Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Čtenářům časopisu č. 6: tady jsou fotky a články podle odkazů v časopisu

Vážení čtenáři, tady najdete to, co se nedostalo do Časopisu Ostrožska a Horňácka č. 6. Jde v některých případech o fotografie a původní delší texty několika článků. Tedy to, na co jsem odkazoval právě v časopisu.

Můžete si také pročíst kompletní vydání všech předcházejících pěti čísel. Děkuji vám za váš zájem a těším se na vás tady na stránkách i v časopisu. Aktuální vydání v ceně 10 korun je právě od dnešního dne v prodeji, během dne by se mělo objevit u všech prodejců, jejich seznam sem na stránky také doplním.

Pokud byste měli zájem o některou konkrétní fotografii, dejte mi prosím vědět, na akcích, o nichž píši, jsem mnohdy nafotil stovky fotek, v časopisu či na stránkách je většinou jen zlomek z nich. Na stránky chci také ještě dát desítky fotek ze Slavností vína v Uherském Hradišti, včetně fotek ze dvou krojovaných přehlídek.

Rád bych ještě dodal, že tento "internetový doplněk" k časopisu takto vychází poprvé, nesmírně mi na něm záleží a postupně se budu snažit, aby "sepětí" mezi časopisem a internetem bylo co největší. Jen prosím o shovívavost, nejsme stálá profesionální redakce s velkými penězi a zaměstnanými redaktory. A i když máme slušný počet čtenářů, neustále balancujeme na hranici existence, vydávání časopisu je dosti finančně náročná záležitost - ale toto není stížnost, jsem velmi rád, že takový projekt existuje a má svůj smysl.

RB

Ps. Pokud máte cokoliv na srdci (připomínky, stížnosti, nápady, náměty, pozvánky, články, fotky atd.), co se týká časopisu, napište mi kdykoliv na radekbartonicek@klikni.cz

OBSAH ČASOPISU OSTROŽSKA A HORŇÁCKA č. 6 - LISTOPAD/PROSINEC 2008

2 Fotostrana - Portréty ze Slavností vína v Uherském Hradišti 2008.

4 Byli jsme na Slavnostech vína - Informace o účasti Mikroregionu Ostrožsko na Slavnostech vína v Uherském Hradišti.

5 Uspěli jsme s projektem Turistika bez hranic - O získání evropských peněz na projekt mikroregionu.

5 Uspěl také Hluk - O rekonstrukci dvou starších domků, které budou využity jako Památkové domky.

5 Internet Ostrožsko řídí nový manažer - Na mikroreregion nastoupil manažer Martin Janík.

5,7 Zaznamenali jsme - Textové a fotografické zprávy z dění na Ostrožsku a Horňácku.

8 Zámek Veselí: záchrana Ze Slovenska? - Nejnovější informace o rekonstrukci zámku ve Veselí nad Moravou.

9 Historie zámku - to jsou hlavně Chorinští - Kdo je hraběnka Maria Anna Ludwigstorff Chorinská, která přijela na veselský zámek.

10,11 Novoveské slavení - 750 výročí obce vyvrcholilo hody, výstavou Otmara Olivy i příjezdem miss. Obrazová příloha TADY. Někteří Novovešťané se rovněž zlobili, že okresní noviny se o jejich hodování nezmínili. Napsal jsem k tomu pár řádků, z nichž v časopisu není jediný, pokud máte zájem, textová příloha je TADY.

10 Návštěva miss - O návštěvě mladých krásek z celého světa. Obrazovou a textovou přílohu, která se nevešla do časopisu, najdete TADY.

11 Výstava Otmara Olivy - O výstavě uznávaného sochaře.

12 Novodobé hrdinky ze Slovenska - Slovácko se nepochybně mění, a výrazně to můžeme poznat podle práce na polích, reportáž o slovenských pracovnicích.

13 Dávné fotky z Javorníku - Psaní o nádherné knize fotografa Ferdinanda Bučiny.

14,15 Vzpomínka na "velkou válku" - O mužích z Velké nad Veličkou, kteří bojovali či zemřeli v první světové válce. Autor Martin Dosoudil. Textovou přílohu s kompletním článkem bez krácení najdete TADY.

15 Koho jsme volili - Přehledná tabulka, jaké strany a senátní kandidáty volili lidé v jednotlivých obcích či městech Ostrožska a Horňácka.

16 Biřmování v Lipově - Reportáž z biřmování. Obrazová příloha TADY, najdete v ní i titulní fotografii celého časopisu č. 6.

17 Slavný Veselan z Holandska - Portrét profesora Ivana Gaďourka, který získal čestné občanství Veselí nad Moravou.

18,19 Boršické hledání kořenů začalo - Reportáž o tom, jak se několik mužů snaží "rozhýbat" život v Boršicích u Blatnice - Obrazová příloha TADY.

20,21 O velkém úspěchu hluckých mažoretek - Portrét Marie Vavřínkové uz Hluku, která se svou dcerou přivedla mažoretky k prvímu a druhému místu na mistrovství Evropy mažoretek. Video přílohu s vystoupením dívek najdete TADY a TADY. TADY najdete nezkrácenou verzi článku, a TADY fotografie dívek a jejich jména.

21 Zprávy ze škol - Hledáme zajímavé projekty škol, tento se týká vyhledávaného branného závodu v Ostrožské Lhotě.

22 Zachráněný poutník - Obětavost proti vandalství, vážně poničenou sochu na okraji Blatničky sochař zdarma opravil.

22 Vylovený rybník - Fotoreportáž z výlovu rybníku v Blatničce. Obrazovouo přílohu najdete TADY.

23 Louka: hody i výstava ovoce - Fotografie pana Františka Gajovského.

24,25 Ostrožské hledání tradic - O ostrožské (ne) chuti bavit se, a také o velkých oslavách místní farnosti. Obrazová příloha TADY

26 Zničená zvonice opět stojí - O žehnání nov zvonice, o její historii i smyslu. Textová a obrazová příloha je TADY, obsahuje celou verzi článku, který se v původní podobě do časopisu "nevešel".

27 Dušičkové psaní - Pár obyčejných slov o jednom svátku. Textová příloha je TADY, obsahuje celou verzi článku, který se v původní podobě do časopisu "nevešel".

28,29 - 100 let lhotského kostela - Reportáž o oslavách a především stavbě kostela sv. Jakuba st. v Ostrožské Lhotě. Obrazová a textová příloha TADY a TADY Rád bych ještě napsal delší a detailnější článek na toto téma. Co nejdříve sem ještě umístím slibovaný výpis z kázání arcibiskupa Jana Graubnera ze slavnostní mše.

30,31 - Fotbal na Horňácku - Reportáž z horňáckých vísek, kde se hraje v obtížných podmínkách fotbal. Autor Stanislav Dufka.

PŘÍLOHA MAS Horňácko - Ostrožsko. Součástí časopisu je pravidelně desetistránková příloha Místní akční skupiny, která se věnuje rozvoji regionu. Peníze za tuto přílohu jsou nepostradatelným základem financování časopisu.

34,35 Důležité rozhodnutí MAS: Kam jsme poslali první evropské miliony - Přehled o obcích a projektech, které jsou financovány evropskými penězi. Autorka Zuzana Lipárová.

36,37 Putování po blatnických búdách - Reportáž o blatnických vinařích i o tom, jak se "otvírají" veřejnosti.

38,39 Anketa: Představujeme členy výběrové komise MAS - Informace o životě i názorech tří starostů, kteří vybírají projekty na evropské peníze. Autorka Zuzana Lipárová.

40,41 "Váš kraj se mi velmi líbí" - Rozhovor s předsedou národní sítě Místních akčních skupin Františkem Winterem, který je také spolumajitelem společnostíi, chovající koně a ovce. Autorka Zuzana Lipárová.

42 Výpis z valné hromady MAS Horňácko-Ostrožsko - Detailní zprávy z jednání

43 Fotostrana - Fotografie z přehlídky krojů

44 Fotostrana - Mikroregion Ostrožsko na Slavnostech vína v Uherském Hradišti

Pokud byste se chtěli začíst do kompletních vydání předcházejících pěti čísel časopisu, najdete je prosím tady:

Číslo 1

Číslo 2

Číslo 3

Číslo 4

Číslo 5

EDITORIAL č. 6

Vážení čtenáři,

kdo by ještě před rokem tušil, že vznikne tento náš společný časopis a setká se s takovým vašim zájmem? Chtěli bychom vám v tomto letošním posledním čísle poděkovat za přízeň, které si velmi vážíme, a to zejména v době, kdy čtení - a to zvláště čtení časopisů bez celebrit - vychází z módy. Zachovejte nám prosím vaši přízeň, řekněte o našem časopisu i vašim známým, a pokud nebudete s něčím spokojeni, dejte nám to vždy vědět.

Velmi také děkujeme inzerentům - škoda, že jich není více, nerozumíme tomu, myslíme, že inzerování v oblíbeném časopise, navíc v přesně vymezeném okolí, je dobrá investice. A nesmíme zapomenout na prodejce časopisu - moc děkujeme!!! A ještě dvě obrovská poděkování - korektorce časopisu paní Kateřině Jagošové a grafikovi časopisu panu Vladimíru Šopíkovi!

Také v roce 2009 se budeme snažit psát o tom, co považujeme na životě kolem nás za nejpodstatnější, budeme se snažit být také nadále časopisem sousedů, tedy nás, kteří žijeme na Ostrožsku a Horňácku v okolí poutního místa sv. Antonínek. Budeme se prostě snažit psát tak, abyste nás vy rádi četli. A protože našim vydavatelem jsou obce a města našich dvou mikroeregionů, budeme se hodně věnovat i dalšímu rozvoji území, na kterém žijeme. Náš časopis chce přispět k tomu, aby rozvoj Ostrožska a Horňácka byl co největší, i v tomto čísle si můžete přečíst, co všechno se připravuje, jaké peníze a projekty se podařilo do regionu přinést.

V závěru tohoto psaní bychom vám rádi v posledních týdnech letošního ročníku popřáli všechno dobré v roce následujícím - hlavně co nejvíce dobrých lidí kolem sebe. Ještě než tento nový rok začne, budete určitě všudypřítomnými reklamami vybízeni k cestám za nákupy. Budete přesvědčováni, že jen díky těmto cestám a nákupům můžete prožít ty nejkrásnější Vánoce. Nenechejte se oblbnout.

Pokud se vydáte na nějaké cesty, vydejte se především na cesty ke svému srdci. Zimní měsíce s dlouhými večery jsou k takovému „cestování" nejlepší. Při něm totiž máte naději, že objevíte ty nejcennější vánoční dary, místo předvánočního shonu prožijete spíše zklidnění, které vám umožní přemýšlet nad sebou samými i nad lidmi kolem sebe. A když si potom sednete ke štědrovečernímu stolu nebo se budete vydávat na mše svaté, zjistíte, že k některým lidem máte blíž než kdykoliv dřív - a takové svátky vánoční jsou přece ty nejkrásnější. Těším se na setkání s vámi v lednu 2009.

Pokoj lidem dobré vůle přeje za celou redakci Radek Bartoníček

INZERENTI V TOMTO ČÍSLE

Firma Kovosteel - TADY

Slovácké noviny - TADY

Rádio Jih - TADY

Týdeník Naše Slovácko - TADY

Všem děkujeme!!!

TIRÁŽ

Časopis Ostrožska a Horňácka, regionální periodikum, vydává Mikroregion Ostrožsko, Uh. Ostroh, PSČ 687 24

Redakce: Radek Bartoníček, www.slovackoDNES.cz, radekbartonicek@klikni.cz, tel: 602 433 970, Zuzana Lipárová, tic@ostrozsko.cz, tel: 731 166 831

Jazyková úprava: Kateřina Jagošová, povoleno Ministerstvem kultury ČR pod č. MK ČR E 18131 e-mail: mikroregion@uh.ostroh.cz, www.ostrozsko.cz, cena výtisku 10 Kč.

Design, layout, grafické zpracování: Vladimír Šopík, 777 750 159, Tisk: LV print, Uherské Hradiště, www.lvprint.cz, tel.: 777 750 159

Foto na titulní straně: Biřmování v Lipově, říjen 2008 (FOTO: Radek Bartoníček)

Soubory ke stažení