Můj velký rest, za který se velmi omlouvám: článek o tom, jak muzikanti z Hluku, Blatnice, Starého Města a Šardic hráli v Americe + VIDEO!
Možná se vám to občas také stane, slíbíte něco, potom z toho vaší vinou sejde a vy na to myslíte celé měsíce nebo i roky. Přesně to se mi stalo s následujícím článkem. Je to už téměř dva roky, co jsem seděl s několika muzikanty, kteří v lednu 2014 odletěli na sérii zajímavých vystoupení v USA.
Tehdy jsem jim slíbil, že článek dám do médií, bohužel mojí vinou z toho sešlo a článek se nikdy nikde neobjevil. Mnohokrát jsem na tento svůj rest myslel, ale až teď, kdy si dělám v archívu určitý pořádek, jsem na článek opět narazil. Snad i teď bude mít smysl sem článek dát. A všem dotyčným se velmi omlouvám!
RB
Ps. V úterý ještě přidám mapu, odkud kam a kdy se muzikanti přesunovali, je to zajímavé...
Naši muzikanti vyhrávali krajanům v Texasu
Za sebou měli teprve několik málo dnů aklimatizace, když jsem se s nimi setkal, abychom si popovídali o jejich daleké cestě za oceán. Hlučané Martin Kupka a Antonín Huráb, společně s Josefem Výstupem ze Starého Města, patřili ke skupině muzikantů, kteří absolvovali ne zrovna obvyklou šňůru - od 8. ledna do 20. ledna 2014 pobývali v americkém Texasu, kde vyhrávali našim krajanům s dechovou hudbou Moravská jedenáctka s kapelníkem Milanem Bělíkem.
"Tato dechovka vznikla speciálně pro vystoupení v Americe, kromě nás tří a ještě souseda Jendy Němečka z Blatnice pod Svatým Antonínkem v ní hráli členové dechovky Ištvánci ze Šardic," vysvětloval Martin Kupka s tím, že muzikantů bylo skutečně jedenáct, jak pravil název dechovky.
Když jsme si ale po jejich návratu povídali, nejvíce času nám zabraly vzpomínky na samotné naše krajany, kteří buď do Ameriky odešli nebo se tam někteří už narodili. "Je to úplně jinačí svět, pro mě to byl velký zažítek, spousta milých setkání," začal Tonda Huráb a další se připojili. "Poznali jsme, že naši krajné jsou úžasní vlastenci, kteří mají svou původní zem strašně moc rádi," přidal se Staroměšťák Josef Výstup. "Všude byli milý, pohostinní,mluvili jsme s krajany, na které dlouho nezapomeneme," říkal Martin Kupka.
Když ale mluvili o krajanech, upozorňovali, že s velmi vstřícným chováním a úsměvy se setkávali také u Američanů třeba v obchodech nebo restauracích, kde panoval většinou příjemný klid a srdečná atmosféra. Jaký to rozdíl oproti Čechách a Moravě, povzdychli si. Jestliže si ale někdo myslí, že jejich atraktivní cesta byla ze všeho nejvíce výletem, ujišťovali mě, že nic takového to nebylo, protože hráli prakticky každý den.
"Volna bylo opravdu minimum, za těch několik málo dní jsme měli devět vystoupení. Když k tomu člověk připočte cestování, tak skutečně volný jsme měli snad jediný den," podotkl Martin Kupka, který byl na podobné muzikantské šňůře už podruhé, stejně jako Jenda Němeček a Josef Výstup - tehdy vystupovali se Stříbrňankou.
Stejně jako v prvním případě i tentokrát stála za pozváním moravských muzikantů Česká vzdělávací asociace krajanů v texasu a Univerzita severního Texasu v Dentonu. Právě tyto dvě instituce zajišťují projekty, sloužící k udržování kulturního povědomí mezi našimi krajany. Mimochodem, v roce 2007 v rámci tohoto projektu koncertovala v Texasu vynikající Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky.
"Nás tentokrát oslovil Vilém Spilka z Brna, který dělá uměleckého manažera a v minulosti byl na texaské univerzitě na stáži. Protože s našim dřívějším vystoupením byla velká spokojenost, obrátil se na nás opět. Jenže se ozval už dost pozdě, bylo to v říjnu 2013 a Stříbrňanka měla nasmlouvané vystoupení na různých akcích doma.
Proto nakonec vznikla Moravská jedenáctka s kapelníkem Vilémem Spilkou, navíc jsme tentokrát vystupovali v krojích," vysvětloval Martin Kupka, který sbíral muzikantské zkušenosti v hlucké mládežnické kapele Kosenka s veleznámým kapelníkem Stanislavem Vavřínkem. Naše povídání bylo dlouhé, všichni muzikanti měli samozřejmě řadu zážitků, přestože někteří odlétali s obavami.
"Mám fóbii z výšek" přiznával například Antonín Huráb z Hluku, který pěkně mluvil o svém otci. "Já mu vděčím za to, že jsem v Americe vlastně byl. Díky němu jsme totiž začal hrát na harmoniku, a harmonikářů není až tak mnoho, takže jsem letěl za krajany jako harmonikář, i když hraji také na křídlovku. Navíc znám spoustu písniček, a to opět díky otci, který často chodil na vystoupení, kde jsem hrál, nahrával koncerty a pak mi například říkal, kde co jsme zazpívali dobře nebo špatně," vyprávěl tento Hlučan.
Samozřejmě na konci nemohla chybět otázka, jestli by se do Ameriky chtěli opět vydat. Jejich odpověď? I když se už těšili při nynější cestě domů, kdyby byla šance, rádi by se ještě někdy chtěli za krajany podívat a zažít přitom situace jako byla ta, kterou mi popisovali následovně:
Ta naše písnička česká, ta je tak hezká, ta je tak hezká, zpívali naši muzikanti v Texasu, krajané se zvedali ze židliček, přicházeli k nim, obklopili je a zpívali s nimi. "Takové zážitky zůstávají člověku v paměti do smrti," shodli se naši muzikanti při povídání už na domácí půdě.
RB
Oddechová fotka před odletem domů...
Na fotce nahoře zleva: Antonín Huráb, Martin Kupka, Erik Houšť, Tomáš Kiška, Jenda Němeček, Vlastik Kostiha, Sabina Čechová-tlumočnice, Milan Bělík-kapelník...
Dole zleva: Josef Výstup, Ivo Kylián, Lukáš Grmolec, Martina Trumpešová, Christiana Gentry - fanynka muzikantů, která má babičku z Čech...
A uplně dole leží profesor Thomas Sovik, ktery měl celý projekt na starosti a svou pózou chtěl humorně naznačit, jak vyčerpávající celé turné a vše kolem bylo...
... a ještě jedna civilní a jedna krojová z pobytu v USA
A pozor, exkluzivně video s hraním Moravské jedenáctky v USA!!!