Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

1. pohled do Strážnice: Takto v pátek vypadala sláva kolem Jízdy králů, kde vystoupili zástupci Hluku, Skoronic, Kunovic a Vlčnova

Letošní nezbytná sláva kolem zápisu Jízdy králů na seznam světového nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO už míří pomalu ke konci, série různýrodých "akcí" vrcholí právě ve Strážnici,  na tamním 67. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu.

Včera při jejím zahájení přebírali starostové Hluku, Skoronic, Kunovic a Vlčnova listiny, potvrzující zápis jejich Jízdy králů na seznam UNESCO, dnes odpoledne se kluci z těchto obcí a městeček objeví i s koňmi na čele slavnostního průvodu - tím by sláva měla skončit. Řekl bych, že slov už bylo docela dost, teď už půjde "jen" o to, aby o toto nádherné dědictví předků měly zájem i generace, které na svět přicházejí a budou přicházet.

Vy se nyní můžete podívat na celý slavnostní ceremoniál, který podle mě určitě stojí za podívání. Myslím, že se vydařil a určitě se k němu řada lidí bude vracet i po mnoha letech. Pořad jsem natočil přímo z televize Noe, chtěl jsem do Strážnice jet, ale potom jsem si řekl, že v televizi přece jen vše bude vidět lépe.

Televizi Noe patří velký dík za to, že ze  Strážnice vysílá, už při jejím včerejším přímém přenosu jí mnoho lidí děkovalo za toto vysílání. Připomínám, že Noe bude vysílat naživo ze Strážnice i dnešní večer a nedělní dopolední program, který odvysílá ze záznamu od 14. hodin. Letošní folklorní Strážnici se věnuje také Rádio Proglas, i tam můžete slyšet některé živé přenosy i záznamy. Nejlepší ze všeho je ale samozřejmě do Strážnice vyrazit - tak nashledanou tam!

RB

... video začíná vyvolávkami, říká je Honza Holcman ze Skoronic, vedle kterého můžete vidě jeho otce Josefa, který mu občas podává láhev vína - aby mu nevyschlo v krku :) U Holcmanů můžeme vidět, jak mnohdy tradice Jízdy králů žije v rodinách, Honzův děda tuto tradici obnovil, jeho otec Josef na jeho snažení navázal a Honza pokračuje...

Na videu nejdříve promluví ministryně kultury Alena Hanáková, Josef Beneš z ministerstva kultury a starostové Hluku, Skoronic, Kunovic a Vlčnova, moderuje David Pavlíček, který se na začátku přenosu "dopustil" jednoho úsměvného přeřeknutí - místo televize Noe zmínil televizi Nova... Ne, ta opravdu ze Strážnice žádný přenos nevysílá a ani nikdy vysílat nebude - pokud tedy ve Strážnici nedojde k nějakému mordu či podobnému neštěstí :)

Přichází na mě smutek, když si vzpomenu, jak kdysi jakýsi Vladimír Železný získal licenci na vysílání Novy s tím, že ona televize se bude mimo jiné věnovat kultuře... Kde je, prosím, ona kultura ve vysílání Novy?