Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Hurá, na jihu Moravy mají lidé až moc práce! Žádné firmy tady nepotřebujeme, ať si jdou pryč! Běž, škaredý Amazone!

Ano, uznávám, v tom titulku je kus ironie. Několikrát jsem psal o firmě Amazon a jejím složitém vyjednávání o postavení velkoskladu kousíček od Prahy, na několika jednáních jsem byl i jako novinář přítomný - a tak trošku jsem chápal místní lidi, že Amazon nechtějí, protože s velkými platy a takřka nulovou nezaměstnaností zatím žádnou firmu až tak moc nepotřebují.

 

Ovšem, v případě Brna, druhého potencionálního velkoskladu, absolutně postoj brněnských zastupitelů nechápu.

 

Kdykoliv jsem doma na Moravě, vždycky vidím z příběhů mnoha lidí, jak nesmírně moc potřebujeme na Moravě firmy, investory, zaměstnavatele. Samozřejmě, čím jsou lepší a nabízí vyšší mzdy tím lepší, ale nejsme v situaci, kdy si můžeme vybírat. Třeba by po kontroverzním Amazonu přišly další firmy, skoro jsem si jistý, že by skutečně u nás investovaly peníze a nabíraly lidi. Ale takto?

 

Chování zastupitelů, kteří hlasovali proti příchodu Amazonu, mě hodně rozčiluje. Myslím na tu spoustu lidí, které potkávám bez práce a věřím, že by minimálně někteří z nich byli za místo u Amazonu rádi. Musíme podporovat všechny způsoby, které povedou k vyšší zaměstnanosti, a pokud možno také k vyšším platům. Toto rozhodnutí Brňáků náš region jednoznačně poškodí. 

 

RB 

 

Tady je zcela aktulání článek:  

 

Brno řeklo Amazonu potřetí ne. Primátor to považuje za konec jednání 

 

Brněnští zastupitelé ani na třetím zastupitelstvu neschválili podmínky, za nichž prodají pozemky města, a umožní tak stavbu distribučního centra firmy Amazon.

 

Podle brněnského primátora Romana Onderky (ČSSD) to znamená konec jednání s americkou společností. Velký sklad americké distribuční společnosti vyroste v Dobrovízi u Prahy. O osudu toho brněnského v úterý rozhodovali brněnští zastupitelé.

 

"Mrzí mě to, ale považuji to za konec jednání s investorem," uvedl primátor. Zamítnutí znamená, že velký distribuční sklad na jihu Moravy nevyroste. Ke schválení dohod s developerem CTP Invest a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zastupitelé potřebovali 28 hlasů z 55 možných. Pro Amazon však hlasovalo jen 25 členů brněnského zastupitelstva.

 

Zatímco dosud jednání vázla především kvůli neexistujícímu sjezdu z dálnice D1 do průmyslové zóny, nyní se diskuze točila kolem územního plánu a neoprávněných stavebních prací na pozemcích pod plánovanou halou. Obyvatelé z okolí průmyslové zóny totiž upozornili na to, že na pozemcích, které stále patří Brnu, dělá developerská firma CTP Invest neoprávněné úpravy. Například podle opoziční strany Zelených je to od developera tak nečestný krok, že může ohrozit důvěru politiků v to, že se firma nadále bude chovat v souladu s uzavřenými smlouvami.

 

"Členové sdružení pořídili v předchozích měsících sérii snímků, které dokazují pracovní činnost přesto, že teprve probíhá zjišťovací řízení o tom, zda proběhne kompletní posouzení vlivů na životní prostředí. Do stavebního povolení, součástí kterého bývá i skrývka zeminy a příprava pozemku pro výstavbu je ještě daleko. Vyvstává tak podezření na nelegálnost veškerých prací," uvedla Hana Kašpaříková z občanského sdružení Čisté Tuřany.

 

Developerská firma to nepopřela. Její pracovníci to prý řeší s příslušným pracovním úřadem. Ještě větší problém než práce na pozemku však při jednání způsobil územní plán (více o něm čtěte zde). V něm je zakotvena podmínka, která říká, že tam nelze stavět distribuční centra. Územní plán by se tak musel změnit, o což developer už požádal. O této žádosti se však zastupitelé dozvěděli až na třetím zastupitelstvu.

Zdroj iDNES.cz - autorka Zuzana Taušová