Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Druhé ohlédnutí za Prahou: prvních 13 videoukázek, dojmy krojovaných, reportáž v televizi, články na webech... (postupně doplňuji ukázky i slova)

... určitě napíši také text, ale videoukázky jsem dával v noci z neděle na pondělí, a na text už nějak nezbývaly síly... a samozřejmě také vysvětlím, proč jsem dal zatím z tisíce svých fotek zatím jen tuto jednu, a ještě k tomu na začátek... postupně přidám pochopitelně odkazy na videa dalších, hlavně Tondy Vrby, který byl jako vždy neúnavný, přidám odkazy na fotky všech fotografů a odkazy, cože se kde napsalo.... no a postupně přidám ještě další své videoukázky, například z druhé části programu na Křižovnickém náměstí u Karlova mostu, kde se zastavovali mnozí lidé a atmosférou byli nadšeni.... a v týdnu přidám i své fotky, ale je jich tolik, že jen projítí bude trvat spíše dny než hodiny :) A nadále budu velmi vděčný za vaše názory na to "slovácké hemžení" v Praze, děkuju!!! No a kdyby vás zajímala celkově Jízda králů, dejte toto slovo na vyhledavači mých stránek a najdete tolik odkazů, kde jsem za poslední roky psal o jízdě, fotil ji a točil video, že vám to vystačí na celý den - běžte ale raději na sluníčko, nebo ještě lépe, zazpívejte si, zatancujte si, peostě okuste "plody" našeho kraje, to je lepší než jakékoliv točení, focení nebo psaní :) Hýlom, hálom! Anebo: Hýlom, hýlom! To podle toho, odkud jsou zrovna vyvolávači! 

 

RB 

 

Tož, první odkazy na ty naše méééééédia:

 

Česká televize - Slavnosti Navalis: Jízda králů v uličkách Prahy i gondoly v Čertovce

 

IDNES.cz - Prahou se prohnala Jízda králů. Krojovaní jezdci zamířili na Hrad

 

ČTK - Jízda králů vyjela od magistrátu, krojovaní jezdci míří na Hrad 

 

Aktuálně - FOTO Slovácko vtrhlo do Prahy a ukázalo klenot. Jízdu králů

 

Lidovky.cz - Prahou projela Jízda králů. Krojovaní jezdci mířili na Hrad 

 

Novinky - Parašutista podletěl Karlův most stokilometrovou rychlostí 

 

Parlamentní listy - Manipulace s dotacemi? Praha zažívá velkou událost a my jsme zjistili nepříjemné pozadí celé akce. Jde o desítky milionů  

 

A postupně budu přidávat odkazy na fotky!

 

Začínám hluckým profesionálním fotografem a zároveň "všeumělcem", který je mužem minimálně deseti i více řemesel - Štěpán Mitáček a jeho fotky, včetně krásy na Karlově mostě! 

 

TADY na facebooku jsou fotky z módního salonu Majky Zelené, rodačky z Ostrožské Nové Vsi, jejíž šaty reprezentovaly při Navalis Prahu....

 

A co říkal na celé oslavy Navalis kardinál Dominik Duka? TADY si přečtěte i poslechněte jeho komentář!

 

A pan Ovsík udělal velmi rychle a velmi pěkně sestřih, podívejte se TADY!!! 

 

A TADY začíná dávat videoukázky Tonda Vrba!!! Moc se těším, myslím, že toho opět stihl strašně moc! Navíc využívá jako já spíše "dokumentární metodu", ze které se člověk víc dozví o reálném dění..... 

 

A další doplnění, teď už v pondělí odpoledne: Sympatická Hlučanka Bětka Omelková, která vystupuje s Folklorním souborem Handrlák, s Lintavou a chasou z Kunovic, má svůj blog, na němž TADY publikovala svůj pohled - vítám každého, kdo se věnuje psaní, a jde tak se svou "kůží" na trh!  

 

A všiml jsem si také novinek na stránkách města Hluk, fotky, videa, TADY, prosím. Velké díky Marii Plačkové a dalším! 

 

A ve fotogalerii Rajče jsem si všiml těchto pěkných fotek - TADY, prosím, klikněte.... 

 

A na fotky se můžete podívat také na webu Kunovic - TADYTADY, TADY a TADY.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

... a tady můžete slyšet nejvíce dojmů, názorů lidí, včetně názorů známé etnografky Romany Habartové, která šla v průvodu jako Kunovjanka, jinak má ale hóóódně důležitou funkci - dělá šéfku odboru kultury a památkové péče na tom našem Krajském úřadě ve Zlíně.... Když jsem tuto videoukázku krátce před vstupem na Karlův most natáčel, měl jsem na výběr.. Buď zachytit pěkně celý průvod a naslouchat názorům lidí, nebo utíkat fotit Jízdu králů přímo na Karlův most, což byl samozřejmě hřeb celé účasti v Praze. Nakonec jsem dal přednost lidem před super fotkama ve svém albu - no, trošku víc mě to mrzí, ne kvůli albu, ale pocitu vidět naživo koně na tak magickém místě, takovou šanci už člověk určitě v životě mít nebude :( Tak se aspoň mrkněte na tu videoukázku :) 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doufám, že nějaké "prudérní folkloristy" nenaštvu, ale ke krojovaným moravským Slovákům a Jízdě králů v Praze přidávám i toto video, které jsem natočil v sobotu odpoledne na Staroměstském náměstí. Jsou na něm ti sami Hlučané, které jsem potkal o den dříve v kroji (viz předcházející video u Karlova mostu) při reprezentaci toho našeho krásného kraja :) No, a oni byli tak pěkně rozjaření i v civilu, že mi bylo líto je nezachytit. Přidám ještě další ukázku i nějakou tu fotku... Kromě lidí na Staromáku jsem ve stejný den fotil dopoledne u Vltavy na Náplavce, kterou mám strašně moc rád - ostatně jako celou Prahu a řadu lidí v ní... Všechno je to přece na tom světě o lidech, o tom, jak se chováme k sobě navzájem, jací jsme uvnitř, jaký máme smysl pro humor, jak se dokážeme bavit... A je jedno, jestli žijí v Praze, na Slovácku nebo Marsu, a mají na sobě kroj, triko nebo třeba pobíhají nazí či nosí svatosvatou kleriku. Co říkáte?