Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jízda králů, jak ji neznáte: Velkolepá prezentace Kunovic. Jak je to s financemi? A budou letos pichlavé vyvolávky? Doplním další videa ...

Nevím, nevím, jestli je titulek přesný a výstižný, možná ho změním, každopádně bych rád sdělil, že prezentace Jízdy králů, s jakou dnes přišly Kunovice, nemá v historii Jízdy králů obdoby. Byla to prezentace značně velkorysá, v nových prostorech Pánského dvora, s oficiální tiskovou konferencí, podrobnými písemnými podklady a především se zástupci Kunovic, kteří podrobně odpověděli na všechny otázky, včetně třeba těch, týkajích se financí.

Osobně se mi taková prezentace líbila a přivítal jsem ji, myslím, že to byl od Kunovjanů dobrý krok, který navíc lidem umožní dozvědět se ještě mnohem více o slavné tradici Jízdy králů, o tom, jakou má vlastně podobu v dnešní době a co všechno obnáší.

Pojďme tedy na tiskovou konferenci Jízdy králů, celou jsem ji nahrál a vy máte možnost si ji poslechnout a mnoho informací se dozvědět.

Tady je začátek tiskové konference: 

 

A toto video bezprostředně navazuje na předcházející. Dozvíte se mnoho informací o Formanském odpoledni, které můžete v Kunovicích navštívit v sobotu. Je to akce velmi zajímavá, ojedinělá, a pokud Kunovjané říkají, že chtějí svůj program Jízdy králů hodně orientovat na koně, je to výborný nápad... Mluví Milan Stašek, bývalý kantor, muž, který "velí" ze sedla koně Jízdě králů a ve svých 52 letech je zřejmě nejstarším jezdcem ze všech jízd v České republice.  

 

Tady už jsme u otázek a odpovědí. Zajímalo mě například, jak to bude letos s vyvolávkami. Abyste mi rozumněli, vždy jsem zvědavý, do jaké míry budou jezdci odvážní a jak moc si dovolí být při svých vyvolávkách otevření. V Kunovicích se totiž podle mě podařilo za minulé roky vytvořit stav, kdy lidé bývají na tyto vyvolávky zvědaví a umí ocenit vtip a odvahu. Takže jsem se na ony vyvolávky zeptal. A odpověď mě překvapila...

 

A tady jsem se ptal na finance, téma, které bývalo při Jízdách králů poměrně tabu a nikdy se o něm moc konkrétně nemluvilo. Kunovjané ovšem byli hodně sdílní, což oceňuji. Možná budete sami překvapeni, jaký je například rozpočet takové akce, kolik dají sponzoři, nebo kolik v průmětu vyberou jezdci.

 

Přidám ještě další video, z kterého se například dozvíte, jak se vlastně v Kunovicích vybírají jezdci pro Jízdu králů...

Samozřejmě, přidávám také odkaz na celý program v Kunovicích, je TADY. Pokud to třeba netušíte, rád bych vás upozornil, že program začíná už v pátek 18. května a končí vlastně až v podvečer v neděli 20. května. Akcí je mnoho, nejlepší je program si projít.

Jestliže vás ale zajímá čistě Jízda králů, doporučuji vám například přijet po osmé ráno, v klidu si centrum Kunovic projít, můžete tak vidět dění ještě před začátkem, kluci z různým míst Kunovic se budou už na koních a v kroji sjíždět na parkoviště u Panského dvora. Po deváté jim dá praporečník Milan Stašek pokyn a popojedou k domu krále. Tam očekávejte dav lidí, ale můžu vám poradit, abyste se zbytečně netlačili, neděje se tam nic tak "bombastického", co byste nutně museli vidět. Pokud ale chcete přece jen slyšet, jak družina prosí rodiče krále o jejich syna, přijďte k domu rodiny raději podstatně dřív - dům najdete v ulici V Úzkých.  

Odtud už přejede družina k radnici, kde by měla být 10.30. Na programu bude žádost o povolení jízdy u starostky, což je spíše taková formalita, zajímavější bývají následné vyvolávky, na které se řada lidí vždy těší. U radnice bývá tlačenice lidí, ale pokud budou dobře fungovat mikrofony a reproduktory, uslyšíte dobře, i když nebudete úplně u koní. Postupně řekne vyvolávku každý z jezdců, čím je vyvolávka svobodnější a "pichlavější", tím je reakce lidí větší.

Potom už se družina rozjede do ulic, pojede několik hodin, takže buďte v klidu, nic vám neuteče. Ze začátku bude kolem koní spoustu turistů, postupně ale odpadnou, takže s každou další hodinou bude větší klid. Jak už jsem doporučoval v minulém článku tady na webu, vemte si dost drobných, stane se, že vás bude žádat o příspěvek více jezdců a je dobré mít po ruce drobné.

Dávejte si pozor také na koně, na tuto akci sice bývají vybíráni nejklidnější koně, ale opatrnost není nikdy zbytečná, zejména, pokud budete s dětmi. Jezdci v Kunovicích bývají starší a tedy zkušenější než třeba ve Vlčnově, nemají až na krále s pážaty ani vodiče jako ve Vlčnově, což na jednu stranu působí jaksi přirozeněji i volněji, ale nese to sebou i větší rizika.

Už jsem toho napsal hodně, přidám ještě o víkendu nebo v pondělí slibované video, či spíše videa... Nakonec odkaz na program Jízdy králů ve Vlčnově - ten je TADY. A o Vlčnově zase něco příště, tam vyjede družina o týden později - nezapomeňte! :)

RB