Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

KVĚTEN 2023: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Začíná nový měsíc s novým šéfem našeho domácího oddělení Aktuálně.cz, které se nově propojilo se zahraničím a ekonomikou, a nově máme takového nového šéfredaktora celého webu, kterým je můj bývalý šéf domácího oddělení Pavel Švec. Tak, dříve se tomu s úsměvem říkalo "Škatule, škatule, hejbejte se" :) Nemyslím to ale ve zlém, cítím se na Aktuálně.cz většinou velmi dobře, novinařinu mám stále rád, s novým šéfem domácího, který byl dosud šéfem zahraničního nemám větší spory a samotný šéfredaktor je slušný, poctivý a pracovitý klučina. Takže hurá, hurá :) Svým způsobem se pro mě nic nemění, každý šéf chce po vás to samé - práci, práci, práci, co nejzajímavější, nejaktuálnější a nejčtenější články :) Není to práce pro slabší povahy, které by se chtěly flákat, nebo mít příliš volného času :) 

   

 

Bude to první rozhovor prezidentského páru v historii Česka, avizují studenti 

  

replica watches

2. květen 

 

  

Výhrady prezidenta k vládě rostou. Seznam výtek, které od něj uslyší premiér Fiala  

Přestože Petr Pavel býval před volbami označovaný svými soupeři jako provládní kandidát, po pár týdnech na Hradě se v některých otázkách staví do opozice vůči premiéru Petru Fialovi (ODS) a jeho ministrům. V úterý se oba politici potkají na schůzce. Aktuálně.cz přináší kompletní soupis Pavlových připomínek, které na ní patrně zazní. 

 

  

 

4. květen

 

Konečně přichází opravdu teplé počasí! A nádherná rána! Vstávám v pět, studuji ranní tisk a weby a utíkám do Českého rozhlasu Plus.

 

 

 

Měl jsem tam jen takový "malý štěk", povídal jsem o tom, co zajímavého píší média. Záznam si můžete pustit TADY v čase 6.34.   

  

 

 

 

Zvyšme daně firmám. Nepřijatelné, radši dražší vodu. O co se nyní přou vládní strany?

Jednání pěti stran vládní koalice o nezbytném snížení vysokého deficitu státního rozpočtu se dál táhnou. I když někteří koaliční politici tvrdí, že už jsou strany blízko dohodě, v mnoha názorech na to, kde uspořit a kde vzít peníze, se výrazně liší. Aktuálně.cz přináší přehled, s jakými návrhy šly jednotlivé vládní strany do jednání.

 

   

 

Pokouším se začít věnovat také Instagramu. Hlavním cílem je přiblížit zejména mladým lidem pestrost novinařiny a veřejné dění v naší zemi. TADY po kliknutí je můj profil na Instragramu.

 

  

Spolutvůrci známek s prezidentem: Opravdu si nepřál, aby jeho hlava někde visela 

Martin Klčo má u prezidenta Petra Pavla na starosti vedení kreativního týmu a marketing, Richard Kolbe se věnuje mimo jiné textům a doménou Petra Štěpána je vizuální podoba věcí. Právě tato trojice stála po boku prezidenta Petra Pavla, když na začátku letošního května představoval svůj oficiální portrét a také sadu deseti poštovních známek v různých barvách.

 

 

9. květen

 

Ruský imperialismus pro nás bude stálou hrozbou, vysvětloval Lipavský studentům 

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který před týdnem jednal v USA se špičkami tamní politiky, zamířil v úterý na zcela odlišnou půdu. Na Náchodsku se setkal se studenty, podnikateli i běžnými občany. Nejmladší člen vlády tím zahájil sérii jízd po regionech. 

 

 

10. květen 

 

Jste americký válečný štváč, slyšel Lipavský. Díky USA jsme více v bezpečí, odvětil

 

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vyjel do regionů vysvětlovat lidem vládní politiku. Hned při prvním setkání v Broumově čelil několika ostrým dotazům i urážkám. "Jste masírovaný americkou propagandou," vyčítal mu například jeden z místních seniorů, který Lipavskému několikrát skočil do řeči. 

 

 

12. květen

 

Někteří se můžou cítit ohroženi, vyrazím do ulic jim důchody vysvětlit, říká Jurečka  

Předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka je přesvědčený, že vláda neměla jinou možnost než právě teď oznámit změny v důchodech a konsolidační balíček. V rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdí, že pozdější změny by způsobily lidem mnohem větší problémy. "Díky nynějším krokům můžeme udržet důstojné důchody i pro budoucí generace. To je důležitá zpráva pro lidi pod 40 let," tvrdí. 

 

 

13. květen

 

Pomohli jsme mladým. My zase knihám. Jak ministři "tajili" voličům zdražování  

Hlavně nepopudit vlastní voliče. Způsob, jakým vládní politici ve čtvrtek oznamovali balík opatření k ozdravení veřejných financí, vypadal právě tak. Premiér Petr Fiala z ODS i další členové vlády zdůrazňovali škrty, úspory a zjednodušení, méně už to, jak se změny dotknou peněženek občanů. Každá z koaličních stran se zároveň okamžitě chlubila, co pro své voliče dokázala vybojovat. 

 

 

15. květen

ČT sází jen na jistotu, musí méně bavit a víc provokovat, říká Dvořákův protikandidát  

 

Pro šéfa brněnského studia České televize Jana Součka je dosavadní generální ředitel Petr Dvořák nejen nadřízeným, ale nyní také konkurentem. Souček je jedním z osmi kandidátů na nového ředitele veřejnoprávní televize. "Pod jeho vedením televize sází příliš na jistotu," říká Souček k Dvořákovi. "Chci být odvážnější, provokativnější a více vzdělávat," popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

 

16. květen

 

První dáma se pustila do práce, chystá web první pomoci. Začala s trémou a tahákem 

 

Prezidentova žena Eva Pavlová chystá svůj první projekt. Už brzy představí web, který bude poskytovat první pomoc v sociální a zdravotní oblasti, ve vzdělávání i výchově. "Přemýšleli jsme se spolupracovníky, jak se této oblasti věnovat, a webové stránky budou asi tím prvním, čím bychom mohli pomoci," řekla Pavlová, která poprvé vystoupila na akci, které dala záštitu.  

 

17. květen

 

Není to jen o krojích, ale celém způsobu života, řekli Moravané, které vítal Graubner

Nikdy jindy není během roku tolik krojovaných na Pražském hradě a před Arcibiskupským palácem jako v den, kdy probíhají Svatojánské slavnosti Navalis věnované památce světce Jana Nepomuckého. Do hlavního města pokaždé přijíždějí krojovaní z moravského Slovácka, kteří hrají a zpívají před palácem, účastní se bohoslužby v katedrále sv. Víta a také následného velkého procesí ke Karlovu mostu. 

 

18. květen

 

Neústupná vláda. Nepodlehneme lobbistům, úsporný balíček nezměníme, tvrdí koalice 

Balíček úsporných opatření zůstane takový, jak ho oznámila vláda, tvrdí shodně koaliční zástupci ve sněmovně. Změny mají být nanejvýš kosmetické. Pokud by ho poslanci začali výrazně měnit, podle ministra financí Zbyňka Stanjury by se celý rozpadl.  

 

20. květen

 

Na jeden den průvodcem v naší redakci Aktuálně.cz. Byl jsem šťastný, že jsem se musel naučit historii naší budovy i Karlína, stejně jako jsem byl vděčný za zájem lidí a povídání s nimi.