu hned tak nevidí. A pozorovat aplaus, jakého se dočkala starostka Popovic Jitka Nováková, byl sám od sebe zážitek - viz třetí kratičká videoukázka, kde jsem kousek tohoto aplausu zachytil. Právě ona totiž nacvičila s lidmi Slováckou besedu, kterou můžete vidět na druhé videoukázce. A první videoukázka? To paní starostka všechny vítá v popovickém kulturáku, kde vyhrávala DH Hradčovjanka.     

Byla to skutečně krása, krása krojů i lidí, kteří se dokáží bavit. Krása kultury, která je nám tak blízká a která má toho tolik, co je možné na ní obdivovat. Právě o této kultuře, o kořenech, ze kterých vychází, bych chtěl sem napsat večer ještě několik řádků. Není mi nic bližšího, než právě tato kultura, cítím, jak mám tyto kořeny v sobě zapuštěné, ale zároveň si moc přeji, abychom vnímali i jiné kultury, neuzavírali se, zůstávali otevření a snažili se obohacovat vším dobrým, co tento stále ještě mnohdy fantastický svět nabízí. Přeji vám moc hezkou neděli! 

RB 

Ps. Přidám i několik foteček  

A ještě se TADY podívejte, jak bohatý je společenský život v Popovicích! 

 

 

 

... ke konci můžete vidět sólo pro starostku - kurnik, moc pěkně tančila, hned bych si s ní zatančil :)