Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

HOTOVO! Toto bylo možná mé životní dílo.... 75 video reportáží ze Slováckého roku 2015 v Kyjově... Moc děkuju Tondovi Vrbovi za spolupráci! A velmi děkuji mnoha lidem, kteří byli za reportáže vděční a povzbuzovali nás!!!

Jestliže jsem v titulku napsal "životní dílo", berte, prosím, toto slovní spojení s velkou nadsázkou a v úvozovkách, kdoví, co je u každého z nás vlastně "životní dílo". Když se dívám na svět kolem sebe, vždy považuji u lidí za životní dílo to, že dokázali co nejlépe vychovat děti. To je dílo největší, zdánlivě všední a nejméně doceněné, ale dílo, které dá nejvíce práce i starostí. Ale existuje snad něco důležitějšího a smysluplnějšího?

 

Oproti tomu jsem já pouze točil nějaké video reportáže z přípravy a průběhu Slováckého roku v Kyjově, činil jsem tak ale s velkou radostí a především s pocitem, že tato práce má pro někoho smysl. I když občas slyším nějaká vstřícná slova k tomu, že se tolik let věnuji mapování našeho Slovácka a čas od času přijde poděkování za nějaká videa, fotky či texty, nic z toho nelze srovnávat s reakcí na tyto reportáže, které jsem točil s Tondou Vrbou. Těch děkovacích reakcí bylo hodně, a já za ně všem VELMI DĚKUJU!!!

 

Právě tyto reakce byly pro mě i Tondu tím největším motorem do další práce. MOC děkuju také Tondovi, on domluvil točení těchto reportáží, on mě postavil před kameru, on všechen materiál natočil a potom také sestříhal. Jen já vím, jak strašně moc času tomu věnoval, poslední reportáže stříhal v tomto týdnu nad ránem, a když jsem s ním potom jel autem do Kyjova, nedivil jsem se, že se mu několikrát zavíraly oči - no, docela jsem měl jako spolujezdec strach :) 

 

Pro ty z vás, kteří o celé naší akci nic netušíte, bych jen dodal, že Slovácký rok v Kyjově je nejstarší regionální folklorní festival v České republice, vznikl už v roce 1921! Věřte mi, že pro mě bylo ctí mapovat letošní ročník 2015, naši práci si objednalo město Kyjov, kterému i touto cestou za tuto šanci moc děkuju! Co a jak budeme točit bylo výhradně na mě a Tondovi, řekli jsme si, že začneme točit týden před začátkem Slováckého roku, abychom ukázali krásu, pestrost, pracovitost lidí na našem Slovácku, proto jsem objeli několik míst, kde lidé šijí, vyšívají a udržují kroje, pěstují víno, vedou děti k muzice a tanci a sami se muzice, tanci a písničkám věnují. Potom už jsme mapovali vše od začátku do konce Slováckého roku, ne všechno jsem stihli, což mě velmi mrzí, mám v hlavě několik lidí i akcí, které jsme už nestihli zmapovat, ale snad se k nim dokážeme ještě nějak vrátit.

 

Ani nevíte, jak rád bych v mapování celého Slovácka pokračoval, dělám to tak zdarma už několik let, ale pokud by bylo možné dělat něco takového jako práci, zaměstnání, šlo by vše dělat ještě mnohem lépe a detailněji. Záleží na tom, jestli se někdo ozve a naši práci si "objedná", moc tomu nevěřím, přece jen se pohybujeme v prostředí maloměst a vesnic, kde rozhodují známosti, kamarádi, osobní sympatie či antipatie, a v takovém prostředí jsem se nikdy neuměl ani nechtěl pohybovat.

 

Budu rád, když se třeba někdy na nějakou reportáž podíváte, nebo o ní řeknete jiným, je mi jasné, že teď nikdo nebude 75. reportáží procházet, o to mi ani nejde. Vše jsem tady seřadil pro budoucnost, věřím tomu, že naše práce nás samotné přežije, a snad někdy někomu budeme takto k užitku, hlavně proto dělám a doplňuji často také tyto své stránky www.SlovackoDNES.cz. Životním dílem jsou asi spíš celé tyto stránky, i když, jak jsem napsal na začátku, smysl života by měl být v úplně něčem jiném.

 

RB   

 

Ps. Možná bych ještě mohl upozornit, že k žádné reportáži jsem neměl žádný scénář, nic jsem si dopředu nesepisoval a nečetl z papíru, sázel jsem na bezprostřednost a proto jsem ani samotné lidi na videu nijak na rozhovory nepřipravoval a nic nedomlouval. Chtěl jsem, abychom byli přirození se všemi plusy i mínusy, abychom hráli s diváky naprosto férovou hru a nic nepřestírali... No, když si pustíte třeba hned první reportáž, tak uvidíte, jak náhodně jsme vlastně s reportážemi začali :) Tonda měl ten začátek ustřihnout, ale neposlechl mě :)

 

A ještě jedna věta - chtěl bych ještě někdy brzy napsat ke každé reportáži popisek, abych vám vše ještě více přiblížil... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

¨