Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak jsem mohl zapomenout na Vlčnov?! Tady je krojový ples i s králem a družinou jízdy králů! A odkazy až k roku 2003!

Po fotkách a videu z krojových plesů v Javorníku, Hluku a Strání přidávám ještě jedno místo - Vlčnov! Jak se na něj mohl zapomenout? Osobně jsem na místě nebyl, protože ale byli jiní, přidávám odkazy na reportáž České televize. A když už jsem hledal fotky a video z Vlčnova, podíval jsem se do historie a nabízím docela velkou nabídku odkazů na lednové plesy i samotné květnové jízdy králů za poslední roky - takto pohromadě to najdete málokde :)

Abych se přiznal, přemýšlím jako novinář, jestli můžu ještě něco nového o jízdě králů přinést, jestli můžu přijít s něčím, co se nebude podobat klasickému novinářskému informování, že ples byl, krále nakonec Vlčnovjané našli a přemluvili, jízda se zase pojede, králem je ten a ten, všichni se těší, rodina se připravuje, všechno je drahé, koláčků bude tolik, slivovice tolik :)

To není nic proti jízdě králů, jen si stále více myslím, že tato i jiné tradice by měly být ze všeho nejvíce věcí komunity, kde ta která tradice žije, novináři a návštěvníci by neměli být v ničem důležití a podstatní, propagaci už tato "akce" absolutně nepotřebuje a na psaní o mnohem podstatnějších věcech, souvisejících s touto a jinými tradicemi by člověk potřeboval podstatně více času - takže všichni tak nějak kloužeme po povrchu a píšeme, jak je to každý rok pěkné, pěkné a pěkné a celá dědina sa na to těší :)

RB 

 

TADY   je reportáž České televize z letošního roku 2013, tedy z lednového krojového plesu s představením krále

TADY   je reportáž ČT z ledna roku 2012 - TADY  je Folklorní magazín o jízdě králů 2012

TADY  je z roku 2011 lednový ples s představením krále

TADY  je reportáž ČT z roku 2011, tato oznamuje zapsání jízdy králů na seznam UNESCO

TADY  je fotogalerie z roku 2010 - TADY reportáž ČT z roku 2010 o zapsání na seznam UNESCO

TADY  je fotogalerie z roku 2009

TADY  je reportáž České televize z ledna roku 2008 - TADY je už jízda v květnu 2008

TADY  je už reportáž ze samotné jízdy 2007

TADY  je fotogalerie 2005

TADY   2004

TADY   2003

TADY   2002

TADY   2001

 

 

A ještě TADY Toulavá kamera o Vlčnovských búdách  

 

TADY  ještě "proslulý" a nejvíce kontroverzní článek o jízdě králů z časopisu Reflex:
Jízda za všechny prachy. Jak se z tradiční moravské slavnosti stal tradiční český šunt

 

TADY je pro změnu něco zcela jiného - zajímavý materiál s názvem "Nominační dokumentace pro zápis jízdy králů do Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky" 

 

TADY je také zajímavá věc - diplomová práce z Masarykovy univerzity Brno s názvem "Jízda králů na Uherskohradišťsku (Kunovice, Vlčnov, Hluk) a její pojetí u žáků 4. a 5. tříd na I. stupni ZŠ" 

 

Tož, tady sa možete dívat na jízdy králů celý deň :) Jinak, když si dáte do vyhledavače tady na mých stránkách jízda králů, najdete i mých článků, fotek a videí převeliké množství - až sa divím, kolikrát sem z téj jízdy zblbl a nemohl sa od ní odtrhnút :)

 

RB