Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

LEDEN 2021: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí (zatím doplněno 10/1)

Další rok začíná, kéž by byl pro co nejvíce lidí šťastný, bohužel, covid nás dál pronásleduje, čísla z konce roku 2020 a začátku roku 2021 nejsou opět dobrá... 

 

 

 • Hradčanské náměstí v Praze je v poslední večer roku 2020 i první ráno 2021 prázdné, země je zasažena epidemií a nikdo neví, jak z toho vyjde, kolik lidí dnes, zítra a v dalších dnech, týdnech, měsících na tuto zákeřnou nemoc zemře. Myslím na toto téma, kterému se určitě budu letos hodně intenzivně věnovat, stejně jako myslím na budoucnost této země ohledně dalšího politického směřování. Kde jinde nad tím  přemýšlet intenzivněji než v místech, kde sídlí svým způsobem symbol světské i duchovní moci, tedy po levé straně Arcibiskupský palác, kde jsem nedávno dělal rozhovor s populárním knězem Václavem Malým, a s vedlejším Pražským hradem, kde jsem před časem pozoroval současného prezidenta Miloše Zemana?  

 

 

 

 

 

 • První den, první běh v roce, bohužel, kolena, záda i krční páteř bolí, nevím, jak dlouho vydržím:(  

 

 

 • A první den roku pro mě znamená i první službu v redakci,  je to editorská služba, což znamená hlídat dění, doplňovat především on-line článek o covidu a večer sepsat klasický suchý, zpravodajský článek, o projevu premiéra Andreje Babiše.

 

 

 • Několik příspěvků, které jsem dával na Twitter. SNažil jsem se tam být co nejvíce sám sebou a mám pocit, že mi docela dost lidí rozumělo. Táto, ty máš hodně sledujících, oznamovala mi dcera před několika dny a já se jí divil, že ji něco tak - z mého pohledu - nepodstatného, zajímá.  

 

 

      

  

 

 • Klasicky, nedaří se mi moc spát, navíc se fakt nemůžu dočkat až začnu naplno pracovat, šel jsem si tedy zaběhat. A v rámci toho udělal několik fotek a poslal mimo jiné tento tweet... 

  

 

 

  

   

 

 

 • Články za první lednové dny. Snažím se věnovat především covidu a tomu, jak se daří či nedaří vládě "bojovat" proti němu, ale sám nevím, jestli mé psaní je dostatečně podstatné, aktuální, užitečné.  

 

 

Anatomie selhání: Váhání vlády, chaotické změny. Proč Česko končí rok 2020 v krizi?

Aktuálně.cz přináší detailní časovou osu posledních sedmi měsíců, které rozhodly o tom, že Česko kvůli šíření koronaviru končí rok 2020 v kritické situaci. Vláda mnohdy ignorovala informace o tom, že stát není dostatečně připravený, aby zdravotní dopady epidemie mírnil. Opatření se leckdy přijímala jen váhavě a pomalu. Premiér Andrej Babiš navíc zavádění některých z nich brzdil.  

 

 • Zvláštní situace. Politik jménem Kuba, který už byl z různých důvodů do určité míry považovaný v politice za "mrtného muže" zázračně obžil, uspěl loni v krajských volbách, stal se hejtmanem Jihočeského kraje a předsedou Asociace krajů ČR a začal vystupovat možná jako nejvýraznější politik ohledně životně důležitého očkování. Bude nesmírně zajímavé sledovat jak tohoto politika, tak samotný způsob očkování v zemi.   

 

Netiskneme sestřičky na 3D tiskárně, říká hejtman Kuba a žádá vládu o plán očkování  

 

Předseda Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba z ODS představil v pondělí svou strategii očkování proti covidu a žádá vládu Andreje Babiše, aby názory krajů brala v potaz. Svou strategii detailně představí v úterý i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Premiér už nyní čelí kritice především za to, že podle svých oponentů nepostupuje v této zásadní věci týmově. 

 

 • Oba muži mě nesmírně zajímají, oběma se snažím pokládat co nejpodstatnější otázky a když proti nim stojím, hodně přemýšlím, co se odehrává v jejich hlavách - a také, možná nejvíce ze všeho, jak moc mají ři nemají schopnosti "vyvést" Česko z covidové katastrofy.  

 

Očkovat se bude moci až 100 tisíc lidí denně, slibuje Blatný. Pomoc s kampaní odmítl  

Kapacita očkování proti covidu bude až 100 tisíc lidí denně, sliboval na otázky novinářů ministr zdravotnictví Jan Blatný. A stane se tak jen v případě, že se do očkování zapojí praktičtí lékaři a do Česka budou přicházet miliony dávek vakcíny, dodával. Šéf ÚZIS Ladislav Dušek zase novinářům, včetně Aktuálně.cz tvrdil, že viru je stále těžké čelit, protože se velmi rychle šíří.

  

 • Vracím se k tématu toho, jak vrcholní čeští politici této éry zvládají či nezvládají boj proti covidu, co se jim daří a nedaří...

  

Jak chtějí Babiš a Blatný bojovat s covidem? Čekáme, jak zaberou opatření, tvrdí 

 

V Česku jsou již od 27. prosince přísná opatření vyplývající z nejvyššího stupně protiepidemického systému. Zavřená je většina obchodů, zákaz vycházení platí od 21 hodin, lidé mohou být venku jen ve dvou. Přesto roste množství "zachycených" nakažených za den. Z výroků ministra zdravotnictví Jana Blatného i premiéra Andreje Babiše vyplývá, že vláda nyní čeká, zda nynější opatření přece jen zaberou. 

  

 • Ještě těsně před začátkem víkendu jsem se zajíma o téma, které mě také velmi láká, téma současnosti a budoucnosti dvou stran, které možná budou výrazně ovlivňovat příští léta směřování naší země. Nebo přinejmenším jedna z nich.

 

Zelení chtějí jít do voleb s Piráty a starosty. Jenže ti je nejspíš odmítnou 

Pirátská strana, kterou v sobotu čeká celostátní fórum, dostala krátce před ním nečekanou nabídku. Strana zelených navrhla, že by s ní a hnutím Starostové a nezávislí chtěla jít do podzimních sněmovních voleb. Na dohodu to však příliš nevypadá, podle zástupců Pirátů i STAN už je pozdě, koaliční smlouva je dojednaná. Zelení tak zřejmě budou muset hledat partnera jinde - například v ČSSD. 

    

 • První den bez Twitteru!!! Jsem šťastný, že jsem z něj odešel! Byl jsem vyčerpaný z množství negativní energie, kterou jsem tady cítil. Byl jsem vyčerpaný z hluku sociálních sítí. Prožívám slastný pocit ticha, dokázal jsem utéct z hlučného náměstí, na kterém se člověk prochází a nikdy neví, jestli se na něj neupřou oči davu - aby ho mohly lynčovat. A k tomu všemu ještě lynčovat, aniž by se čehokoliv zlého dopustil. Hodně se bojím novodobých soudců a mravokárců, kteří čekají ze všeho nejvíce na to, aby někoho udeřili či zaujali dav. Konečně se můžu zcela soustředit na svou práci, tolik chci toho ještě v životě stihnout!

   

 • Nádherné ráno! Jsem šťastný, že jsem vyběl hned v šest a pustil se mezi pražská náměstí, ulice a uličky.  Na každém kroku člověk naráží na historii a současnost, intenzivně přemýšlím o knize, kterou bych chtěl napsat a říkám si, že by mohla mít následující název: Klopýtání českou současností i historií.

 

 

 

 

 

 

 

 •  Je toho tak strašně moc a moc a moc a moc a moc, co mě den co den někde zaujme, nadchne, přinutí k přemýšlení. A jednou z těchto "věcí" je i seriál Sňatky z rozumu, který opět začal běžet v televizi. Kdy jsem ho viděl poprvé? V šestnácti, osmnácti? Už poprvé mě nadchnul. Stejně jako například F. L. Věk. A mé nadšení trvá i dnes. Jen si na rozdíl od mladých let mnohem víc všímám různých detailů a jsem si vědom, že česká cesta k samostatnosti nebyla až tak romantická a idealistická, jak ji líčí podobné seriály. To ale nic nemění na tom, že je mám velmi rád! 

 

 

 

 

 

 

 

 • Fantastický Hamlet - tentokrát uvedený v České televizi! Skutečně už všechno bylo řečeno, stačí číst a poslouchat pana Shakespeara...

 

"Přátelství si važ a ty, kteří se osvědčili, hákem si k srdci připni! Přej sluchu všem, leč hlasu málokomu... A především. Sám sobě zůstaň věrný, a z toho poplyne, jak z noci den, že budeš nezáludný také k jiným." To je nádhera....    

 

 

 

 • Čtu si citaci organizátorů festivalu  severských filmů a říkám si, skutečně je všude taková KRIZE? Co by museli říkat naši předci v minulém století? A co v těch ještě dřívějších? Jsme lidé s klapkami na očích a nevděkem v srdci.  

 

 

"Filmové novinky Scandi 2021 spojuje téma univerzální krize. Tu tvoří například krize profese, smyslu života a rodiny, krize komunit, krize realit, krize etnik a politik a nakonec "maličkost", krize globální, krize životního prostředí," pravil ředitel společnosti Film Europe Ivan Hronec.