Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

KVĚTEN 2021: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí (zatím doplněno 2/5)

 

 

Z mých občasných deníků to může vypadat tak, že žiji jen svou prací, tedy novinařinou, ale není tomu tak úplně. Žiji mnohým dalším, bavíme mě spousta věcí, jen na ně skutečně není až tak moc času a především je nemám čas dávat na stránky. A když už si říkám, že bych něco vložil na web, hned následuje otázku sobě samému - proč to dělat, proč by měl člověk ukazovat sám sebe či blízké, jaký to má smysl?

 

Občas něco na web nakonec dám, možná budu dávat něco i častěji, protože občas u mě převáží pocit, že to může mít smysl, třeba to někoho potěší, pobaví, inspiruje. A já můžu ukázat, že nejsem jen "blázen", který žije svou novinářskou prací.

 

 

  • Rád bych dal najevo, že stejně jako ve dvaceti, třiceti, čtyřiceti i teď v padesáti mi přijde svět nesmírně zajímavý a pestrý, téměř každý den nad něčím žasnu a každý den se toužím dozvědět něco nového - o věcech, lidech, událostech, je toho tak obrovsky moc! A já toho vím tak šíleně málo, málo, málo!!!! 

 

 

1. květen - sobota 

 

 

  • Květen pro mě začal pracovně - odpočinkově. Ocitl jsem se u Sázavy, kam možná budu jezdit stále častěji, vzal jsem do ruky motorovou pilu a za spolupráce dalších lidí jsem pomáhal porážet stromy, který byly prakticky zlikvidovány kůrovcem. Už se těším, jak začnu vybírat sazenice a na této stráni začnu sázet nové stromy! Nový život!

 

 

 

  • Slovácko je u mě pořád to nejvíc, chci se vrátit k mapování a přemýšlení nad tamními tradicemi, ale vždy jsem toužil poznat život kolem řek, toužil jsem se přiblížit k trampování a lidem, kteří tímto životním stylem žijí. Možná se mi nyní podaří v tomto něco udělat, když jsem přijel z kácení, do noci jsem procházel spoustu článků a obrázků, které se vztahují k Sázavě a osadám kolem ní.  

 

 

   

 

  

 

 

 

 

2. květen - neděle

 

 

  • Snažím se vždy pár víkendových hodin věnovat práci v příštích dnech, nejinak je tomu o tomto víkendu. Česká mě spousta a spousta psaní, zejména kolem blížících se voleb, takže musím využít i volné dny. Sám jsem nesmírně zvědavý, jaký to bude půlrok, z pohledu politického dění určitě hektický, emotivní, napínavý a bouřlivý. Mnoha lidem v politice a kolem politiky jde o mnoho, takže podle toho bude vypadat jejich chování.

 

 

Jako novinář se vždy snažím držet známých zásad, které jsou svaté pro většinu novinářů. Být pokud možno maximálně objektivní, měřit všem stejně, být nad věcí, nadstranický, apolitický. Zní to jako klišé, ale novinář je jako námořník na rozbouřeném moři, který přes všechny radosti a starosti neustále upíná svůj zrak k majáku, který má v případě novináře podobu pravdy a spravedlnosti.  

 

 

  • Vzhledem k blížících se volbám bychom ale neměli zapomínat na covid, osobně mám docela velkou obavu, co naší zemi ještě přinese. Bojím se, že ještě nmáme zdaleka vyhráno, velmi dobře si pamatuji v minulých měsících chvíle, kdy mnozí slavili, aniž tušili, že není co slaviot, protože covid vzal následně život mnoha dalším lidem.

 

 

I nyní, když jsem volal s mamkou a ona mi říkala o lidech, kteří v naší vesnici kvůli covidu zemřeli nebo leží ve velmi těžké stavu, opět jsem si uvědomoval, že na slavení je ještě brzy. Musím myslet na tyto lidi, které jsem často znal a kteří mohli ještě dlouho žít. Pokud pocházíte z nějakého místa, zejména z vesnice, osud každého člověka v ní prožíváte jako by to byl někdo vám skutečně blízký. 

 

 

 

  •  Jedna z věcí, které mě v těchto dnech dostala je tento chlapík, Levison Wood, který putuje v dokumentu z Ruska do Iránu přes Kavkaz. Cleý dokument je zajímavý, ale velmi mě dojalo scéna ze Severné Osetije, z místa, kde mladí lidé udržují tradice. V dokumentu zní krásná hudba a já samozřejmě hned myslel na Slovácko, na jeho písně, na jeho tradice. "Zachráníš tradice, zachráníš svou identitu," zní v dokumentu... je k vidění i na internetu, jen nevím, jak dlouho. Můžete kliknout TADY...  

 

 

 

 

 

  •  Tím, že trávím docela dost času v Praze, zajímá mě také hodně věcí spojených s tímto městem. Proto docela dost fotím, v iphonu mám přes 100 tisíc fotek. Nejde o žádná super fotky, krásné, kvalitní, špičkové, vůbec ne, snažím se tak zachytit spíše různé věci a infroamce ve své paměti aniž bych počítal, že bych fotky někde dával. Tak některé dám občas sem... 

   

  • Miluji rána... Stejně jako východy slunce... Stejně jako ranní opar, který stoupá nad zemí... Nebo také déšť... Miluji jakékoliv počasí... Protože si vážím každého probuzení... Nadechnutí... Okamžiků, kdy můžu tam, kde je krajina... 

 

 

 

 

 

 

  • Libeň... Vltava... Břehy kolem Vltavy... Další moje lásky... 

 

 

 

 

Členové vlády ignorují poslance. Nelíbí se mi to, píši premiérovi, říká šéf sněmovny 

 

V posledních týdnech je patrné, že někteří členové vlády ignorují jednání Poslanecké sněmovny. Nejvíce je to zřejmé při otázkách poslanců na členy vlády při interpelacích, během kterých mají ministři reagovat na otázky zákonodárců vzápětí poté, co je vznesou. Předseda sněmovny Radek Vondráček tvrdí, že se mu tento přístup vlády nelíbí a píše svému stranickému šéfovi a premiéru Andreji Babišovi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Styděl jsem se, jak to probíhalo, řekl k jednání ve sněmovně nejvyšší státní zástupce x

 

Poslanci se v úterý na neveřejném jednání zabývali chováním místopředsedy vlády Jana Hamáčka v kauze Vrbětice a jeho zrušenou cestou do Moskvy. Na jednání byli přizváni i šéfové všech tří tajných služeb, policejní prezident nebo nejvyšší státní zástupce, nikdo z nich ale nevystoupil. Stejně tak nepromluvil ani premiér Babiš. Poslanci debatu nedokončili, a kdy v ní budou pokračovat, není jasné. 

 

Hamáček chce deset milionů a omluvu za článek o jeho cestě, Seznam si za textem   stojí x 

Ministr vnitra Jan Hamáček se chce bránit proti informacím, podle kterých se chystal zamlčet ruskou vinu na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích výměnou za to, že Rusko poskytne Česku milion vakcín Sputnik. Hamáček řekl, že žádá po vydavateli odškodné deset milionů a na autory podá trestní oznámení. Šéfredaktor Seznam Zpráv uvedl, že si za článkem stojí a jeho pravdivost může u soudu prokázat. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hamáček o cestě do Moskvy mluvil, o výměnném obchodu ne, řekl šéf tajné služby Beroun x 

 

Za jakých okolností se místopředseda vlády Jan Hamáček chystal na cestu do Ruska poté, co se dozvěděl o útoku ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích? Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun poslancům sdělil, že Hamáček cestu opravdu plánoval. Nepotvrdil ale informace serveru Seznam Zprávy, že mělo jít o výměnný obchod za vakcínu Sputnik. Hamáček tvrdí, že cesta měla být krycí manévr.