Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Mnoho cenných videí o Hluku: unikátní historický film, současná videa například z krojového plesu, Folkloriky, pořad v TV Paprika o slivovici a jídle, podpora hluckého kina a další

Myslím, že Hluk je místo, které ukazuji tady na webu ze všech míst Slovácka nejvíce. Přesto jsou akce, fotky či videa, která jsem tady nestíhal  ukázat a už delší dobu jejich publikování plánuji. Proto se k nim teď vracím.

V současnosti je asi málokteré místo na Slovácku tak zmapované jako Hluk, osobně se už dívám více po jiných místech a lidech, které je třeba zachovat pro historii a tolik se na ně nemyslí - i když několik lidí bych chtěl nahrát ještě i v Hluku, jednoho z nich budu natáčet příští týden.

Nejdříve vám ukáži Míšu  Beníčkovou, která pracuje v nově vytvořeném hluckém informačním centru na tvrzi. Díky tomu se může mimo jiné věnovat internetovým stránkám i dalším věcem, které Hluku pomáhají ve zviditelňování a pořádání dalších akcí. Míšu jsem nahrával ale hlavně proto, aby dal více ve známost to, že je možné finančně podpořit promítání místního kina pro děti. Zatím naposledy takové promítání podpořilo sdružení Hlučané a majitel autoservisu pan Válek - díky všem za to! Kéž by se našli další mecenáši! Od Míše se můžete na videu také dozvědět, co zajímá ty, kteří se na informační centrum obracejí.

 

 

 

 

Doporučuji, abyste si také prošli stránky o Hluku, Míša je postupně vylepšuje a doplňuje o mnoho informací.

TADY stránky Hluku - na "foklorní pestrosti" stránek mají velký podíl Štěpán Mitáček a Lukáš Baroň, kteří řadu akcí fotí. Tyto fotky najdete právě na webu.

 

 

A teď už jsme u "reklamních" filmů o Hluku. Tento první je z televize Noe ...

 

 

Tady je druhý, už s ohledem na datum vzniku v roce 1971, značně cenný. Především obrázky stojí za podívání, některé jsou nádherné. Škoda, že text není více dokumentární a je až příliš poetický, o samotných lidech se v něm toho moc nedozvíte. Samozřejmě je ale skvělé, že tento film vznikl! Bylo by zajímavé a velmi užitečné, kdyby někdo z pamětníků celý film doplnil povídáním a souvislostmi. O některých lidech ve filmu jsem slyšel povídání, někdy smutné, někdy veselé, každému život připravil jiný osud ... 

 

 

 

 

 

A toto už je dnešní současnost, pan Kotačka natočil ukázku z dětského krojového plesu.

 

 

A toto je ukázka z letošního městského plesu, točil Štěpán Mitáček.

 

Krojová svatba v uherskobrodském muzeu, točil pan Kotačka. Jen připomínám, že ukázky z této svatby, stejně jako některé jiné akce, jsem dával na své stránky už v minulosti, když jsem se je snažil zachytit a napsat k nim i pár slov. Pan Kotačka je ale točí podstatně kvalitněji a lze si je koupit na DVD.

 

Cenné video, pan Kotačka natočil paní Ryškovou při šití části kroje.

 

 

 

Tak, toto je zase jiný "šálek kávy". Tuto natáčecí akci "zbuntoval" pan Ratajský, rodák  z Hluku, který žil mnoho let v Brně. Jeho syn Zdeněk, výborný tanečník, zpěvák a herec, spolupracuje s televizí Paprika, která vysílá v řadě zemí přes satelit. A protože TV Paprika vysílá výhradně o jídle a má i seriál o vaření tradičních "národních" jídlech, Zdeněk domluvil natáčení z Hluku.

Byla to hurá akce, nebýt pana Ratajského, paní Lekešové a pana Angra z pálenice, natáčení by se nepodařilo. Kdo nebyl přítomen, nemůže tušit, kolik detailů bylo nutné udělat, aby vše klaplo. Všichni tři, a možná i další, o kterých nevím (omlouvám se), všechno dělali s ohromným zaujetím a z lásky k Hluku - je to tak, to mi můžete věřit. Vznikl tak docela pěkný a nezvyklý dokument, který jistě bude mít v hlucké videotéce přední místo. Díky moc také celému slovensko - maďarskému týmu TV Paprika, rád na ně vzpomínám.

 

.. mimochodem, tento pořad nebyl doporučován divákům do 12 let, tož, decka nedívajte sa :) 

 

 

 

Když se zmiňuji o Hluku, rád bych zmínil také pana Bojka ze sportovní haly. Psal jsem o něm velký článek do časopisu Krajem svatého Antonínka, takže je zbytečné se tady rozepisovat. Doporučuji vám ale sledovat mimo jiné jeho videa, i díky nim se toho o Hluku mnoho dozvíte ...

Videa Karla Bojka 

 

TADY jsou ještě televizní Folkloriky, mnohdy velmi pěkně natočené a podávající o Hluku o mnoho cenných informací ... 

Zdálo se mi, že mezi pořady chybí jedna Folklorika, a to zatím ta poslední z Hluku, která je věnovaná hlucké cimbálové muzice Ženičky. TADY ji můžete vidět, doporučuju...

 

 

Zmiňoval jsem různé odkazy a lidi, rád bych ale nakonec napsal, že největší uznání patří těm, které na videu můžete vidět. Ono jde svým způsobem o úzkou skupinku lidí, díky které o Hluku ví mnohdy lidé, kteří u nás třeba ani nikdy nebyli. Tak tomu bylo v minulosti, je tomu teď a asi tomu bude i v budoucnosti.

Jinak je Hluk svým způsobem klasickou větší "globální" vesnicí se všemi radostmi i starostmi, lidé tady jezdí v autech stejně bláznivě, stejně neuroticky spěchají, stejně sedí u televizí nebo třeba sportují, stejně se milují i nenávidí, a stejně nadávají na politiku.

Tož, tolik v rychlosti. Kdyby mě ještě něco napadlo, tak to připíšu :)

RB