Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Hudecký večer Slávka Volavého 2015 aneb Kdo z primášů si koho vzal nebo s kým chodí - poslechněte si TADY zvukový záznam části koncertu

Sobotní nabídka akcí na Slovácku byla hodně velká, přemýšlel jsem, co by bylo zajímavé dát sem na stránky a chtěl jsem vyrazit na 50. výročí souboru Kopaničárek. Nakonec jsem vyjel směr Strážnice, pozvánka vypadala zajímavě, viz plakát s fotkou Slávka Volavého, navíc měla být řeč o primáších, a to je téma, které mě zajímá.

Nakonec jsem byl přítomný první části večera do přestávky, která byla po hodině a půl programu. Podle účinkujících na plakátu mám pocit, že naprostá většina z nich vystoupila právě v první části, kterou jsem celou nahrál a vy si ji můžete poslechnout v přiložených souborech. Jsou rozdělené do několika částí, protože pak jsou to menší soubory a jsou mi nahrát na web. Děkuji moc VLastikovi Ondrovi z Nivnice, který mi zvukový záznam "nastříhal".

Je možné, že různé zvukové záznamy pořadů a akcí začnu dávat častěji, opětovně se mi totiž pokazil foťák s kamerou, na další nemám peníze, takže točit nebudu. Ale myslím si, že ji audiozáznam má svůj půvab, zhasnout, pustit si zvuk, bývá často velmi příjemný a oddechová, sám takto mnohokrát poslouchám například různé pořady z rozhlasu. 

Ke zvukovým záznamům se budu snažit dávat vždy alespoń pár fotek, tak jak to činím nyní, fotky přece jen naznačí atmosféru, ukáží, co bylo na jevišti, jsou dobrým doplňkem samotného zvuku. Nevím, jestli to tak někdo dělá, podobně jsem ale před léty začínal s videozáznamy pořadů a s video rozhovory, a patřil jsem k prvním, kdo na Slovácku něco takového dělali.  

 

 

Fotky nestačím dát dnes, tedy v neděli večer, mám spousty jiné a důležitější práce. Ale rád bych hodil pro začátek alespoň několik fotek, abyste měli představu o tomto Hudeckém večeru. Tady je průvodce večera Jiří Adamec, na začátku dosti podrobně informoval, jak je to tedy s těmi primáši a jejich manželkami či galankami, však si na audio záznamu můžete poslechnout každé slovo. 

 

První minuty večera patřily HCM Romana Sokola, která zahrála několik písniček a doprovázela také své hosty - Ivana Urbánka a manžele Karáskovy.  

 

  

Dramaturgie večera byla dělaná tak, že nejdříve zahráli jednotliví primáši a potom se objevily jejich manželky či přítelkyně - to u těch svobodných :) Tady je tedy ta Romana Sokola. 

 

 

Jak jinak, Ivan Urbánek... Hlas uslyšíte na zvukovém záznamu. 

 

 

Toto bylo pěkné číslo, ne vždy mám humor v lidové kultuře rád, ale tyto "klebetivé tetičky" se mi moc líbily. 

 

 

 

Následoval působivý okamžik, po kterém následoval velký potlesk diváků, kterých přišlo hodně, měl jsem pocit, že volných bylo jen pár míst. Nejdříve držely Romanovu dívku "tetičky" ...  

 

 

... a potom si ji převzaly dívky, které vytovřily "schůdky", po kterých dívkách sestoupila až ke svému mládenci .... Bylo to fakt pěkné... 

  

Potom zazpívali Karáskovi (fotku doplním) a na jeviště přišel Jožka Staša se svou muzikou... A objevila se samozřejmě i jeho dívka...  To už dám fotky příště, ale zvuk si můžete pustit už teď...   

Soubory ke stažení