Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak to bude se zpěváčky lidových písniček? Nejsou na ně peníze.... Přesto se jedno setkání chystá na 8. června - Zpěváček Moravy. Po odvolání ředitele Králíka v Kroměříži bude soutěž v Ořechově!

Necítím se být povolaný k tomu, abych tady psal zcela zasvěcený článek o tom, jak je to vlastně se soutěžemi dětských zpěváků lidových písniček. I když jich i letos několik proběhlo, několikrát jsem slyšel, že se nad těmito setkáními stahují mraky. Hlavně proto, že chybí jedna důležitá věc - peníze... Osobně to nechápu, lépe řečeno, docela mě rozčiluje, že nejsou peníze na dětské zpívání, ale to je tak všechno, co můžu dělat. Snažím se tedy alespoň propagací tyto soutěže anoncovat, což činím i v tomto případě.

Tonda Vrba totiž připravil na 8. června Zpěváčka Moravy. Původně měl proběhnout v Kroměříži, což by podle mně i tomuto městu slušelo. Jenže, ouha - i tady se objevil problém. Vedení Kroměříže odvolalo ředitele kulturáku Jiřího Králíka, který soutěž plánoval s Tondou, a Tonda se tak ocitl na holičkách. Nakonec tedy bude soutěž v Ořechově - šak to Tonda o něco níž vysvětluje.

To je všechno, víc informací nemám, jsem zvědavý, jak se soutěžení dětských zpěváčků v budoucnosti vyvrbí dál a jestli bude celostátní finále ve Velkých Losinách. Zatím bylo kvůli nedostatku peněz přesunuto na pozdější dobu. Pokud finále neproběhne, bude to poprvé po mnoha letech! Proč nejsou peníze? Nevím. Každopádně ale Folklorní sdružení, které soutěž pořádá, by mělo dávat peníze třeba zrovna na děti a ne na velké estrády v Praze - jak se ještě donedávna dělo.

Jestli třeba k tomuto tématu víte někdo více, s klidem napište... A vůbec - jsou potřeba nebo nejsou potřeba takové soutěže, co přináší či nepřináší dětem, a nestačí například nesoutěžní setkání?

RB

 

 

Zpěváček Moravy 2014 se rozezní v Ořechově

Je republikově známo, že na Moravě máme nejvíce pěvecky nadaných dětí, které se věnují lidové písni. Hodně tomu napomáhají i pěvecké soutěže, různé, oblastní, regionální. Většinou je organizuje, a to již dvacátým rokem, Folklorní sdružení České republiky se závěrečným finále ve Velkých Losinách.

Samostatná soutěž Zpěváčka Moravy však v „termínovce" chybí. Proto vznikla tato přehlídka, ale ne ve spolupráci s FOSem. K jejímu organizování také hodně napomohlo neuskutečnění 20. ročníku Zpěváčka Slovácka pod plánovanou záštitou FOSu (uspořádala ho nakonec operativně Agentura AV).

Dalším aspektem jsou i existenční potíže s celostátním finále ve Velkých Losinách, které se nakonec místo v zaužívaném jarním termínu odložilo na podzim. Zda bude, tomu nevěří ani ti nejvěrnější milovníci mládežnického folkloru. Patnáctiletí zpěváčci se ho při případném konání však nemusí kvůli možné mutaci dočkat.

To vše bylo důvodem pořádání Zpěváčka Moravy, která se mělo původně uskutečnit v termínu 31. května v Domu kultury Kroměříž. Z určitých důvodů, hlavně s odvoláváním ředitele Jiřího Králíka, jsem změnil místo i termín. Pomocnou ruku mi podává především majitel zámku v Ořechově pan Alagia a také hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Věřím tak, že právě díky jejich nezjištné pomoci a pochopení pro danou věc 8.června od 15.00 hodin na nádvoří zámku vše dobře dopadne.

V programu, který moderuje oblíbený slovenský pěvecký talent Martin Harich, vystoupí na třicet pozvaných dětí ve věku od 10 let do 15 let z různých míst Moravy, patřící k nejlepším ve svých regionech. Jejich výkony (jedna píseň a capella a druhá s muzikou) bude hodnotit odborná porota složená z legendárních folklorních osobností jako jsou například zpěváci Vlasta Grycová, Martin Hrbáč či Luboš Málek. O hudební doprovod se postará Cimbálová muzika Jury Petrů z Kyjova.

Přijďte si poslechnout, podívat a prožít příjemné kulturní nedělní odpoledne v příjemném prostředí ořechovského zámku, který se nachází v podhůří Bílých Karpat, pár kilometrů od Uherského Hradiště.

Antonín Vrba, hlavní pořadatel kontakt: 608 813 592