Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Moc hezké vyhlašování nejlepších sportovců Hluku - spousta veselí, ale i smutek... Největší pohár pro tragicky zemřelého Adama Vrtala

Včera pozdě večer jsem se vrátil z vyhlašování nejlepších sportovců Hluku za rok 2014. Už několikrát jsem slyšel, že toto vyhlašování má skvělou úroveň a včera jsem se poprvé přesvědčil, že tomu tak skutečně je. Postupně vám během víkendu ukáži některé pěkné okamžiky celého večera a přidám - jak je u mě zvykem - i několik slov navíc. Rád bych také upozornil na fotky Lukáše Baroně, které jsou TADY - díky, Lukáši! A své fotky dal na web také dnes už profesionální fotograf Štěpán Mitáček, TADY jsou!!!

 

 

Ještě než začnu cokoliv psát, rád bych napsal, že si stále více uvědomuji, jak skvělé sportovní podmínky v Hluku jsou (obrovská sportovní hala s tařka nekonečnými možnostmi pro sport, dvě fotbalová hřiště, plus kdysi atletická dráha, tenisové kurty, koupaliště, volejbalové hřiště, hřiště na košíkovou)  a záleží jenom na lidech tady, jak tyto podmínky dokáží využít pro co největší sportování Hlučanů - s důrazem na sportování dětí a mládeže. Nejen proto, že bydlím v Hluku, bych si strašně moc přál, aby právě na sport (a samozřejmě také na kulturu či bezpečnost) byla upřena pozornost a systém sportování se tady dál a dál vylepšoval. Určitě nejen já považuji sport za toho nejlepšího parťáka, kterého můžou děti do svého života dostat! Je to pravý opak zaplněných nočních podniků či různých jiných míst jinde, kde je možné narazit například na měké či tvrdé drogy - toto je třeba z Hluku úplně dostat. Nemálo obětavců dělá pro hlucký sport hodně, je ale potřeba, aby jich bylo ještě více. Stejně tak je důležité, aby pomáhaly třeba místní firmy. Když slyším, jak se různým firmám daří a pak slyším, že většina vlastně nemá zájem Hluku výrazněji pomáhat (kromě jistě významného tvoření pracovních míst a nějaké té ceny v tombole), je mi to docela líto. Například včera jsem viděl jako mnohokrát dříve podporu firmy Bobík. Kde jsou ale další firmy? Co třeba obr firma Autopal? Co další firmy? Nerad bych se ale "točil" jen na firmách, jde především o vedoucí na sport, musí jich být co nejvíce a město nesmí váhat ani s jejich případnou slušnou finanční odměnou - každá vynaložená koruna se tisíckrát vrátí!   

 

Tak, a pojďme k něčemu radostnému, tedy k vyhlašování nejlepších sportovců. Čím začít? Přece tím nejlepším! Vítězem! Takže: nejlepším sportovcem Hluku za rok 2014 je... je... je... Chlapisko jako hora... S pažemi silnějšími než nejtvrdší hory... S vážnou tváří, na které se čas od času objeví jemný úsměv... Muž, který má kratičkou přezdívku - Gigant. Tedy: Pákař Dušan Tesařík! Hlučanům ho nemusím nijak představovat, protože ale tyto stránky čtete všude možně, ba i za hranicemi naší drahé vlasti, musím vám Dušana představit, a jak jinak, než přes jeho úspěchy, tady jsou:

Mistr ČR - 10 x
Vicemistr ČR - 6 x
MČR 3 místo - 2 x
Mistrovství Evropy 2006 - 5. místo
Mistrovství světa 2006 - 9. místo
Mistrovství světa 2007 - 10. místo
Mistrovství Evropy 2008 - 2 x 7. místo
Mistrovství světa 2008 - 10 a 12 místo
Nejlepší pákař ČR - ktg. muži - 2006
Mistrovství světa 2009 - 7 a 11 místo
Senecká ruka 2010 - 3 místo
Mistrovství Evropy 2010 - 9 a 10 místo
Mistrovství světa 2010 - 16 a 11 místo
Rochefort 2011 - 3 místo
Golemova ruka 2012 - 1 a 2 místo
Golemova ruka 2013 - 1 a 3 místo
Senecká ruka 2013 - 3 místo ME 2013 12 a 7 místo
MČR 2013 2 x 1 místo
Golemova ruka 2014 - 2 a 3 místo
Senecká ruka 2014 - 3 místo ME 2014 - 5 a 7 místo
MČR 2014 - 1 a 2 místo

 

Těch úspěchů je strašně moc, a určitě je dobré se na ně podívat. Já si ale vždycky dělám obrázek na člověka z toho, jakým způsobem vystupuje, jaký je, kolik skromnosti v sobě skrývá. A v tomto případě včera (a myslím, že nejen včera) vystupoval Dušan Tesařík velmi sympaticky. Když zněly fanfáry a gratulace na jeho oslavu, svěřil se, že ten největší pohár, který získal, patří někomu úplně jinému než jemu samotnému.   

 

"Já bych chtěl tuto cenu, hlavně tu největší, věnovat jednomu člověku, bez kterého by tady neseděl celý náš klub, kde se nachází nejen mistři republiky, ale také mistři Evropy a světa, a bez kterého bych tady asi nestál, protože bych s pákou nikdy nezačal. Ten člověk se mnou začínal a bohužel nás loni v létě tragicky opustil. Adame, ty nás vidíš. Díky moc! To je cena pro tebe," prohlásil vítěz za aplausu zaplněné hlucké tvrze, kde nebylo místečka k hnutí. 

 

Snad můžu dodat, že Adam zemřel na vlakovém přejezdu u lázní v Ostrožské Nové Vsi. Velké neštěstí, nebezpečný a nepřehledný přejezd, na kterém už zemřelo více lidí. Stát není schopný toto místo udělat bezpečnější, přestože by na to stačil zlomek peněz, které jinak vynakládá na všechno možné i nemožné - třeba zrovna na nadaleký golfový areál nebo lázně, tam i tam šly velké státní dotace, bohužel na úpravu přejezdu je jaksi stát nenašel. Chybí politici, kteří by za něco takového lobbovali, lobbovat za soukromé firmy kolem golfu či lázní je holt zajímavější :(   

 

Takto jsem blejskl vítěze, který mimochodem obhájil vítězství z loňského roku. Předpokládám, že někteří se budete ptát, cože jsou ti pálkaři, cože je to za sport a podobně, v tom případě moc doporučuju následující stránky hluckého oddílu. Já chtěl i s Dušanem udělat videorozhovor, ale všude bylo pořádně hlučno a on měl napilno, nakonec jsem si řekl, že se o něj pokusím někdy v příštích dnech v klidu. Když si stránky pročtete, pochopíte, že jsou to borci (a borkyně) s párou jak pořádně silná lokomotiva...  

 

Přidám i několik videoukázek, které jsem natočil spíše improvizovaně z ruky. Rád bych jejich prostřednictvím trošku přiblížil atmosféru, na této první videoukázce můžete vidět a slyšet právě vítěze. Kdo by chtěl vidět kompletní záznam opravdu vydařeného večera, ten si bude moci brzy koupit profesionálně zpracovaný záznam od pana Kotačky, který celý večer zachytil. Klikněte tedy na video a okuste atmosféru včerejšího večera.   

 

 

 

Tady na následující fotce se můžete podívat na nejlepší jednotlivce a oceněné, postupně je představím a opět pusím nějaké videoukázky. Na této fotce můžete vidět také starostu Hluku (zcela vpravo) a dvě krásné Hlučanky, které ceny předávaly... Hledání nejlepšího sportovce v jednotlivích bylo pořádně napínavé a těsné, vítěz Dušan Tesařík získal 46 hlasů, druhý Alexandr Machala (nebyl včera přítomný), výborný fotbalista, 44 hlasů, stejně jak třetí Ondřej Plaček (třetí zprava), pro změnu výborný basketbalista. Čtvrté místo získala pákařka Lenka Vojtková (první zleva) také se slušným počtem hlasů - bylo jich čtyřicet. Pátá místo patřilo stolní tenistce Monice Vybíralové (nebyla přítomná) a speciální cenu převral automobilý závodník Marek Omelka (druhý zleva). 

 

 

 

Když už jsem u těch nejlepších, vzpomenu i další kategorie. V kolektivech patřila nejvyšší příčka florbalovému "A" družstvu mužů, kteří toho ovšem moc na pódiu nepověděli, druhé místo si převzali po loňském vítězství hráči fotbalového "A" týmu mužů, třetí skončil armwrestling.

Do Síně slávy byli tentokrát vybráni tito sportovci: bývalí fotbalisté a současní obětaví trenéři Zdeněk Horák a Antonín Kočí, stolní tenista Štěpán Pospíšek, který se dodnes tomuto sportu obětavě věnuje a vede místní oddíl, a ještě dvojice Radko Řehák a Stanislav Vyskočil. Pan Vysočil se řadu let točil kolem hluckého fotbalu, o Radko Řehákovi v této chvíli nevím prakticky nic - zjistím, doplním :)

A nesmím zapomenout na jednu velmi sympatickou cenu - cenu pro mladé talentované sportovce. Jejich jména? Vojtěch Dohnal (stolní tenis), Pavel Frűhauf (fotbal), Pavlína Pučíková (mažoretka), Václav Škorec (fotbal) a Václav Vaculovič (armwrestling). I ty vám samozřejmě na videu ukáži.

 

 

Tak, a tady na videoukázce můžete vidět prakticky všechny oceněné. Na videoukázce jsem zachytil celý konec večera, včetně pěkného vystoupení folklorního ženského sboru Klebetnice. Ovšem, pozor - nemyslete si, že uvidíte na videu nějaký folklor, šak klikněte :) 

 

 

 

Postupně přidám další informace, videa i fotky, jelikož ale začíná víkend, ve kterém jsem sliboval, že se budu věnovat našim třem dcerám a manželce, ozvu se zase v sobotu večer a v neděli ráno. Holky sedí u televize, což musím okamžitě změnit a někam s nimi vyrazit... Díky za pochopení, ženatí s rodinou mě jistě chápou :)

 

Doporučuju také následující odkaz - TADY...  Karel Bojko, hlavní autor celého vyhlašovacího večera umístil na tento odkaz vše, co chcete vědět o vyhlašování nejlepších sportovců v minulých letech. Mimochodem, na jedné videoukázce vám pustím také samotného Karla Bojka, který se včera dočkal gratulací přímo na pódiu. 

Tak a slibované video... Další přidám...

 

 

 

V sobotu večer jsem přidal několik dalších videoukázek, myslím, že už je to skoro vše, v neděli dopíši popisky a mrknu, co jsem ještě sem na web nedal... 

 

Tak, pojďme první ještě na vyhlašování těch nejlepších. Tady je kategorie talentované mládeže, byl jsem velmi zvědavý, koho pořadatelé vyberou a s velkou radostí potom pozoroval samotné vyhlašování. Vesměs šlo ještě o děti, děti velmi šikovné, sympatické, krásně oblečené - a úspěšné. Většina rodičů takové děti chce mít, ale většina také ví, jak to není jednoduiché. Ve sportu, ve škole, v běžném životě. Kolik je všude překážek, jak nesnadné je vést děti životem a vychovat je ve slkušné a úspěšné dospělé jedince. Státní instituce, stejně jako ty samosprávné, zastoupené politiky a úředníky, by ze všeho nejvíce měli dbát o to, jak v tomto rodičům dětí pomáhat, kde co udělat tak, aby to bylo prospěšné pro co nejlepší vývoj dětí. Tady se podívejte na šikuly z Hluku...

 

 

Síň slávy, výborní sortovci, kteří už většinou vedou mladé ke sportování. Pozorně jsem se na ně díval a na každém bylo vidět, jak moc je potěšený tím, že si jej jiní všimli a takto jej ocenili. Každý, kdo se snaží vést děti k něčemu dobrému, ať už ve sportu nebo třeba v kultuře, si zaslouží obrovský respekt a uznání. Mimochodem, k takovému sportovnímu večeru by Hlučané mohli zařadit ještě například kulturní. Je řada Hlučanů, kteří by si zasloužili alespoň chvilku slávy například při vyhlašování kulturních osobností Hluku. Ale nejde jen o kulturu, prostě lidí, na kterých se zapomíhá, není málo a Hluk by je měl ocenit - a samozřejmě, podobně se zapomíná na pracovité a ochotné lidi i v jiných místech. Bohužel.   

 

 

Vyhlašování nejlepších kolektivů jsem zachytil jen částečně, tady na videoukázce můžete slyšet některé hráče fotbalového "A", které skončilo druhé, a poté hráče vítězného kolektivu florbalistů. Trošku mě zklamalo, že florbalisté toho zrovna moc neřekli a snaha moderátora je rozmluvit byla marná.  

 

 

 Teď už pojďme od vyhlašování a oceňování ke kulturnímu programu. Tady je ukázka z prvního vystoupení, kdy se předvedly děti z aerobiku, který vede paní učitelka Monika Tomaštíková. Děti i paní učitelka to neměly jednoduché, protože od pořadatelů dostaly muziku a na ni musely zatančit. Samy posuďte, myslím, že se jim vystoupení povedlo. A nápad na to, že sami pořadatelé takto někomu dají muziku se mi moc líbí, protože věřím, že například takové vystoupení děti motivovalo k dalšímu pohybu a k ještě náročnějším choreografiím. 

 

 

Hlucké mažoretky tentokrát bez "hůlek". Jak jinak, pěkné vystoupení s velkým aplausem od diváků... 

 

 

A Folklorní soubor Okluky bez krojů, klobúkú i kacabají. O tomto souboru normálně nic nevím, což musím brzy napravit. Ale byli skvělí, což lze říci o všech číslech, celý večer měl vysokou úroveň a pořadatelé jiných akcí by se mohli jezdit do Hluku učit - občas by se mohli stavit i z nějaké té televize, protože zábava v televizi je podle mě na katastrofální úrovni, takže zejména ČT často opakuje vykopávky staré mnoho let.  

 

 

A "umělec z Prahy", Denny Ratajsky. Myslím, že mnozí v sále byli z jeho výkomu překvapeni, předvedl skvělé stepařské vystoupení s omickým podtextem. Zdenka, který používá už řadu let umělecký pseudonym Denny, jsem poprvé viděl stepovat v Brně někdy před dvaceti lety, byl to ještě klučí, který sbíral za stepování mnoho cen. Já v Brně začínal s novinařinou, on tam bydlel a postupně se vypracoval ve výborného herce, tanečníka a choreografa. Přesto zůstal klučinou, ze kterého je cítit jakoby nejistota a skromnost, přestože by díky svému umění mohl dělat velkého frajera. Když jsem viděl někdy loni v Městském divadle v Brně například muzikál Mary Poppins, kde Zdeněk hraje jednu z hlavních rolí, byl jsem v šoku - je to tak fantastický muzikál, který i kritici srovnávali v kvalitě s tím londýským. Teď je možné Zdenka vidět především v pražském Divadle na Fidlovačce a připravuje se vystupovat v novém muzikálu v divadle Broadway. TADY si můžete kliknout a dozvědět, kdy a kde ho můžete vidět hrát.  

 

 

Tanec je fantastická věc, zejména, když ho tančí profíci! Takže, otevřete pusu a dívejte se - tanečníci z TK Rokaso! :) A pěkná mikroscénka na začátku...  

 

 

Odvážným jedincům se schopností udělat si sám ze sebe srandu, vždycky tleskám. Takže podívejte se na pikantní scénu, ke které byly potřeba jen dva kusy slipů a dva kusy ručníků. A pozor - jestli nemáte osmnáct, neklikat! :) 

 

 

A nakonec hostesky celého večera Míša a Venda, nebo také Michaela Jančová a Vendula Marková. Krásné, mladé a usměvavé holky, které jsou navíc skvělé mažoretky, což můžete poznat i z tohoto vystoupení. Skončeme oslavou sportu, pohybu a krásy, komu jsou tyto dary dány, ten může být šťastný, stejně jako všichni kolem něj. Takřka každý člověk má šanci tyto dary získat, pokud zrovna nesedí u televize nebo počítače. Ať tedy žije sport, pohyb, krása a mládí! Ať je kolem nás co nejvíce lidí s pozitivním pohledem na svět, lidí, kteří chtějí pomáhat a ne škodit! A v závěru uvidíte moderátory, na které není možné zapomenout - byli výborní  

 

 

Karel Bojko v sobotu sepsal poděkování všem, kdo se na večeru podíleli, tady je jeho vzkaz na webu Sportu Hluk: 

Přátelé a kamarádi, děkuji vám všem za krásný páteční večer.

Děkuji svým spolupracovníkům na podiu (Iveta, Míša, Venďa, Martin, Kuba, Víťa) a děkuji i těm, kteří mně pomáhali s přípravami (Igor, Lenka, Mařenka, Vlaďka).

Velké poděkování a obrovský respekt všem vystupujícím:

- dětem z aerobiku a Monice Tomaštíkové, že se statečně popraly s netanečními Foo Fighters

- tanečnímu páru z TK Rokaso, který nám ukázal, jak tančí profíci

- ohromně šikovným tanečníkům z FS Okluky a Katce Dohnalové s velmi živým vystoupením. V dalších ročnících „Sportovce" jejich talentu určitě využijeme!

- stepaři Zdeňku Ratajskému, který za námi přijel až...z Prahy! :)

- šikovňoučkým mažoretkám a Petře Prajzové, které si hravě a velmi zábavně poradily s těžkým zadáním „hůlky nechte doma a do programu zařaďte těch deset předmětů". Holky nechávají své hůlky doma už třetím rokem, ovšem vůbec jim to nevadí a mně osobně přijdou jejich čísla rok od roku lepší a lepší. Za rok se s nimi setkáte opět.

- Klebetnicím, které mě osobně svým vystoupením úplně uzemnily. Přemýšlím, jestli jsem viděl během všech čtyř ročníků „Sportovce" něco lepšího, ale nic tak výrazného a originálního jsme v programu asi ještě neměli. Ohlásíte-li, že na podiu právě vystoupí ženský pěvecký sbor, očekáváte, že přijdou tetičky v krojích a zazpívají už stokrát slyšené. Klebetnice jsou ale vždy o krok vepředu a každým rokem jsou lepší a lepší (a to už druhým rokem v našem programu nezpívají!). Za rok se na ně můžete těšit znovu.

- velký obdiv za odvahu vystoupit před dvoustovkou lidí v sále patří dvojici Šuk a Hek. Záměrně jsme dali toto vystoupení na samotný závěr, kdy už bývá atmosféra v sále hodně vřelá a tušili jsme, že je nevypískáte. Kluci to zvládli výborně! Ještě jednou díky moderátorce Ivetce, která musela chvilkami dělat doslova zázraky a zachraňovat a improvizovat za Martina, který nám ve scénáři přeskakoval o dvě stránky...:) Tvrdím ale, že lepšího moderátora než Martina pro náš program nenajdeme. Můžeme vyhodit balík peněz za nějakého profesionálního moderátora, ale naruší to celou koncepci galavečera a vy se budete nudit. S Martinem se nenudíte ani chvilku, protože netušíte, jestli vám za minutu něco neočekávaného nepřichystá. Neví to kolikrát ani on sám...:)

Gratuluji všem oceněným sportovcům, děkuji starostovi Martinu Křižanovi, místostarostovi Janu Šimčíkovi a našemu mecenáši Josefu Trubačíkovi.

Příští rok bude malé jubileum (5. ročník), tak jsme si včera říkali, že bychom si dali na rok pauzu a udělali až 6. ročník v roce 2017. Z vašich bezprostředních reakcí jsme ale usoudili, že to není dobrý nápad, proto se uvidíme poslední pátek v lednu 2016 opět na hlucké tvrzi. Budeme tam pro vás. No a líbilo se vám to letos? Bavili jste se?

Karel